۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ۱۶:۱۸
کد خبر: ۳۰۲۸۱۴

عطنا- یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برخی تجمعات مقابل وزارت بهداشت مبنی بر مخالفت با تزریق واکسن کرونا در کشور، گفت: «این افراد تعداد بالای مرگ و میرها را ندیده و یا به آن بی توجهی می کنند. بحث، حرف من یا حرف دیگری نیست. بحث علم و تحقیقات پزشکی است. وقتی تحقیقات ثابت کرده که واکسن تنها راه درمان این ویروس کشنده است و کشورهایی که واکسن زده اند به راحتی به زندگی عادی خود بازگشتند، دیگر چه جای دعوا و لشکرکشی است؟»

شاید عجیب باشد که در این بحبوحه همه گیری ویروس کرونا که واکسن بهترین راه پیشگیری است، عده ای بیایند  و بگویند واکسن نمی زنیم و خواستار لغو طرح واکسیناسیون در کشور هم بشوند. آیا از واکسن می ترسند؟ به واکسن اعتمادی ندارند؟ توهم توطئه آنها را فرا گرفته و ....

آنها هر از گاهی با پلاکاردهایی در دست مقابل ساختمان وزارت بهداشت جمع شده و شعار می دهند. عده ای از آنها وجود ویروسی به نام کووید 19 را انکار می کنند و معتقدند که دنیا همان جای سابق و بدون ماسک و قرنطینه و پیشگیری است. حتی در هفته های قبل، در تجمعی که در مقابل وزارت بهداشت و درمان داشتند، ماسک هایی را به آتش کشیدند که نشانگر این عقیده شان بود.


عده دیگری هم در بین این تجمع کنندگان وجود دارند که قبول کرده اند که کووید 19 وجود دارد و هر روز جان هم وطنان بسیاری را می گیرد، اما راه درمان با این ویروس را واکسن نمی دانند. این عده معتقدند با درمان های سنتی و طب اسلامی - ایرانی می توان کرونا را به سرعت و راحت درمان کرد.


البته این گونه تجمعات در کشورهای توسعه یافته ای همچون آمریکا، فرانسه و انگلیس هم انجام شده است. البته با دلایلی همچون نقض آزادی و حقوق شهروندی.


هرچند توهم توطئه جهانی کووید 19 در همه این تجمعات یکسان است. چه در خارج ایران و چه این تعداد از هموطنانمان در ایران که می خواهند صدایشان را کسی شنیده و بر طرفداران منطقشان افزوده شود. آنها ساعت ها در مقابل وزارت بهداشت فریاد «نه به واکسن» سر داده و برای دیگران توضیح می دهند که علت مخالفتشان در مقابل واکسن چیست.


اما بازتاب تجمعات این عده در فضای مجازی هم بسیار وسیع بوده است. عده ای آنها را دنبال امیال سیاسی دانستند و عده ای هم شعار «نه به واکسن» را در مقابل شعار «واکسن بخریم» عنوان کرده اند.


اما با وجود تحریم های ظالمانه و بدقولی های کشورهای صادرکننده واکسن، همه منتظرند به هر طریقی شده چه نوع ایرانی و چه خارجی واکسن را تزریق کنند تا به زندگی عادی قبل از کرونا بازگردند.


در این باره مینو محرز، متخصص بیماری های عفونی و عضو ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا در گفتگو با رسانه تحلیلی دانشگاه علامه طباطبائی (عطنا)، گفت: «همه جای دنیا عده ای پیدا می شوند که نمی دانند چه می خواهند و چه چیزی به صلاحشان است و فقط دنبال توهمات یک یا دو نفر به خیابان ها می ریزند و تحقیقات و مطالعات دانشمندان را زیر سوال می برند.»


وی افزود: «این افراد تعداد بالای مرگ و میرها را ندیده و یا به آن بی توجهی می کنند. بحث، حرف من یا حرف دیگری نیست. بحث علم و تحقیقات پزشکی است. وقتی تحقیقات ثابت کرده است که واکسن تنها راه درمان این ویروس کشنده است و کشورهایی که واکسن زده اند به راحتی به زندگی عادی خود بازگشتند، دیگر چه جای دعوا و لشکرکشی است؟»


محرز با اشاره به اجباری نبودی تزریق واکسن خاطرنشان کرد: «هیچکس اجبار به زدن واکسن ندارد. حال واکسن خارجی باشد یا داخلی. اما از نظر من، واکسن اگر عوارض هم می داشت، در مقابل عوارض کووید 19، قابل شمارش نبوده و همین بر اصلح بودن واکسن دلالت می کند.»


این پزشک ایرانی، واکسن کرونای ایرانی را دارای قابلیت بالایی در مصونیت از انتقال ویروس کرونا دانست و تاکید کرد: «پزشکان و دانشمندان ما در این مدت اندک، با تمام سختی هایی که در پیش پای خود حس می کردند، برای نجات جان هموطنانمان، به تولید واکسن رو آوردند. زیرا می دانستیم که کشورهای توسعه یافته به راحتی واکسن در مقادیر بالا در اختیار ما قرار نمی دهند و حالا می بینید که باید در انتظار واکسن ایرانی خود باشیم.»


وی شایعات و حرف های ثابت نشده غیرعلمی را قابل اتکا ندانست و یادآور شد: «توصیه می کنم به دانشمندان و پزشکان خود باور داشته باشیم. دانشمندان ما کاری کردند که راحت نبوده و ساعت ها مطالعات و تحقیقات را پشت سر گذاشته اند. من واکسن ایرانی را قبول دارم. اما اولویت ما در این دوره، واکسن زدن است. هر نوع واکسنی که باشد و تا زمانی که واکسن نزنیم از آمار مرگ و میرها کاسته نشده و پیک های مداوم را باید پشت هم تحمل کنیم.»


محرز در پاسخ به این سوال که آیا این تجمع کنندگان اهداف خاصی را دنبال می کنند؟، گفت: «اصلا اهمیتی ندارد. همانطور که گفتم وقتی تحقیقات بر روی حیوان و واکسیناسیون بر روی انسان آنقدر موفقیت آمیز بوده که خطرات جدی به هیچ وجه نداشته است، جای حرف دیگری باقی نمی ماند. پس چرا باید دنبال شایعات و مطالب غیرعلمی باشیم.»


این عضو ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: «پزشکان ابتدا واکسن های تولید شده را خود می زنند تا جان افراد را نجات دهند. مساله مهم دانشمندان و پزشکان نجات جان افراد است. در حالی که عده ای ندانسته راه می افتند و شعار «نه به واکسن» می دهند. من اصلا نمی دانم که چه می خواهند و خواسته اصلیشان چیست.»

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
فعالیت‌های استارت‌آپی به متخصصان علوم انسانی نیاز دارند
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا مطرح کرد:

فعالیت‌های استارت‌آپی به متخصصان علوم انسانی نیاز دارند

متخصصان سایر حوزه‌ها به توانمندی‌های متخصصان علوم انسانی نیاز دارند تا درصد موفقیت خود را در فعالیت‌های نوآورانه افزایش دهند و عدم این ارتباط یکی از مهم‌ترین دلایل عدم موفقیت بسیاری از فعالیت‌های استارت‌آپی...
تاثیر مصوبه جدید ورود به دانشگاه بر مافیای کنکور
یک استاد دانشگاه تغییرات جدید کنکور را واکاوی کرد

تاثیر مصوبه جدید ورود به دانشگاه بر مافیای کنکور

«سامان‌دهی نظام سنجش می تواند در چند سال آینده جلوی پیشرفت مافیای کنکور را بگیرد؛ اما این موسسات به مرور زمان راه خودشان را پیدا می‌کنند. مافیای کنکور متشکل از افراد خلاقی است که مسیر و چالش‌ها را می‌شناسند.»
دلایل خودنمایی برخی افراد در اینستاگرام
یک روانشناس در گفتگو با عطنا بررسی کرد

دلایل خودنمایی برخی افراد در اینستاگرام

یک استاد دانشگاه معتقد است: «مهم ترین علت خودنمایی های افراطی و گاهی بیمارگونه برخی افراد در اینستاگرام، پایین بودن سطح عزت نفس آنها است. این افراد به جای اینکه شادابی و خوب بودنِ حال خود را در درون خودشان...
علل گرایش زوجین به روابط فرازناشویی
در وبینار آسیب های مرتبط با زوجین بررسی شد

علل گرایش زوجین به روابط فرازناشویی

یک استاد دانشگاه با اشاره به نتایج پژوهش های صورت گرفته در ایران اظهار کرد: «دلایلی که زنان برای گرایش به روابط فرازناشویی بیان کرده‌اند، نارضایتی عاطفی و دلایلی که مردان برای این گرایش عنوان کرده‌اند،...
پر بازدیدها
آخرین اخبار