۱۹ آذر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۸
کد خبر: ۲۶۹۶۴۱

دو جلدی کتاب «نظریه و نقد ادبی» نوشته حسین پاینده، استاد نظریه و نقد ادبی دانشگاه علامه طباطبائی منتشر و روانه بازار شد.


به گزارش عطنا، کتاب «نظریه و نقد ادبی» درسنامه‌ای میان‌رشته‌ای است که به قلم دکتر حسین پاینده، استاد نظریه و نقد ادبی دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی منتشر و روانه بازار کتاب شده است.


این کتاب در دو جلد به معرفی جدیدترین رویکردهای نقد ادبی اختصاص دارد و شامل نمونه‌‌های عملی از کاربرد این نظریه‌ها در نقد ادبیات فارسی (شعر و نثر کهن و معاصر) و متون فرهنگی (فیلم، عکس، تصاویر دیجیتال در فضای مجازی، سریال تلویزیونی و ...) است.


برخی از رویکردهای نقادانۀ معرفی‌شده در این کتاب عبارت‌اند از: ساختارگرایی، روایت‌شناسی، نقد لاکانی، نشانه‌شناسی (رویکردهای سوسور، پِرسْ و بارت)، روانکاوی، مطالعات زنان، تاریخ‌گرایی نوین، پسامدرنیسم، مطالعات فرهنگی، فرمالیسم، نظریه‌ی دریافت و ...


در کشور ما معمولاً معنای درست و دقیقی از «نقد» مستفاد نمی‌شود. دست‌اندرکاران فعالیت‌های ادبی غالباً بین «مرور و معرفی» (ریویو)، «تحلیل» و «نقد» تمایز نمی‌گذارند و هر نوع نوشتاری را که نویسنده در آن نظری راجع به متنی ادبی اظهار کرده باشد، به غلط مصداق «نقد» می‌پندارند.


فقط از راه شناساندن نظریه‌های علمی نقد ادبی و نحوه‌ی کاربرد عملی آنهاست که می‌توان به این برداشت‌ها و توقعات نادرست پایان داد.کتاب «نظریه و نقد ادبی؛ درسنامه‌ای میان‌رشته‌ای» با همین هدف، مجموعه‌ای از پُرکاربردترین نظریه‌های نقادانه را به پژوهشگران این حوزه می‌شناساند.


این نظریه‌ها عبارت‌اند از: فرمالیسم (نقد نو)، روانکاوی، ساختارگرایی، روایت‌شناسی، نقد اسطوره‌ای‌ــ‌کهن‌الگویی، تاریخ‌گرایی نوین، نقد لاکانی، مطالعات زنان، نشانه‌شناسی شعر (رویکرد ریفاتر)، پسامدرنیسم، مطالعات فرهنگی، نشانه‌شناسی (رویکرد سوسور، پِرْس و بارت)، نظریه‌ی دریافت و نقد واکنش خواننده.


هر یک از فصل‌ها چهارچوب ثابتی به شرح زیر دارد:
  • ملاحظات کلی دربارۀ نظریه‌ی همان فصل

  • اصول و مفروضات بنیادین آن نظریه

  • روش‌شناسی نقد با آن نظریه

  • متونی که برای نقد شدن با آن نظریه مناسب‌ترند

  • پرسش‌هایی که منتقدانِ پیرو آن نظریه می‌خواهند پاسخ دهند

  • مزیّت‌ها و محدودیت‌های آن نظریه

  • رهنمودهایی درباره‌ی نگارش نقد با آن نظریه

  • نمونه‌هایی از نقد عملی بر اساس آن نظریه

  • مرور نمونه‌های نقد

  • اصطلاحات کلیدی آن نظریهنقد ادبی در  این کتاب با رویکردی میان‌رشته‌ای به مخاطب معرفی شده و لذا نویسنده کوشیده است تا هم در شیوۀ طرح مباحث و هم در نمونه‌های نقد عملی، کتاب حاضر بتواند نیازهای دانشجویان در رشته‌های مختلف ادبیات و علوم انسانی را پاسخ دهد.


به همین دلیل، در این کتاب علاوه بر کاربرد نقد در حوزه‌ی مطالعات ادبی، مباحثی درباره‌ی معماری، تحلیل عکس، تحلیل تصاویر فضای مجازی، نقاشی، فیلم سینمایی، سریال تلویزیونی و غیره مطرح شده‌اند.


گفتنی است چاپ نخست جلد اول و دوم کتاب کتاب «نظریه و نقد ادبی؛ درسنامه‌ای میان‌رشته‌ای» در ۱۱۰۰ صفحه به قیمت ۲۸۰۰۰۰ ریال و 320000 ریال در پاییز 1397 توسط انتشارات سمت منتشر و به جامعه علمی کشور عرضه شده است.


 این کتاب را می‌توانید از مرکز پخش و نمایشگاه دائمی انتشارات سمت به نشانی زیر تهیه کنید:


تهران، خیابان انقلاب، خیابان ابوریحان، پلاک ۱۰۷ و ۱۰۹، شماره تلفن: ۶۶۴۰۸۱۲۰ (۰۲۱)

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
فعالیت‌های استارت‌آپی به متخصصان علوم انسانی نیاز دارند
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا مطرح کرد:

فعالیت‌های استارت‌آپی به متخصصان علوم انسانی نیاز دارند

متخصصان سایر حوزه‌ها به توانمندی‌های متخصصان علوم انسانی نیاز دارند تا درصد موفقیت خود را در فعالیت‌های نوآورانه افزایش دهند و عدم این ارتباط یکی از مهم‌ترین دلایل عدم موفقیت بسیاری از فعالیت‌های استارت‌آپی...
تاثیر مصوبه جدید ورود به دانشگاه بر مافیای کنکور
یک استاد دانشگاه تغییرات جدید کنکور را واکاوی کرد

تاثیر مصوبه جدید ورود به دانشگاه بر مافیای کنکور

«سامان‌دهی نظام سنجش می تواند در چند سال آینده جلوی پیشرفت مافیای کنکور را بگیرد؛ اما این موسسات به مرور زمان راه خودشان را پیدا می‌کنند. مافیای کنکور متشکل از افراد خلاقی است که مسیر و چالش‌ها را می‌شناسند.»
دلایل خودنمایی برخی افراد در اینستاگرام
یک روانشناس در گفتگو با عطنا بررسی کرد

دلایل خودنمایی برخی افراد در اینستاگرام

یک استاد دانشگاه معتقد است: «مهم ترین علت خودنمایی های افراطی و گاهی بیمارگونه برخی افراد در اینستاگرام، پایین بودن سطح عزت نفس آنها است. این افراد به جای اینکه شادابی و خوب بودنِ حال خود را در درون خودشان...
علل گرایش زوجین به روابط فرازناشویی
در وبینار آسیب های مرتبط با زوجین بررسی شد

علل گرایش زوجین به روابط فرازناشویی

یک استاد دانشگاه با اشاره به نتایج پژوهش های صورت گرفته در ایران اظهار کرد: «دلایلی که زنان برای گرایش به روابط فرازناشویی بیان کرده‌اند، نارضایتی عاطفی و دلایلی که مردان برای این گرایش عنوان کرده‌اند،...
پر بازدیدها
آخرین اخبار