شنبه، 31 شهریور 1397 19:21:35
به همت مؤسسه آموزشی و پژوهشی اشراق برگزار شد؛

همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی»

 همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی» به همت مؤسسه آموزشی و پژوهشی اشراق در در سالن دکتر علی شریعتی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش عطنا، این همایش 20 اسفندماه و با حضور استادان، دانشجویان و پژوهشگران حوزه علوم انسانی برگزار شد که در آن سخنرانان به آسیب‌شناسی اقتصاد فرهنگ و بررسی بنیادها و امکان‌های پیش رو و نیز جایگاه آموزش در مدیریت اقتصاد فرهنگ پرداختند.

در این همایش حسین راغفر، عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه الزهراء با موضوع «نئولیبرالیسم، اقتصاد و فرهنگ»، ابراهیم فیاض، استاد مردم‌شناسی و عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با موضوع «آسیب‌شناسی اقتصاد نهادهای متولی فرهنگ در ایران»، محمدتقی چاوشی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با موضوع «قنوت و قناعت» و عیسی کشاورز، دکترای مدیریت و برنامه‌ریزی فرهنگی و مدیرگروه فرهنگ و هنر دانشگاه جامع علمی و کاربردی با موضوع «جایگاه صنایع فرهنگی در اقتصاد مقاومتی» سخنرانی کردند.

همچنین در این همایش اسماعیل فراهانی، دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی فرهنگی دانشگاه تهران با موضوع «اقتصاد فرهنگ از منظر اقتصاد سیاسی»، آرمین حامدی‌نژاد، دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی فرهنگی از دانشگاه علامه طباطبائی با موضوع «اقتصاد فرهنگ و استعمار زیست ‌جهان»، نوید خنوه، دانشجوی مقطع کار‌شناسی‌ارشد اقتصاد دانشگاه شریف با موضوع «تفکر طراحی و راه‌حل‌های نوآورانه در راستای حل مشکلات اقتصادی سازمان» و نیلوفر مسجدی‌زاده، دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی با موضوع «اقتصاد فرهنگ و استعمار زیست جهان» به سخنرانی و ارائه مطالب خود پرداختند.

سینا کلهر دارای دکترای جامعه‌شناسی و مدیرکل مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش حضور داشت.

اخبار مرتبط با این گزارش

حسین راغفر در همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی»: (1) دولتمردان ظرفیت‌های انسانی را زیر منافع شخصی خود دفن کرده‌اند/ تصمیم‌گیران امنیت ملی را به خطر انداخته‌اند استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا با بیان اینکه نظام اقتصادی کشور به صورت سیستماتیک افراد جامعه را تحقیر می‌کند، گفت: از کجا معلوم اگر تعهدات و اصول قانون اساسی اجرا شود از بچه‌ای که در سطل زباله بزرگ می‌شود جراح مغز یا فیزیکدان نسازد؟ برای حفظ منافع خود ظرفیت‌های انسانی را به همین سهولت دفن کرده‌ و امنیت ملی را به خطر انداخته‌اند.
ابراهیم فیاض در همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی»: (2) مسائل اقتصادی کشور به جامعه و فرهنگ ضربه زده است/ مردم را در معذوریت اعتقادی گذاشته‌اند استاد مردم‌شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه مردم به خودآگاهی طبقاتی رسیده‌اند گفت: در حال حاضر حکومت ایران دیگر اشرافی است و مجلس هم نماینده قشر اشرافی شده است، عده‌ای اول انقلاب از راه عرفان به قدرت رسیدند و از دین در جهت منافع اقتصادی و سیاسی خود استفاده کردند.
عیسی کشاورز در همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی»: (3) رمز موفقیت اقتصاد مقاومتی توجه به «صنایع فرهنگی» است مدیر گروه موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی فرهنگ و هنر با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی در کشورهای دیگر اجرا شده است گفت: در تولید صنایع فرهنگی می‌توانیم با کمترین سرمایه‌گذاری به اشتغال پایدار برسیم، با تولیدهای باکیفیت در سطح جهانی حضور داشته باشیم.
آرمین حامدی‌نژاد در همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی»: (4) باید برای حفظ استقلال سازمان‌های مردم‌نهاد تلاش کرد دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی فرهنگی دانشگاه علامه‌طباطبائی ضمن تاکید بر حفظ استقلال سازمان‌های مردم‌نهاد گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد بخش مهمی از جامعه مدنی هستند که به بازتولید هویت‌ها، انتقال میراث‌های فرهنگی می‌پردازند و شأن فرهنگی جامعه را حفظ و تقویت می‌کنند.
نیلوفر مسجدی‌زاده در همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی»: (5) تقویت اعتماد افراد به سازمان‌های مردم‌نهادِ مستقل ضروری است/ توسعه واقعی از مسیر فرهنگ می‌گذرد دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی فرهنگی دانشگاه علامه‌طباطبائی با بیان اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد باید مستقل باشند و این مستقل بودن به معنای تجاری شدن آنها نیست، گفت: باید بتوانیم حد و مرزهای دخالت دولت و بازار در کار سازمان‌های مردم‌نهاد را با سیاست‌گذاری‌های صحیح مشخص کنیم.
گزارش تصویری/ همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی» همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی» به همت مؤسسه آموزشی و پژوهشی اشراق در در سالن دکتر علی شریعتی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.