۰۴ مرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۵۸
کد خبر: ۲۹۶۶۱۴
منصور جباری قره باغ

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌طباطبائی و کارشناس حقوقی هوانوردی در خصوص اقدام تحریک آمیز آمریکا در آسمان سوریه گفت: هر گونه دخالت در پرواز‌های مسافربری منع شده است.


به گزارش عطنا، منصور جباری قره‌باغ، حقوقدان، استاد دانشگاه علامه طباطبائی و مولف کتاب حقوق هوایی از منظر حقوق داخلی و بین الملل در خصوص تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ماهان بیان کرد: در ابتدا باید جوانب موضوع بررسی و مشخص شود که این جنگنده‌ها به چه صورت وارد مسیر هواپیمای ماهان شدند.


این حقوقدان حوزه بین الملل خاطرنشان کرد: اگر خطری هواپیما را تهدید کرده باشد مسلماً مغایر با اسناد بین المللی و کنوانسیون شیکاگو در مواد مختلف است که این اقدام را منع کرده و تصریح دارد که اگر هواپیما‌های نظامی اخلالی در پرواز‌های مسافربری ایجاد کنند، قطعا قابل تعقیب است و از منظر حقوق بین المللی نقض محسوب می‌شود.


وی اذعان کرد: ایکائو یکی از سازمان‌های تخصصی سازمان ملل است و بهترین راه پیگیری این موضوع از طریق ایکائو است و همچنین می‌توان از طریق شورای امنیت نیز این موضوع را پیگیری کرد. بهترین راه از نظر حقوقی همان ایکائو است و زمانی که موضوع به ایکائو ارجاع می‌شود، ایکائو آن را طبق ماده ۸۴ آن را بررسی می‌کند و اقدام به تصمیم گیری می‌کند.


جباری عنوان کرد: امکان آن وجود دارد که اقدام آمریکا از نظر حقوقی مورد پیگیری قرار گیرد. به نظر می‌آِید با توجه به امکاناتی که وجود دارد نیازی نیست که یک جنگنده نزدیک هواپیمای مسافربری شود؛ چرا که از دور نیز قابل شناسایی است، اما به طور کلی هر گونه دخالت در پرواز‌های مسافربری منع شده و هر خلل و عاملی که موجب می‌شود ایمنی و امنیت هواپیما مورد تهدید قرار گیرد، نباید انجام شود و مسلما مغایر با مقررات بین المللی است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سیاست
برنامه‌ کاندیداها باید توسط اساتید دانشگاه ارزیابی شود
محمدصادق کوشکی در گفتگو با عطنا:

برنامه‌ کاندیداها باید توسط اساتید دانشگاه ارزیابی شود

عضو هیئت ‌علمی دانشگاه تهران با اشاره به دل‌زدگی مردم نسبت به وعده‌های انتخاباتی گفت: «یکی از دلایل پشیمانی مردم از انتخاب برخی از رؤسای جمهور گذشته موضوع عدم‌تشخیص وعده راست از دروغ بوده است.»
دانشگاه علامه طباطبائی کاندیداهای انتخابات را به نشست تخصصی دعوت کرد
در دعوت نامه های رسمی جداگانه

دانشگاه علامه طباطبائی کاندیداهای انتخابات را به نشست تخصصی دعوت کرد

با توجه به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در سرنوشت کشور، دانشگاه علامه طباطبائی قصد دارد با هدف آگاهی بخشی به جامعه و افزایش مشارکت در انتخابات پیش رو، به برگزاری نشست های تخصصی با کاندیداهای محترم،...
چگونه شعارهای غیرعملی کاندیداها را تشخیص دهیم؟
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

چگونه شعارهای غیرعملی کاندیداها را تشخیص دهیم؟

یک استاد دانشگاه با اشاره به یک ویژگی کاندیداهای شعارمحور می گوید: «اینگونه کاندیداها به جوسازی کاذب سیاسی پرداخته تا افکار عمومی را منحرف کنند. عموما مسائل شان درد مردم نیست. اما در سوار شدن بر موج های...
پیوستن به FATF به نفع ایران است یا به ضرر ایران؟
اساتید دانشگاه علامه طباطبائی بررسی کردند

پیوستن به FATF به نفع ایران است یا به ضرر ایران؟

یک استاد دانشگاه معتقد است در موضوع FATF چه موافقان و چه مخالفان پیوستن ایران به این گروه از نتایج اجرای توصیه نامه های FATF اطلاعات کاملی ندارند، بلکه مخالفان روی جمله «پیوستن به FATF باعث هزینه های قطعی...
پر بازدیدها
آخرین اخبار