۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۵۳
کد خبر: ۲۵۰۷۵۲
taghavi

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه حضور صاحب‌نظران اقتصادی در مجامع تصمیم‌گیری دولت بسیار مؤثر است، گفت: تغییر رئیس‌کل بانک مرکزی و اجرای سیاست جدید ارزی مثبت ارزیابی می‌شود.


به گزارش عطنا به نقل از آنا، مهدی تقوی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی، با اشاره به اینکه وزیر اقتصاد کشور باید تحصیل‌کرده رشته اقتصاد باشد، اظهار کرد: اگر وزیر اقتصاد بازوان اجرایی مناسبی داشته باشد در مسیر مدیریت بخش‌های مختلف، موفق خواهد بود.


وی با اشاره به اینکه عامل اصلی گرانی ارز ممنوعیت صرافی‌ها از فروش دلار ازیک‌طرف و تقاضای بیش‌ازحد برای خرید ارز در بازار بود، افزود: به نظر من صرافی‌ها در گران شدن بیش‌ازحد نرخ ارز نقش مؤثری داشتند.


استاد علم اقتصاد دانشگاه تصریح کرد: در شرایط کنونی نرخ ارزهای مختلف بیش‌ازحد گران است و به نظر من وجود حباب در بازار ارز موضوع مهمی است که نباید از آن چشم‌پوشی کرد.


وی با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز تنها موجب سود دولت با کسب منابع حاصل از فروش نفت شد، افزود: کاهش نرخ تورم در نزولی شدن قیمت ارز مؤثر است.


استاد علم اقتصاد دانشگاه با اشاره به اینکه صرافی‌ها موجب بالا رفتن قیمت ارز شدند، گفت: تغییر ریاست کل بانک مرکزی و آغاز کار آقای همتی اقدام مناسبی از سوی دولت بود؛ تداوم حضور آقای کمیجانی نیز در سمت قائم‌مقام رئیس‌کل موجب تقویت اجرای دقیق‌تر سیاست‌های جدید ارزی خواهد شد.


تقوی با انتقاد از سیاست تک‌نرخی کردن ارز توسط دولت، افزود: تک‌نرخی کردن ارز و عدم مجوز فروش ارز به صرافی‌ها موجب شد تا بازار سیاه ارزی در کشور بازهم قدرت بگیرد که همین بازار سیاه موجب افزایش نرخ‌ در بازار ارز شد.


عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی اضافه کرد: در شرایط کنونی شاهد تلاطم‌های ارزی در بازار هستیم که برای حل این مشکل بزرگ، مشورت و همفکری اقتصاددانان و تحلیلگران اقتصادی بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سایر نهادهای قانون‌گذاری و اجرایی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
قیمت گذاری دولتی، امضاها و صندلی های طلایی عامل جولان دلالان در اقتصاد
علی مروی در گفتگو با عطنا:

قیمت گذاری دولتی، امضاها و صندلی های طلایی عامل جولان دلالان در اقتصاد

یک استاد دانشگاه درباره راه حل حذف دلالی در اقتصاد ایران می گوید: «اگر بتوانیم قیمت گذاری دولتی کالاهای خصوصی، امضاهای طلایی و پرداخت یارانه را در اقتصاد حذف کنیم، بخش قابل توجهی از دلالی ها از بین خواهد...
چشم انداز کسب و کارها در سال 1400 |  ریسک ها و استراتژی ها
چالش کرونا و تحریم ها چگونه اقتصاد را اسیر کرد

چشم انداز کسب و کارها در سال 1400 |  ریسک ها و استراتژی ها

محیط کسب و کار در ایران حداقل در دوهه اخیر همواره با چالش‌های عدیده‌ای مواجه بوده است. موانع متعددی که تولیدکنندگان در طول سال با آن مواجهند، مسیر کسب‌وکار را در ایران در سال‌های اخیر، هم فرسایشی و هم...
پر بازدیدها
آخرین اخبار