۲۳ دی ۱۳۹۴ ۰۴:۵۳
کد خبر: ۲۵۷۲۰

وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با همتای ایرانی خود گفت ورود قایق های نیروی دریایی این کشور به آبهای ایران تصادفی بوده است.
به گزارش عطنا به نقل از مهر، ان بی سی نوشت: «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در خصوص توقیف دو قایق نیروی دریایی این کشور از سوی ایران به «محمد جواد ظریف» گفت ورود این قایق ها اشتباهی بوده و تجاوز به آبهای ایران تعمدی نبوده است.


منابع آمریکایی می گویند قایق های مذکور در ماموریت آزمایشی بوده اند که بر اثر نقص فنی وارد آبهای ایران شده اند. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که این دو قایق بین کویت و بحرین در حرکت بودند که ارتباط با آنها قطع شده است.


در همین حال رویترز به نقل از محمد جواد ظریف اعلام کرد ایران اطمینان داده است که سرنشینان دو قایق آمریکایی به زودی آزاد می شوند.


ساعتی پس از انتشار این خبر پیتر کوک سخنگوی پنتاگون گفت: در تماس با مقامات ایران این اطمینان به آنها داده شده است که ناوچه ها بلافاصله آبهای خلیج فارس را ترک خواهند کرد.


آمریکا ادعا می کند ناوچه هایش بین آبهای مرزی بحرین و کویت در حال گشت زنی بودند که تماس آنها با پنتاگون قطع شد. گفته می شود ناوچه های آمریکایی د رحال آموزش ملوانان نیروی دریایی آمریکا بودند که به اشتباه وارد آبهای ایران می شوند.


از سوی دیگر بن رودز مشاور امنیت ملی کاخ سفید اظهار امیدواری کرده است که این مسئله بدون ایجاد هیچگونه تنشی بین مقامات دو کشور حل و فصل شود.


خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که ایران دو قایق نظامی را توقیف کرده است اما تهران به آمریکا اطلاع داده است که سرنشینان آن را فورا آزاد خواهد کرد.ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار