۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۱۳:۳۳
کد خبر: ۳۰۱۶۹۵

عطنا - بیست سالی می شود که اینترنت وارد زندگی ما شده است. فضایی مجازی که گاه واقعیات و گاهی دیگر جعلیات را به نمایش می گذارد. اینترنت آنقدر به سرعت در زندگی ما جای پای خود را محکم کرده است که برای هر مشکلی، راه حلمان را از آن می خواهیم.

والدینی که کودکی شان را در حیاط و کوچه و در حال بازی با دوست و آشنا گذراندند، حال تبلت یا گوشی را به دست فرزندان خود داده اند. شاید آنها به خوبی نحوه استفاده از گوشی های هوشمند را یاد گرفته اند، اما از آموزش اطلاعات و نحوه به کار گیری این فضای بی پایان مجازی بی خبرند.

کودکانمان به جای حضور در فضای واقعی، در فضای مجازی می دوند، در فضای مجازی دوست پیدا می کنند، در فضای مجازی فیلم می بینند و در فضای مجازی تنبیه هم می شوند. بله. تنبیه می شوند و این بار ما صدای گریه های آنها را نمی شنویم. گریه های خاموشی که در بزرگسالی صدایش به گوشمان می رسد.

در بین ما، والدینی هستند که عقیده دارند محیط کودکانشان با محیطی که آنها در آن رشد کرده اند متفاوت است. آنها بر این گمان هستند که آشنایی با اینترنت و فضاهای مختلف، فرزندشان را با این فضا آشناتر کرده، پس راحت تر از پس این غول اطلاعات ناشناخته برمی آیند.

البته خانواده هایی هم هستند که اصلا اعتقادی به اینترنت و فضای مجازی ندارند و می خواهند کودک شان مثل خودشان بزرگ شود. بدون دسترسی به اینترنت.

دکتر مریم کاظمی روانشناس تربیتی در گفتگو با رسانه تحلیلی دانشگاه علامه طباطبائی «عطنا»، آشنایی کودکان با فضای مجازی را وابسته به شرط و شروط هایی می داند و می گوید: «ما با فضایی رو به رو هستیم که در آن از الفاظ و رفتارهای ناپسند تا فیلم های خشونت کلامی، خشونت با حیوانات، تعدی به حقوق افراد در کنار مولفه های مثبتش دیده می شوند. در پاسخ به خانواده هایی که فکر می کنند زمانه کودکانشان متفاوت است و می بایست آنها را درک کرد باید گفت که آشنایی با فضای مجازی هیچ مغایرتی با آشنایی کنترل شده ندارد.»

وی در ادامه می افزاید: «فضای مجازی یک بستری است که ایجاد شده و خاصیت های خودش را هم دارد. در این بستر با علم به اطلاعات و فضاهای مثبت، هویت های خاموشی هم حضور دارند که با استفاده نابجا از مولفه بی زمانی و بی مکانی اینترنت، می خواهند خلاءهای خود را در این فضا پر کنند. باید به دقت درک کنیم که اگرچه فضای مجازی نامش مجازیست، اما فضای بازتولید است.»

بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا سن 13 سال را برای ورود به شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام تعیین کرده اند و در برخی دیگر از سن 16 سال امکان ورود به فضای مجازی داده می شود. تخلف شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی در عدم رعایت شرط سنی، با مجازات های سخت و سنگینی روبرو شده و احتمال شکایت دولت از آنها بسیار زیاد است. با اعلام دقیق سن و تاریخ تولد هر فرد، این اطلاعات در سامانه اطلاعاتی کشور بررسی و تطابق داده می شود تا شرط سنی رعایت شود. این کشورها برای نمایش فیلم در سینما نیز سن افراد را در نظر می گیرند.

این کشورها از اینترنت به بیشترین نحو استفاده کرده و از سیستم دولتی تمام الکترونیک بهره می برند و تا جای ممکن کارهای خود را برخط و دیجیتالی کرده اند. اما در ایران، شاهدیم که افراد با دادن اطلاعات غیردقیق و مبهم، اکانت های فیک ساخته و با همین اکانت های دروغین در همه شبکه ها حضور فعال دارند.

جالب است بدانیم که باراک اوباما رییس جمهور پیشین آمریکا و همسرش، زمانی که دخترانشان نوجوان بودند اجازه دسترسی آنها به فیس بوک را نمی دادند. اوباما حتی گفته بود که علی رغم آنکه بالاترین منصب اجرایی در ایالات متحده را بر عهده دارد دلیلی نمی بیند که از قوانین کشور تخطی کند و لذا فرزندان او هم ملزم به رعایت قوانین هستند.

مریم کاظمی در ادامه به خبرنگار عطنا می گوید که خانواده ها چرا و چگونه باید همراه کودکانشان، به آنها اطلاعات کافی را درباره استفاده از فضای مجازی بدهند. او در این باره تاکید می کند: «ما باید نقش کنترل گر و محافظت کننده خودمان را به عنوان والدین به درستی ایفا کنیم. اگر قرار است کودک مان با اینترنت آشنا باشد، به او اطلاعات کافی داده و مولفه سنی اش را در نظر بگیریم. کودک، کودک است. نوجوان، نوجوان است. در کنارشان و از دور آنها را کنترل کنیم تا آسیب نبینند، ولی باید محتاط باشیم که این کنترل سبب آسیب بیشتری به فرزندمان نشود.»

او ادامه می دهد: «نقش کنترل کننده به این معنا است که فرزندمان درک کند قدرت در دست ما قرار دارد و او نمی تواند برای ما همه چیز را مشخص کند. همراه و دوستش باشیم در عین اینکه بزرگتر او هستیم. در کنار این موارد گه گاه گوشی یا تبلت را از او گرفته و فضای واقعی را به او نشان دهیم. این مهم است که در کنار حذف تبلتش، چه برنامه هایی برای او درنظر گرفته ایم.»

این رواشناس تربیتی یادآور می شود: «اگر نتوانیم برنامه مناسبی را در زمان هایی که به فضای مجازی نمی رود برایش مهیا و برنامه ریزی کنیم، فرزندمان از ما اطاعت نکرده و پرخاشگر و تندخو و یا ساکت و درون ریز می شود.»

وی در پایان اشاره می کند که حذف مطلق اینترنت یا زندگی مطلق در فضای مجازی صحیح نیست، بلکه با همراهی و ارائه اطلاعات درست در فضاهایی که می تواند برایش سودمند باشد می توان از این امکان مجازی بهره برد.

آنچه کاظمی اشاره می کند راه رفتن روی لبه تیغی است که باید به عنوان والدین متوجه آن باشیم و برایش وقت کافی بگذاریم. مشغله و کارهای مختلف نباید ما را از فرزندمان غافل کند و او را با فضای بیگانه مجازی تنها بگذاریم.

گزارش: رعنا امیری

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
فعالیت‌های استارت‌آپی به متخصصان علوم انسانی نیاز دارند
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا مطرح کرد:

فعالیت‌های استارت‌آپی به متخصصان علوم انسانی نیاز دارند

متخصصان سایر حوزه‌ها به توانمندی‌های متخصصان علوم انسانی نیاز دارند تا درصد موفقیت خود را در فعالیت‌های نوآورانه افزایش دهند و عدم این ارتباط یکی از مهم‌ترین دلایل عدم موفقیت بسیاری از فعالیت‌های استارت‌آپی...
تاثیر مصوبه جدید ورود به دانشگاه بر مافیای کنکور
یک استاد دانشگاه تغییرات جدید کنکور را واکاوی کرد

تاثیر مصوبه جدید ورود به دانشگاه بر مافیای کنکور

«سامان‌دهی نظام سنجش می تواند در چند سال آینده جلوی پیشرفت مافیای کنکور را بگیرد؛ اما این موسسات به مرور زمان راه خودشان را پیدا می‌کنند. مافیای کنکور متشکل از افراد خلاقی است که مسیر و چالش‌ها را می‌شناسند.»
دلایل خودنمایی برخی افراد در اینستاگرام
یک روانشناس در گفتگو با عطنا بررسی کرد

دلایل خودنمایی برخی افراد در اینستاگرام

یک استاد دانشگاه معتقد است: «مهم ترین علت خودنمایی های افراطی و گاهی بیمارگونه برخی افراد در اینستاگرام، پایین بودن سطح عزت نفس آنها است. این افراد به جای اینکه شادابی و خوب بودنِ حال خود را در درون خودشان...
علل گرایش زوجین به روابط فرازناشویی
در وبینار آسیب های مرتبط با زوجین بررسی شد

علل گرایش زوجین به روابط فرازناشویی

یک استاد دانشگاه با اشاره به نتایج پژوهش های صورت گرفته در ایران اظهار کرد: «دلایلی که زنان برای گرایش به روابط فرازناشویی بیان کرده‌اند، نارضایتی عاطفی و دلایلی که مردان برای این گرایش عنوان کرده‌اند،...
پر بازدیدها
آخرین اخبار