۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ۱۴:۵۵
کد خبر: ۳۰۱۰۲۹
مطالعات کودکی
عطنا | 20 گزارش سیاستی در حوزه مطالعات کودکی از سوی متخصصان این حوزه با رویکرد فرهنگی و اجتماعی تدوین می‌شود.

به گزارش سایت خبری تحلیلی دانشگاه علامه طباطبائی (عطنا) به نقل از پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، در چند ماه اخیر گروه مطالعات کودکی در مرکز طرح‌های ملی پژوهشگاه با هدف شناخت بیشتر دنیای کودکان و نوجوانان ایران راه اندازی شده است. فعالیت‌های این گروه شامل بخش‌هایی از جمله؛ انجام پیمایش و نظرسنجی با هدف تولید داده، ترجمه متون، تدوین گزارش‌های سیاستی، برگزاری نشست‌های تخصصی و برگزاری همایش است.

در بخش تدوین گزارش‌های سیاستی تلاش می‌شود مسائل کودکان و نوجوانان در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی بررسی شود. کودکان در اسناد قانونی و فرداستی ایران، نهادهای فرهنگی و اجتماعی دولتی و حاکمیتی کودکان در ایران، کودکان و نوجوانان در برنامه‌های پنج ساله توسعه در ایران، ادبیات کودک در ایران، کودکان و فقر و نابرابری در ایران، کودکان و خانواده در ایران، مطالعات کودکی در ایران و مطبوعات و رسانه‌های کودک و نوجوان در ایران ازجمله عناوین گزارش‌های سیاستی است که تدوین خواهد شد.

همچنین کودکان و فضای مجازی در ایران، نهادهای غیردولتی اجتماعی و فرهنگی کودکان در ایران، آموزش‌های غیررسمی کودکان و نوجوان در ایران، تولیدات فرهنگی برای کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه در ایران، حقوق فرهنگی و اجتماعی کودکان و نوجوانان ایران، وضعیت کنونی و روندهای جمعیتی کودکان در ایران، نشر کتاب کودک و نوجوان در ایران، تولیدات آثار مذهبی برای کودکان و نوجوانان، محیط زیست و کودکی در جامعه امروز ایران، زمینه‌ها و ظرفیت‌های فعالیت‌های داوطلبانه کودکان و نوجوانان در ایران، سینمای کودک و نوجوان در ایران و مسئله شناسی اجتماعی فرهنگی کودکان در ایران  امروز از دیگر عناوین گزارش‌های سیاستی است که  تدوین خواهد شد.

چهره‌های محبوب کودک ایرانی چه کسانی هستند؟


در همین حال بنا به اعلام پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، مرحله پایلوت این نظرسنجی توسط مرکز افکارسنجی دفتر طرح‌های ملی پژوهشگاه اجرا شده و اجرای نهایی آن در آینده نزدیک به نحو کامل به اجرا درخواهد آمد.

در این نظرسنجی از کودکان و نوجوانان در مورد چهره‌های مورد علاقه آنها در زمینه­‌های مختلف پرسش خواهد شد. هدف از انجام این نظرسنجی، شناخت علاقه‌مندی­‌ها و چهره­‌های محبوب کودکان و نوجوانان در حوزه‌­های مختلف نظیر ورزش، فیلم، کارتون، موسیقی، کتاب، بازی­های رایانه‌­ای، شبکه­‌های اجتماعی و ... است. نتایج این نظرسنجی می‌تواند در سیاستگذاری فرهنگی برای کودکان و نوجوانان ایران مورد استفاده قرار گیرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
فعالیت‌های استارت‌آپی به متخصصان علوم انسانی نیاز دارند
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا مطرح کرد:

فعالیت‌های استارت‌آپی به متخصصان علوم انسانی نیاز دارند

متخصصان سایر حوزه‌ها به توانمندی‌های متخصصان علوم انسانی نیاز دارند تا درصد موفقیت خود را در فعالیت‌های نوآورانه افزایش دهند و عدم این ارتباط یکی از مهم‌ترین دلایل عدم موفقیت بسیاری از فعالیت‌های استارت‌آپی...
تاثیر مصوبه جدید ورود به دانشگاه بر مافیای کنکور
یک استاد دانشگاه تغییرات جدید کنکور را واکاوی کرد

تاثیر مصوبه جدید ورود به دانشگاه بر مافیای کنکور

«سامان‌دهی نظام سنجش می تواند در چند سال آینده جلوی پیشرفت مافیای کنکور را بگیرد؛ اما این موسسات به مرور زمان راه خودشان را پیدا می‌کنند. مافیای کنکور متشکل از افراد خلاقی است که مسیر و چالش‌ها را می‌شناسند.»
دلایل خودنمایی برخی افراد در اینستاگرام
یک روانشناس در گفتگو با عطنا بررسی کرد

دلایل خودنمایی برخی افراد در اینستاگرام

یک استاد دانشگاه معتقد است: «مهم ترین علت خودنمایی های افراطی و گاهی بیمارگونه برخی افراد در اینستاگرام، پایین بودن سطح عزت نفس آنها است. این افراد به جای اینکه شادابی و خوب بودنِ حال خود را در درون خودشان...
علل گرایش زوجین به روابط فرازناشویی
در وبینار آسیب های مرتبط با زوجین بررسی شد

علل گرایش زوجین به روابط فرازناشویی

یک استاد دانشگاه با اشاره به نتایج پژوهش های صورت گرفته در ایران اظهار کرد: «دلایلی که زنان برای گرایش به روابط فرازناشویی بیان کرده‌اند، نارضایتی عاطفی و دلایلی که مردان برای این گرایش عنوان کرده‌اند،...
پر بازدیدها
آخرین اخبار