۱۳ تير ۱۴۰۰ ۰۹:۲۰
کد خبر: ۳۰۲۸۵۱

عطنا – یک نماینده مجلس گفت: «در استان سیستان و بلوچستان مردم به نان شب هم محتاج هستند و دیگر توان خرید اقلام بهداشتی را ندارند و با توجه به شرایط بحرانی باید تأمین دارو و وسایل بهداشتی موردنیاز استان در اولویت قرار بگیرد.»
 
چند روزی است که گسترش نوع جهش‌یافته ویروس کرونا موسوم به دلتا در استان سیستان و بلوچستان باعث به وجود آمدن نگرانی‌های زیادی شده است. میزان سرایت‌پذیری ویروس کرونای هندی، ۴۰ درصد بیشتر از گونه انگلیسی است. در حال حاضر ۹۲ شهر ایران قرمز، ۱۸۳ شهر نارنجی و ۱۷۳ شهر هم زرد اعلام شده است. به همین دلیل گفته می شود ایران وارد موج پنجم کرونا شده است.
 
در این میان دکتر علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفته که میزان رعایت پروتکل ها در سیستان و بلوچستان به طور میانگین زیر ۵۰ درصد است. گفته می شود شدت بیماری زایی ویروس جهش یافته همراه با تاخیر در مراجعه بیماران به مراکز درمانی و خود درمانی سبب افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان شده است.
 
در این باره محمد سرگزی نماینده مردم استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رسانه تحلیلی دانشگاه علامه طباطبائی (عطنا)، با بیان اینکه ویروس پیشرفته کرونا توسط اتباع و از مرزهای مشترک استان سیستان و بلوچستان وارد شده است، گفت: «تذکرات شفاهی و کتبی برای جلوگیری از ورود اتباع اعلام ‌شده بود، اما متاسفانه نهادهای متولی این موضوع را پیگیری نکردند.»

تعداد مبتلایان روز به روز در حال افزایش است
وی با اشاره به اینکه ویروسی که اکنون با آن درگیر هستیم نوع جهش‌یافته ویروس کرونا موسوم به دلتا است، افزود: «این ویروس سرعت انتقال بالایی دارد و تعداد افرادی که در این استان به کرونا مبتلا می‌شوند روزبه‌روز در حال افزایش است.»
 
سرگزی با بیان اینکه متأسفانه استان سیستان و بلوچستان در طول این ایام جزو اولویت‌های مسئولین نبوده، تصریح کرد: «به‌ جز مقام معظم رهبری که عنایت ویژه‌ای به استان سیستان و بلوچستان دارند، سایر مسئولان توجه کافی برای برطرف سازی مشکلات در این استان ندارند.»
 
نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی یکسری نیازمندی‌های مردم باید برطرف شود، گفت: «کمبود داروهای موردنیاز باید تأمین شود و با توجه به تنگناهای معیشتی باید ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده در اختیار مردم قرار بگیرد.»

مردم به نان شب محتاج اند؛ توان خرید اقلام بهداشتی را ندارند
وی با تأکید بر اینکه در این استان مردم به نان شب هم محتاج هستند و دیگر توان خرید اقلام بهداشتی را ندارند، عنوان کرد: «در حال حاضر کمبود سرم نمکی را در استان داریم و همین‌طور به دستگاه ونتیلاتور و کپسول‌های اکسیژن نیاز است.»
 
سرگزی با بیان اینکه ویروس پیشرفته کرونا امکان سرایت به سایر استان‌ها و مرکز کشور را دارد، تصریح کرد: «بهتر است مردم سریعاً در این استان واکسینه شوند تا از انتقال این ویروس به سایر استان‌ها جلوگیری شود.»
 
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه هنوز به پیک این ویروس نرسیده‌ایم، ولی بیشتر بیمارستان ها پر شده اند، گفت: «احتمال دارد تا چند روز آینده نیاز جدی به بیمارستان صحرایی پیدا کنیم. در حال حاضر استان تعطیل است و باید این تعطیلی‌ها ادامه پیدا کند.»
 
وی ادامه داد: «سازمان‌های مردم‌نهاد، ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان، دولت و همه مجموعه‌ها و خیرین باید به میدان بیایند تا کمبود امکانات در این استان جبران شود.»

سیستان و بلوچستان فقط تا اردیبهشت 1401  آب شرب دارد
سرگزی با بیان اینکه باید به مسئله آب شرب سیستان و بلوچستان توجه کرد، تصریح کرد: «دولت سریعاً باید نسبت به برطرف سازی مشکل آب شرب در این استان ورود کند؛ این احتمال وجود دارد که فقط تا اردیبهشت سال بعد آب شرب داشته باشیم و این یک تهدید جدی است.»
 
وی با اشاره به اینکه در استان سیستان و بلوچستان آمار مبتلایان به کرونا 4 رقمی است و دیروز 16 نفر جان خودشان را از دست دادند، گفت: «به ‌واسطه ضعف اقتصادی و معیشتی مردم در این استان برخی‌ها به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند یا توان مالی برای درمان در بیمارستان‌ها را ندارند؛ به همین خاطر مبتلایان به کرونا که در روستاها یا مناطق کوچک فوت می‌کنند، جزو آمار رسمی نیستند.»
 
نماینده مردم استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید از این استان حمایت‌های لازم صورت گیرد، افزود: «دولت باید یک مجموعه یا ستادی مختص استان سیستان و بلوچستان برای کنترل ویروس کرونا ایجاد کند. صرف برگزاری جلسه و بازدید معاون کل وزارت بهداشت از استان، مشکلات سیستان و بلوچستان حل نمی‌شود.»

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
فعالیت‌های استارت‌آپی به متخصصان علوم انسانی نیاز دارند
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا مطرح کرد:

فعالیت‌های استارت‌آپی به متخصصان علوم انسانی نیاز دارند

متخصصان سایر حوزه‌ها به توانمندی‌های متخصصان علوم انسانی نیاز دارند تا درصد موفقیت خود را در فعالیت‌های نوآورانه افزایش دهند و عدم این ارتباط یکی از مهم‌ترین دلایل عدم موفقیت بسیاری از فعالیت‌های استارت‌آپی...
تاثیر مصوبه جدید ورود به دانشگاه بر مافیای کنکور
یک استاد دانشگاه تغییرات جدید کنکور را واکاوی کرد

تاثیر مصوبه جدید ورود به دانشگاه بر مافیای کنکور

«سامان‌دهی نظام سنجش می تواند در چند سال آینده جلوی پیشرفت مافیای کنکور را بگیرد؛ اما این موسسات به مرور زمان راه خودشان را پیدا می‌کنند. مافیای کنکور متشکل از افراد خلاقی است که مسیر و چالش‌ها را می‌شناسند.»
دلایل خودنمایی برخی افراد در اینستاگرام
یک روانشناس در گفتگو با عطنا بررسی کرد

دلایل خودنمایی برخی افراد در اینستاگرام

یک استاد دانشگاه معتقد است: «مهم ترین علت خودنمایی های افراطی و گاهی بیمارگونه برخی افراد در اینستاگرام، پایین بودن سطح عزت نفس آنها است. این افراد به جای اینکه شادابی و خوب بودنِ حال خود را در درون خودشان...
علل گرایش زوجین به روابط فرازناشویی
در وبینار آسیب های مرتبط با زوجین بررسی شد

علل گرایش زوجین به روابط فرازناشویی

یک استاد دانشگاه با اشاره به نتایج پژوهش های صورت گرفته در ایران اظهار کرد: «دلایلی که زنان برای گرایش به روابط فرازناشویی بیان کرده‌اند، نارضایتی عاطفی و دلایلی که مردان برای این گرایش عنوان کرده‌اند،...
پر بازدیدها
آخرین اخبار