شنبه، 31 شهریور 1397 07:43:27
در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه‌ علامه طباطبائی برگزار شد؛

همایش بین‌المللی«ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم»

همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم» با حضور استادان و کارشناسان داخلی و خارجی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه‌ علامه طباطبائی برگزار شد.

به گزارش عطنا، این همایش بین‌المللی طی روزهای 13 و 14 اسفندماه با هدف بررسی هر چه بیشتر تروریسم از منظر حقوقی و فقهی با حضور استادان و صاحبنظران این حوزه از دانشگاه‌های داخل و خاج از کشور برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این همایش که در سالن شهید بهشتی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد، لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور، ذبیح‌الله خدائیان، معاون حقوقی قوه قضائیه، مصطفی ملکیان، فیلسوف و روشنفکر، حمیدرضا علومی‌یزدی، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی، سیدمنصور میرسعیدی، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه، حسنعلی مؤذن‌زادگان، رئیس همایش بین‌المللی«ابعاد حقوقی، جرم‌شناختی تروریسم» و مدیر گروه حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی سخنرانی کردند.

از جمله استادان خارجی که در این همایش به ارائه مقاله و سخنرانی پرداختند، پرفسور هانس یورگ آلبرشت، استاد و رئیس دپارتمان حقوق جزا و جرم‌شناسی مؤسسه ماکس پلانک آلمان، دکتر کلر ساس، استاد دانشگاه پاریس، دکتر برنادت اوبر، استاد دانشگاه بواتیه فرانسه و دکتر محمت ارسلان، استاد مؤسسه ماکس پلانک آلمان بودند.

این همایش توسط دانشگاه علامه طباطبائی و با همکاری مؤسسه ماکس پلانک آلمان و دانشگاه پواتیه فرانسه در قالب 7 محور اصلی برگزار شد.

ابعاد حقوق ماهوی این همایش شامل مفهوم تروریسم در ایران و سایر نظام‌های حقوقی، ابعاد حقوقی تأمین مالی تروریسم، جایگاه گونه‌های نوین تروریسم در نظام‌های حقوقی، رابطه حقوقی محاربه با تروریسم، رابطه جرایم تروریستی با سایر جرایم، جرم‌انگاری رفتارهای تروریستی در پرتو اسناد بین‌المللی، رویکرد دشمن‌مدار و مجرم‌مدار در قانون‌گذاری، اعتقاد به مهدورالدم‌بودن و تروریسم، وضعیت حقوقی معاونت در ترور، جرایم مانع و تروریسم و نقش قانون در تروریسم است.

 ابعاد اسلامی- فقهی شامل رابطه تکفیر و تروریسم، حرمت و جرم‌انگاری تکفیر و تروریسم، ابعاد فقهی انتحار به‌عنوان فعل تروریستی، نقش رهبران مذهبی در مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری مذهبی و ارتکاب جرایم تروریستی، رابطه تروریسم با جرایم افساد فی‌الارض و محاربه در فقه، پیشگیری از تروریسم در پرتو قرائت رحمانی از آموزه‌های دینی، مفهوم جهاد و گروه‌های جهادی و ارتباط آن با تروریسم، جنگ علیه ترور و رابطه نوع تلقی‌های دینی-مذهبی با تروریسم است.

ابعاد بین‌المللی شامل چالش تروریسم دولتی و مبارزه با آن، چالش تروریسم بین‌المللی و مبارزه با آن، نقش سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در مبارزه با تروریسم، وضعیت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در مبارزه با تروریسم، وضعیت معاهدات منطقه‌ای و بین‌المللی در مبارزه با تروریسم، استرداد مرتکبان تروریستی در منطقه خاورمیانه، مبارزه فراملی با اشکال مختلف تروریسم،‌ جنگ پیش‌دستانه و تروریسم، مسئولیت‌ها و حقوق دولت ایران در مبارزه با تروریسم، مزایا و معایت الحاق به اسناد بین‌المللی در حوزه تروریسم، جهانی‌شدن سیاست جنایی مقابله با تروریسم و جایگاه تروریسم در مخاصمات بین‌المللی است.

ابعاد جرم‌شناختی شامل اصلاح و درمان تروریست‌ها، ابعاد جرم‌شناختی پیشگیری نظامی از تروریسم، آموزش و ارتکاب جرایم تروریستی، ایدئولوژی و ارتکاب جرایم تروریستی، سنخ‌شناسی (تیپولوژی) جرم‌شناختی تروریسم (رفتارها، مرتکبان، گروه‌ها و …)، رسانه و گرایش به گروه‌های تروریستی، فرهنگ و گرایش به گروه‌های تروریستی، ارتباط حکومت‌شرکت‌ها و جرایم تروریستی، تبارشناسی جرم‌شناختی گروه‌های تروریستی، رابطه ماهیت نظام‌های سیاسی-اقتصادی با گسترش تروریسم، ارزیابی سیاست جنایی کشورها در قبال تروریسم، نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در مبارزه با تروریسم، استفاده از فضای مجازی در تروریسم و مبارزه با آن، ریشه‌های برون‌مرزی تروریسم (نقش مهاجران و بیگانگان)، جامعه در معرض خطر و اقدامات تروریستی، مطالعه قوم‌شناختی تروریسم، پیش‌بینی تروریسم، تروریسم از منظر جامعه‌شناسی جنایی، رابطه نوع حکمرانی با تروریسم، جرم‌شناسی محکومان و تروریسم، تروریسم از منظر جرم‌شناسی انتقادی و مطالعه تطبیقی جرایم ترویستی در قرن ۲۰ و ۲۱ است.

ابعاد کیفرشناختی شامل بازدارندگی پاسخ‌های کیفری، تعیین کیفر جرایم تروریستی، کیفرگذاری مطلوب در مبارزه با تروریسم، نارسایی سازوکارهای کیفری موجود در مبارزه با تروریسم و پاسخ‌شناسی جرایم تروریستی در ایران و سایر کشورها است.

ابعاد بزه‌دیده‌شناختی شامل حقوق بزه‌دیدگان و جرایم تروریستی، توانمندسازی بزه‌دیدگان جرایم تروریستی، جرایم تروریستی در پرتو بزه‌دیده‌شناسی تطبیقی، تعهد دولت‌ها در قبال بزه‌دیدگان جرایم تروریستی، خسارت‌زدایی از بزه‌دیدگان ترویستی در ایران و جهان، نهادهای جبران خسارات بزه‌دیدگان تروریستی و بزه‌دیدگان غیرمستقیم جرایم تروریستی است.

ابعاد حقوق بشری و آیین رسیدگی شامل آموزش صلح و تروریسم، عدالت انتقالی و تروریسم، حقوق شهروندان در مقابله با تروریسم، چالش‌های حقوق بشری پیشگیری از تروریسم، امنیتی‌شدن حقوق کیفری در پرتو مبارزه با تروریسم، نابرابری اقتصادی-اجتماعی و گرایش به گروه‌های تروریستی، آیین رسیدگی به جرایم تروریستی، امکان‌سنجی کاربست عدالت ترمیمی در جرایم تروریستی، جایگاه حقوقی پلیس در مقابله با تروریسم، ظرفیت قانونی برای اعمال صلاحیت در مورد جرایم تروریستی بین‌المللی و آموزش نیروهای نظامی و تروریسم است.

در مراسم اختتامیه این همایش نیز  سیدمنصور میرسعیدی، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی،  بهزاد رضوی‌فرد، دبیر علمی همایش،  تهمورث بشیریه، دبیر اجرایی همایش و عسکر جلالیان، مدیرکل حقوقی وزارت دادگستری به ایراد سخنرانی پرداختند.

اخبار مرتبط با این گزارش

در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی؛ همایش بین‌المللی«ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم» آغاز شد +‌تصاویر همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم» با حضور استادان و کارشناسان داخلی و خارجی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه‌ علامه طباطبائی آغاز شد.
میرسعیدی در افتتاحیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم»؛‌ (1) امیدوارم نتایج این همایش ابزاری برای مبارزه با پدیده خطرناک تروریسم باشد رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه بسته‌های سیاستی برای تصمیم‌گیران از دل مقالات تحقیقی و همایش‌های علمی بیرون می‌آید، بیان کرد: امیدوارم نتایج این همایش بتواند ابزارهای حقوقی مناسب را در اختیار کشورهای مختلف برای مبارزه با پدیده خطرناک تروریسم قرار داده و آن را کنترل و مهار کنند.
مؤذن‌زادگان در افتتاحیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم»؛‌ (2) همکاری بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم/ هنوز مفهوم تروریسم در ایران ناشناخته مانده است رئیس همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم» با بیان اینکه هنوز مفهوم تروریسم در ایران ناشناخته مانده است و جا دارد این موضوع جرم‌انگاری شود، اذعان کرد: موضوعاتی از قبیل تروریسم، ضرورت همکاری بین‌المللی در مبارزه با آن را طلب می‌کند و باید به این پدیده به عنوان جنایت بین‌المللی و راهبردهایی که در سطح جهانی و منطقه‌ای نگاه کرد.
علومی‌یزدی در افتتاحیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم»؛‌ (3) تروریسم «درد» است/ جدیت دانشگاه علامه در راه همکاری‌های علمی بین‌المللی معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: مقابله با تروریسم در به‌یقین یک ضرورت است و باید مرز بسیار دقیق و ظریفی بین تروریسم و جرایم سیاسی و جرایم سازمان‌یافته با توجه به رویکردهای متفاوتی که نسبت به این موضوع‌ها است، ترسیم شود.
ملکیان در افتتاحیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم»؛‌ (4) بزرگ‌ترین عامل ایجاد تروریسم، «حکومت‌های ناعادل» هستند/ «سخنانی گفته می‌شود فقط برای اینکه سخنان دیگری گفته نشود» روشنفکر و استاد فلسفه دانشگاه با بیان اینکه تروریسم یک معلول است و حکومت‌های غیرمنصفی که آن را ایجاد می‌کنند به مراتب از خود تروریست‌ها محکوم‌تر هستند، گفت: خشونت‌آمیز بودن تروریسم از منظر اخلاقی و همچنین معطوف نبودن آن به اهداف مشخص از جمله دو مؤلفه اجماعی‌تر مفهوم تروریسم است و ما باید به جرم‌انگاری حقوقی (تعیین مجازات) و نادرست‌انگاری اخلاقی (سرزنش) اعمال تروریستی بپردازیم.
جنیدی در افتتاحیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم»؛‌ (5) خدمت ارتباطات و فضای مجازی به تروریسم/ ایران به معاهدات مقابله با تروریسم کمک کند لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه زمانی ارتباطات وسیله‌ای برای رونق و مدیریت بهتر بود ولی امروز در قالب فضای مجازی به خدمت تروریسم درآمده است، گفت: ایران باید در عرصه ملی و بین‌المللی به معاهداتی که برای مقابله با تروریسم است، کمک کند.
گزارش تصویری/ نشست «فقه کیفری» در همایش ابعاد حقوقی-جرم‌شناسی تروریسم نشست «فقه کیفری» در قالب همایش بین‌المللی ابعاد حقوقی–جرم‌شناختی تروریسم دوشنبه ۱۴ اسفندماه در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.
گزارش تصویری/ نشست چهارم از نشست‌های همایش بین‌المللی ابعاد حقوقی - جرم‌شناختی تروریسم نشست دوم از دومین روز همایش بین‌المللی ابعاد حقوقی - جرم‌شناختی تروریسم و سومین نشست از نشست‌های این همایش با حضور و سخنرانی استادانی از ایران و دیگر کشورها صبح روز دوشنبه 14 اسفندماه در سالن شهید بهشتی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.
گزارش تصویری/ نشست نظام صدور مجوز آثار هنری در قانون اساسی و حقوق موضوعه دومین نشست از سلسله نشست‌های علمی - تخصصی حقوق فرهنگی از منظر حقوق شهروندی با بررسی حقوقی نظام صدور مجوز آثار هنری برگزار شد.
گزارش تصویری/ نشست «آیین دادرسی کیفری» در همایش ابعاد حقوقی-جرم‌شناسی تروریسم نشست «آیین دادرسی کیفری» در قالب همایش بین‌المللی ابعاد حقوقی–جرم‌شناختی تروریسم دوشنبه ۱۴ اسفندماه در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.
با حضور استادان و صاحب‌نظران در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد: نشست‌های تخصصی همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم» + تصاویر همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم» در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی با حضور استادان و صاحب‌نظرانی از کشورهای آلمان و فرانسه در قالب نشست‌های تخصصی در حال برگزاری است.
میرسعیدی در اختتامیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم»؛ (1) گروه‌های تروریستی نتیجه غلبه اندیشه‌های نقلی بر عقلی هستند/ رشد عقلانیت موجب رنگ باختن اندیشه‌‌های قشری‌‌گرایانه می‌شود رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی در اختتامیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم»، گفت: ریشه‌‌های معرفت‌شناسانه گروه‌‌های تروریستی، غلبه اندیشه‌‌های نقلی بر اندیشه‌‌های عقلی در حوزه کشورهای اسلامی بوده و امید است که با رشد عقلانیت، اندیشه‌‌های قشری‌‌گرایانه رنگ ببازد.
رضوی‌فرد در اختتامیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم»؛ (2) اکسیژن تروریسم تأمین منابع مالی است/ «تروریسم» تمام ‌شدنی نیست دبیر علمی همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم» در مراسم اختتامیه این همایش گفت: تأمین منابع مالی برای تروریست‌‌ها به مثابه اکسیژن می‌‌ماند، بنابراین ما باید این منبع تغذیه را قطع کنیم تا بتوانیم از جرایم تروریستی پیشگیری کنیم که این مورد، خود از پیشگیری‌‌های اساسی در این خصوص است.
بشیریه در اختتامیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم»؛ (3) مجموعه‌ مقالات همایش به صورت کامل چاپ می‌شود/ ثبت‌نام 300 نفر برای حضور در این همایش دبیر اجرایی همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم» و عضو هیئت علمی گروه حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه بیش از 300 نفر برای شرکت در این همایش نام‌‌نویسی کرده بودند، گفت: این همایش در سطح قابل قبولی از نظر کمی و کیفی برگزار شد.
جلالیان در اختتامیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم»؛ (4) امروزه دیگر بمب اتم قدرت نمی‌آفریند/ نمی‌توان با اعمال محدودیت جلوی تبادل اطلاعات را گرفت/ دانش حقوق در عصر کنونی قدرت آفرین است مدیرکل حقوقی وزارت دادگستری در اختتامیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم» در دانشگاه علامه طباطبائی، گفت: امروزه دیگر بمب اتم قدرت نمی‌آفریند بلکه در بسیاری از عرصه‌‌ها قدرت را کاهش می‌دهد و در فقه دینی، روایات و احادیث ما؛ «اسلام» سدی در مقابل اقدامات تروریستی است.
با تقدیر از ارائه دهندگان مقالات ایرانی و خارجی برگزار شد؛ اختتامیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم» + تصاویر مراسم اختتامیه همایش بین‌المللی «ابعاد حقوقی-جرم‌شناختی تروریسم» با حضور استادان و کارشناسان داخلی و خارجی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه‌ علامه طباطبائی برگزار شد.