۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ۱۳:۵۸
کد خبر: ۲۷۴۵۵۰
محمدمهدی فرقانی در اختتامیه چهارمین کارگاه «توانمندسازی رابطان رسانه‌ای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه»

رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی گفت: اداره کردن جامعه به شیوه دموکراتیک نیاز به ابزار رسانه دارد تا بتواند نقص ها، ضعف ها و نارسایی ها را برطرف کند.


به گزارش عطنا، محمد مهدی فرقانی شامگاه پنج شنبه در نشستی با عنوان چهار دهه تجربه رسانه انقلاب اسلامی اظهار داشت: با گذشت چهار دهه از انقلاب اما هنوز فاقد ساختار حرفه‌ای روزنامه نگاری هستیم و هنوز قوانین حمایت کننده از آزادی مطبوعات و حقوق روزنامه نگاران نداریم و در این حوزه دچار محدودیت‌هایی هستیم.
وی با اشاره به اینکه دارای یک چرخه معیوب در روزنامه نگاری هستیم،‌ افزود: امروز بیشتر شاهد تکنسین‌های خبری هستیم، افرادی که به خوبی می‌توانند تیتر و لید بزنند و بدنه خبر را بچینند اما یک روزنامه نگار باید به تمامی حوزه‌های جامعه واقف باشد و آنها را اولویت بندی کند، باید دارای اخلاق حرفه‌ای، امانت دار ، دارای استقلال حرفه‌ای، دارای دانش و بینش و نماینده افکار جامعه بشریت باشد.
رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی تصریح کرد: اهالی رسانه نباید از قدرت پول سازی که رسانه دارد استفاده کند و مراوده مالی بامنابع خبری پیدا کند به این صورت که اگر در گذشته خبرنگاران ارتباط مالی با منابع خبری داشتند امروز مدیران رسانه ای نیز وارد این حوزه شده اند که یک آفت بزرگ است. وی با اشاره به اینکه روزنامه نگاری آزاد برای هر قدرت سیاسی و حاکمیتی فرصت است، اضافه کرد: جامعه منفعل نمی تواند کمکی به پیشبرد توسعه کشور داشته باشد. فرقانی با اشاره در حوزه اخلاق حرفه‌ای وضعیت خوبی نداریم، ادامه داد: اگر روزنامه نگاری اخلاق حرفه‌ای را رعایت نکند جامعه‌ای را با مشکل مواجه می کند.
وی با بیان اینکه پس از انقلاب شاهد پیشرفت روزنامه نگاری بودیم، بیان داشت: شاخص پیشرفت روزنامه نگاری در چند حوزه از جمله حقوق و آزادی خواهی به رغم مشکلات کنونی نسبت به گذشته وضعیت بهتری دارد، تکنیک‌ها و اصول روزنامه نگاری پیشرفت کرده است و پیوند نزدیکی بین مردم و رسانه ها به ویژه مطبوعات برقرار شده است.
رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی با اظهار اینکه برای داشتن روزنامه نگاری حرفه‌ای نیازمند آموزش تخصصی روزنامه نگاری هستیم، گفت: بی‌سوادی به مفهوم عام در مطبوعات به چشم می خورد. وی با اشاره به پسرفت در برخی حوزه های روزنامه نگاری اظهارداشت: تاریخ روزنامه نگاری در کشور به 180 سال قبل بازمی‌گردد اما در ارزیابی کلی دوره های کوتاهی را به لحاظ آزادی مطبوعات تجربه کردیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
فعالیت‌های استارت‌آپی به متخصصان علوم انسانی نیاز دارند
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا مطرح کرد:

فعالیت‌های استارت‌آپی به متخصصان علوم انسانی نیاز دارند

متخصصان سایر حوزه‌ها به توانمندی‌های متخصصان علوم انسانی نیاز دارند تا درصد موفقیت خود را در فعالیت‌های نوآورانه افزایش دهند و عدم این ارتباط یکی از مهم‌ترین دلایل عدم موفقیت بسیاری از فعالیت‌های استارت‌آپی...
تاثیر مصوبه جدید ورود به دانشگاه بر مافیای کنکور
یک استاد دانشگاه تغییرات جدید کنکور را واکاوی کرد

تاثیر مصوبه جدید ورود به دانشگاه بر مافیای کنکور

«سامان‌دهی نظام سنجش می تواند در چند سال آینده جلوی پیشرفت مافیای کنکور را بگیرد؛ اما این موسسات به مرور زمان راه خودشان را پیدا می‌کنند. مافیای کنکور متشکل از افراد خلاقی است که مسیر و چالش‌ها را می‌شناسند.»
دلایل خودنمایی برخی افراد در اینستاگرام
یک روانشناس در گفتگو با عطنا بررسی کرد

دلایل خودنمایی برخی افراد در اینستاگرام

یک استاد دانشگاه معتقد است: «مهم ترین علت خودنمایی های افراطی و گاهی بیمارگونه برخی افراد در اینستاگرام، پایین بودن سطح عزت نفس آنها است. این افراد به جای اینکه شادابی و خوب بودنِ حال خود را در درون خودشان...
علل گرایش زوجین به روابط فرازناشویی
در وبینار آسیب های مرتبط با زوجین بررسی شد

علل گرایش زوجین به روابط فرازناشویی

یک استاد دانشگاه با اشاره به نتایج پژوهش های صورت گرفته در ایران اظهار کرد: «دلایلی که زنان برای گرایش به روابط فرازناشویی بیان کرده‌اند، نارضایتی عاطفی و دلایلی که مردان برای این گرایش عنوان کرده‌اند،...
پر بازدیدها
آخرین اخبار