۰۴ مرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۵۸
کد خبر: ۲۹۶۶۱۴
منصور جباری قره باغ

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌طباطبائی و کارشناس حقوقی هوانوردی در خصوص اقدام تحریک آمیز آمریکا در آسمان سوریه گفت: هر گونه دخالت در پرواز‌های مسافربری منع شده است.


به گزارش عطنا، منصور جباری قره‌باغ، حقوقدان، استاد دانشگاه علامه طباطبائی و مولف کتاب حقوق هوایی از منظر حقوق داخلی و بین الملل در خصوص تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ماهان بیان کرد: در ابتدا باید جوانب موضوع بررسی و مشخص شود که این جنگنده‌ها به چه صورت وارد مسیر هواپیمای ماهان شدند.


این حقوقدان حوزه بین الملل خاطرنشان کرد: اگر خطری هواپیما را تهدید کرده باشد مسلماً مغایر با اسناد بین المللی و کنوانسیون شیکاگو در مواد مختلف است که این اقدام را منع کرده و تصریح دارد که اگر هواپیما‌های نظامی اخلالی در پرواز‌های مسافربری ایجاد کنند، قطعا قابل تعقیب است و از منظر حقوق بین المللی نقض محسوب می‌شود.


وی اذعان کرد: ایکائو یکی از سازمان‌های تخصصی سازمان ملل است و بهترین راه پیگیری این موضوع از طریق ایکائو است و همچنین می‌توان از طریق شورای امنیت نیز این موضوع را پیگیری کرد. بهترین راه از نظر حقوقی همان ایکائو است و زمانی که موضوع به ایکائو ارجاع می‌شود، ایکائو آن را طبق ماده ۸۴ آن را بررسی می‌کند و اقدام به تصمیم گیری می‌کند.


جباری عنوان کرد: امکان آن وجود دارد که اقدام آمریکا از نظر حقوقی مورد پیگیری قرار گیرد. به نظر می‌آِید با توجه به امکاناتی که وجود دارد نیازی نیست که یک جنگنده نزدیک هواپیمای مسافربری شود؛ چرا که از دور نیز قابل شناسایی است، اما به طور کلی هر گونه دخالت در پرواز‌های مسافربری منع شده و هر خلل و عاملی که موجب می‌شود ایمنی و امنیت هواپیما مورد تهدید قرار گیرد، نباید انجام شود و مسلما مغایر با مقررات بین المللی است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
در افغانستان چه خبر است؟
ملازهی در گفتگو با عطنا بررسی کرد

در افغانستان چه خبر است؟

يك کارشناس مسائل افغانستان معتقد است: «طالبان می‌کوشد تا با حملات نظامی سهم بیشتری از قدرت در افغانستان را به خود اختصاص دهد؛ در حالی که در ایران یک ارزیابی واقع بینانه از تحولات افغانستان وجود ندارد.»
اثرات بلوغ زودرس و دیررس در نوجوانان
یک روان شناس در گفتگو با عطنا بررسی کرد

اثرات بلوغ زودرس و دیررس در نوجوانان

یک استاد دانشگاه معتقد است: «رشد و تحول ابعاد مختلفی دارد و رشد جسمی تنها یکی از ابعاد چندگانه رشد افراد در مسیر تحول است. با توجه به اهمیت بلوغ، آموزش و آگاهی دادن به نوجوانان می‌تواند تا حدودی از مشکلات...
شارلاتان هایی در لباس روانشناس!
عطنا بررسی کرد:

شارلاتان هایی در لباس روانشناس!

یک روان شناس با اشاره به وفور صفحات روان شناسی و مشاوره قلابی در شبکه های اجتماعی می گوید: «حتی به صرف داشتن مدرک روانشناسی هم نمی توان این حرفه تخصصی را انجام داد، چه برسد به اینکه با مدارک غیرتخصصی،...
قتل و سلاخی فرزند با آرامشی ابدی!
واکاوی قتل بابک خرمدین از نگاه یک جامعه شناس

قتل و سلاخی فرزند با آرامشی ابدی!

یک جامعه شناس با اشاره به قتل و سلاخی بابک خرمدین توسط پدر و مادرش می گوید: «در نگاهی آغازین می توان گفت که مسلما والدین کارگردان مرحوم از حداقل پیوندهای اجتماعی برخوردار و در خاص گرایی عمیقی غوطه ور بوده...
پر بازدیدها
آخرین اخبار