۲۹ دی ۱۳۹۴ ۱۶:۱۱
کد خبر: ۲۶۲۹۲
Sattari-2
Sattari1 به گزارش عطنا و به نقل از ایسنا، سورنا ستاری طی یادداشتی نوشت: خدا را شکر مقاومت مردم ایران، حمایت‌های رهبری، تلاش و پیگیری‌های دولت، بخصوص دستگاه دیپلماسی نتیجه داد و دیوار تحریم‌ها فرو ریخت. دیواری که ظالمانه ارتفاع گرفته بود در برابر ضربه‌های منطق و انصاف تاب نیاورد و تمام و کمال سرنگون شد.

وی تصریح کرد: روز لغو تحریم‌ها یک روز تاریخی است. نه از این جهت که قدرت‌های جهانی از خر شیطان پایین آمدند و درهای اقتصاد و تکنولوژی‌شان را به روی ما باز کردند. نه. چیزی که این روز را تاریخی می‌کند صبوری و پایداری مردمی است که در برابر زیاده خواهی نظام سلطه سر خم نکردند و حقوق حقه خود را نگذاشتند که پایمال شود. در تاریخ این سرزمین، بخصوص در تاریخ پس از انقلاب نمونه‌های بسیاری را می‌توان ذکر کرد که صبر و وحدت کلمه و حق‌گویی مردم نتیجه داده و آنها را به سرمنزل مقصود رسانده. قصه برجام نیز از همین جنس است.

ستاری در این یادداشت همچنین یادآور شده است: رهنمودهای خردمندانه رهبر عظیم‌الشان انقلاب، هوشیاری و مشارکت مردم و سپردن کار دست کاردانان و مسؤولیت‌پذیری نخبگان و فرهیختگان باعث شدند تا حق هسته‌ای به رسمیت شناخته شود و اعتبار سیاسی و اجتماعی و علمی ایران اسلامی در چشم جهانیان بالا رود. در این راه ما هزینه‌های بسیاری -مادی و معنوی- پرداخت کردیم و تجربه‌های ارزشمندی هم به دست آوردیم. یک جاهایی راه صواب پیمودیم، یک جاهایی هم ناخواسته از مسیر صواب دور افتادیم. گاهی یکدیگر را پشتیبانی کردیم، گاهی هم مغلوب احساسات شدیم و همدیگر را رنجاندیم. گاهی همیاری کردیم گاهی هم دنبال مقصر گشتیم تا کاسه کوزه‌های سیاسی را سر او بشکنیم. اما آنچه امروز به دست آورده‌ایم چیزی بالاتر و ارزشمندتر از لغو تحریم‌هاست. ما تجربه‌ای به دست آوردیم که مثل چراغی روشن، تاریکی‌ها و ابهامات مسیر آینده را می‌زداید. تجربه علمی و فنی از یک سو و تجربه سیاسی و دیپلماتیک از سوی دیگر ما را در برخورد با اتفاقات آینده توانمندتر می‌کند.

او خاطر نشان کرد: روشی که ما در احقاق حق هسته ای خود اتخاذ کردیم در دنیا بدیل و نظیری نداشت. قبل از ما کشوری این راه را نپیموده بود و این مسیر را نرفته بود. حتی در لغو تحریم‌ها هم کاری که ما کردیم منحصر به فرد بود. هیچ مدلی پیش از ما وجود نداشت که ملتی بی آنکه از مواضع خود عقب‌نشینی کند تحریمها را از سر راه خود بردارد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: ناظرین جهانی به درستی دریافته‌اند و اعتراف می‌کنند که منش و روش جمهوری اسلامی باید به یک درس دانشگاهی در رشته‌های سیاست و حقوق بین الملل بدل شود. حقیقتا کار مهمی اتفاق افتاد که باید قدرش را دانست. نباید بگذاریم تا در رقابت‌های سیاسی ارزش و اهمیت این کار ملی پایین بیاید و خدای نکرده شیرینی برجام به کام ملت تلخ شود. اتفاقا از اینجا به بعد است که باید از شیرینی پساتحریم کامجویی کنیم و با دستی بازتر و گشاده تر مشکلات و معضلات کشور را حل کنیم.

ستاری افزود: تحریم‌ها بدی زیاد داشتند اما منکر نمی‌توان بود که در بین دانشمندان و فناوران و مردم ایجاد انگیزه کردند تا کارهای نشدنی را انجام دهند و خود اتکایی را عملا تجربه کنند. این تجربه را باید در پساتحریم هم دنبال کنیم و در سایه تعامل سازنده با دنیا صاحب دانش‌ها و تکنولوژیهای جدید شویم. وقتی با موانع بسیار توانستیم کشور را به بهترین وجه اداره کنیم طبیعی است که حالا با دست باز و بی مانع و محذور بهتر میتوانیم. منتها آمدن پول و برداشته شدن موانع آسیبهای خودش را هم دارد.

معاون روحانی در ادامه اظهار داشت: باز به تجربه دریافته‌ایم که اگر پایبند برنامه ها و نقشه های راه نباشیم و نسبت به وضعیت خود آگاهی نداشته باشیم، سرمایه های هنگفت، باری از روی دوشمان برنمی‌دارند. نه تنها برنمی‌دارند بلکه خود تبدیل به وبالی می‌شوند که دردسرهای کلان برای‌مان درست میکنند. دردسرهایی که هنوز هم داریم تاوانشان را پس میدهیم.

او افزود: پول مهم است اما حلال مشکلات نیست. لغو تحریم‌ها هم مهم‌ند اما از آنها مهم‌تر نحوه مدیریت کشور است. ما می‌توانستیم در سایه درآمدهای گزاف نفتی مشکلات اقتصادی‌مان را حل کنیم. اما فرصت سوزی کردیم و آن درآمد را در جاهای نامناسبی سرمایه گذاری کردیم که نتیجه ندادند.

وی ادامه داد: اگر از اشتباهات‌مان درس گرفته باشیم حالا باید حواسمان را جمع کنیم که حتی ریالی از این سرمایه های آزاد شده هدر نرود و به مصرف زدگی و رفاه کاذب دامن نزند. ما باید به تولیدات داخلی سر و سامان بدهیم و شرایط رونق اقتصاد دانش‌بنیان را فراهم آوریم. از حیث نیروی خلاقه انسانی ما هیچ کم و کسری نداریم. فضا برای رونق کسب و کار فراهم شود جوانان مستعد ایرانی می‌دانند که چه طور از طریق اقتصاد دانش بنیان کارآفرینی کنند.

او در ادامه گفت: کارآفرینی نوین احتیاج به تزریق سرمایه دولتی ندارد. کافی است امنیت سرمایه گذاری را تامین کنیم تا جوانان تحصیل‌کرده و مستعد بتوانند خود را نه فقط در عرصه ملی که در عرصه جهانی نشان دهند. حالا که تحریم ها برداشته شده اند فرصت مغتنمی است تا ما سهم خود را از اقتصاد دنیا بگیریم.

ستاری تصریح کرد: این سهم خواهی معنایش حضور و مشارکت در تولید کالا و خدمات دانش‌بنیان است. دولت برای سامان دادن به اقتصاد می‌داند که در دوران پساتحریم چه کارهایی را مسبب شود. لازم است تا همان همدلی و همیاری که در جریان هسته ای وجود داشت از این به بعد هم تداوم یابد. در سایه اتفاق و همدلی کارهای مهمی می‌توانیم انجام دهیم و قدم‌های بزرگی می‌توانیم برداریم. شرطش احساس مسئولیت ملی است و اینکه آحاد جامعه بخصوص جوانان از جان و دل مایه بگذارند و دِین‌شان را به وطن‌شان ادا کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار