۳۰ دی ۱۳۹۴ ۱۷:۵۲
کد خبر: ۲۶۴۴۳
مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه گفت: فروش مواد غنی شده ایران به کشورهای دیگر فرایندی ادامه‌دار است و ایران این روش را از سه راهکار پیشنهاد شده برای مبادله مواد غنی شده انتخاب کرده است.

به گزارش عطنا به نقل از ایرنا، بعیدی‌نژاد در این نشست که در دانشگاه علامه‌طباطبایی (در ساختمان معاونت فرهنگی) برگزار شد گفت: جریانات تبلیغی سیاسی تلاش می‌کنند نشان دهند ایران سعی کرده امتیازات زیادی بدهد و مواد از کشور خارج شده است و می خواهد به اسم فروش این مسئله را جا بزند.

وی تصریح کرد: در متن برجام سه راهکار درباره نحوه برخورد ایران با مواد غنی شده وجود داشت؛ اول اینکه این مواد را از کشور خارج کند، راهکار دوم رقیق سازی آن بود و راهکار سوم که بسیار مشکل بود فروش این مواد و دریافت کیک زرد به ازای این مواد بود که این راهکار انتخاب شد و این در حالی است که این راهکار از سوی شورای امنیت سازمان ملل ممنوع بود اما ایران همچنین توانست کیک زرد خریداری کند.

Baidi nejad 3

عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای اظهار داشت: ایران با این روش باز هم می‌تواند مواد غنی شده بفروشد و در ازای آن کیک زرد بخرد و این روندی است که می تواند ادامه یابد.

وی درباره خروج بانک سپه از لیست تحریم‌ها اظهار داشت: تعویق مذاکرات باعث شد موضوع بانک سپه در جو آرام‌تری حل شود. این مسئله در چهارچوب مصوبه شورای امنیت و جدا از برجام بود، در حالی که طرف مقابل می‌خواست بر اساس برجام بانک سپه کماکان در لیست تحریم بماند.

به گفته وی، برای خروج بانک صادرات از لیست تحریم هم خیلی تلاش شد ولی با توجه به اینکه مبنای تحریم‌های این بانک، هسته‌ای نیست و به مباحث دیگری مربوط است، خارج از برجام تلقی شد و از نظر آنها نمی‌توانست موضوع مذاکرات قرار گیرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا فشارهایی که علیه ایران اعمال شد علیه سایر کشورهایی که در مسیر دستیابی به انرژی هسته‌ای حرکت کردند اعمال نشد گفت: استاندارد واحدی برای حل مسائل وجود ندارد و موضوع ایران موضوع ویژه است و این طور نیست که همه بحث‌هایی که در تاریخ مذاکرات بوده است، برای دیگران هم از آن استفاده شود.

رئیس تیم کارشناسی مذاکرات هسته‌ای همچنین درباره امکان انتشار متن مذاکرات اظهار کرد: انتشار متن مذاکرات دو وجه دارد ؛ صورت جلسات مذاکرات معمولا بسیار سری است و اسناد آن جزو اسناد طبقه شده هر کشوری است و حتی آمریکا هم این صورت جلسات را در اختیار کنگره قرار نمی‌دهد چرا که این مسئله دارای ابعاد امنیت ملی کشورهاست، ولی نتایج مذاکرات قابل انتشار است و ایران بیش از هر کشور دیگری نتایج مذاکرات هسته ای را منتشر کرده است.

بعیدی نژاد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا حل و فصل پرونده هسته‌ای برای اوباما مهم بود اظهار کرد: این خطی بوده که از روز اول مذاکرات، مقام معظم رهبری تدوین کرد که ما فقط در موضوع هسته‌ای با آمریکا مذاکره می‌کنیم و این تصمیمی بوده که در سطح عالی نظام گرفته شد و ماموریت ما فقط مباحث هسته‌ای بود.

وی خاطرنشان کرد: طرف مقابل، حتی راغب بود و آمادگی داشت اما کشور ما در سطح عالی، مصلحتی در این‌باره نمی‌دید و امروز هم نمی‌بیند.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: یکی از مسائلی که به عنوان ترجیع بند مذاکرات .جهه همت ما بود، این بود که ما به خاطر تحریم‌ها پای میز مذاکره نیامدیم ؛ اگر این طور بود تفاهم طور دیگری بود و آنها تصور می‌کردند ایران می خواهد گشایش اقتصادی داشته باشد و برای همین می خواهد نرمش داشته باشد.

مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه، اضافه کرد: این در حالی بود که ما مرتب تذکر می‌دادیم که اگر غنی سازی حل نشود و مسئله راکتور تحقیقاتی حل نشود، ایران به آن، تن نخواهد داد و ما برای رسیدن به توافقی که ضامن انصاف و منفعت ملت ایران باشد مذاکره می‌کنیم.

Baidi-nejad-2

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا همانطور که ما شاهد چرخش از سوی آمریکا بودیم، شاهد چرخش از سوی روسیه و چین هم خواهیم بود گفت: مشکل اصلی ما از ناحیه اروپا، آمریکا بوده و ما مشکلی با چین و روسیه نداشتیم و اساساً نیازی به چرخش از سوی روسیه و چین در مذاکرات هسته ای وجود نداشت.

بعیدی نژاد با تاکید بر اینکه ایران هیچ موقع در بلوک روسیه نبوده که از آن خارج شود اظهار داشت: روسیه هم ادعا ندارد که ایران در بلوک روسیه قرار داشته است. ما روابطی با هم داشته‌ایم که این روابط هم فراز و نشیب‌هایی داشته و این کشور در مواردی با ماجراجویی‌های غرب مقابله می‌کرده و ما هم از روسیه حمایت کرده‌ایم اما این طور نبوده که ما در بلوک روسیه قرار داشته‌ایم.

به گفته عضو تیم مذکره کننده هسته ای، سیاست نه شرقی و نه غربی از اصول مهم سیاست جمهوری اسلامی بوده و بر این مبنا هم عمل شده است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علت اتخاذ استراتژی مذاکرات با غرب صرفاً در مسئله هسته‌ای چه بوده است، گفت: دلیل اصلی این بوده که مسائلی همچون حقوق بشر و تروریسم زمینه متفاوتی از مسئله هسته‌ای دارد.

بعیدی نژاد با بیان اینکه مسئله حقوق بشر درباره ایران صرفاً مسئله‌ای سیاسی است گفت: عربستان سعودی امروز به یمن حمله می‌کند یا مردم آن نقش و مشارکتی در تصمیم‌گیری های سیاسی کشور ندارند، اما نمی بینیم که عربستان با محکومیت نهادهای بین المللی مواجه شود؛ در حالی که ایران را به این بهانه سال‌هاست در محدودیت قرار داده‌اند.

رئیس تیم کارشناسی مذاکرات هسته‌ای اضافه کرد: پرونده هسته ای ایران فراز و نشیب های زیادی طی کرده و شش قطعنامه تحریمی علیه ایران اعمال شده بود که مبنای آن متفاوت از حقوق بشر است.

81927702-70458073

وی در عین حال گفت: بر اساس برجام، کشورهای غربی نمی‌توانند تحریم هایی را که برداشته شده است، به بهانه های دیگر برگردانند.

عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در پاسخ به سوال دیگری درباره منشور ملل متحد و اینکه ایران ذیل فصل هفت منشور ملل متحد قرار داشت گفت: ما البته قطعنامه‌های شورای امنیت را به رسمیت نمی‌شناختیم و این تصمیم شورای امنیت بوده که ما ذیل ماده 41 باشیم.

بعیدی نژاد همچنین گفت: ایران سال‌ها ذیل فصل هفت منشور بوده و مبنای آن، این بوده که برنامه هسته‌ای ایران تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی است و امروز که موضوع قطعنامه 2231 شورای امنیت هستیم، موضوع هسته‌ای کاملاً از ذیل فصل هفت خارج شده و دیگر برنامه هسته ای ایران تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی نیست.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار