شنبه، 27 مرداد 1397 22:21:31
در تالار دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد؛

نشست علمی «معیارهای نظام بانکداری اسلامی و نقض حقوق شهروندان»

نشست علمی معیارهای نظام بانکداری اسلامی و نقض حقوق شهروندان در قالب نشست‌های کمک به حل مشکلات کشور با همکاری دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی حقوق شهروندی 15 بهمن‌ماه در تالار دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

به گزارش عطنا، مسئول برگزاری این نشست امین جعفری، عضو هیئت علمی گروه حقوق جزا و جرم شناسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی بود.

اعضای کمیته علمی این نشست حمیدرضا علومی‌یزدی، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی و عضو هیئت علمی گروه حقوق خصوصی و اقتصادی دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه، جواد نوروزی مدرس دانشگاه و مونس کشاورز، دبیر کنگره حقوق شهروندی بودند.

در این نشست ایرج توتونچیان، عضو هئیت علمی دانشگاه الزهراء، محمدجواد محقق‌نیا، عضو هیئت علمی گروه مالی و بانکداری دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی، اسدالله مسعودی‌مقام، قاضی امور اقتصادی، جعفر مشکی، مشاور مدیرعامل بانک توسعه تعاون و امیر فرجی‌کریمی‌پور، معاون مدیر حقوقی بانک پارسیان به سخنرانی پرداختند.

همچنین غلام نبی فیضی‌چکاپ، عضو هیئت علمی گروه حقوق خصوصی و اقتصادی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی و محمد رجایی، عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری این دانشگاه نیز در این نشست حضور داشتند و نظرات خود را بیان کردند.

اصول اساسی بانکداری اسلامی، معیارهای بانکداری اسلامی، شفافیت در نظام بانکی و شراکت مشتری با بانک، نقش حقوق شهروندان با توجه به منظور حقوق شهروندی در این خصوص در منشور حقوق شهروندی دولت در فصول «چ» (30 تا 32) حق دسترسی به اطلاعات، «ژ» مواد (68 تا 72)‌ حق اقتصاد شفاف و رقابتی و «ض» مواد (85 تا 94) حق رفاه و تأمین اجتماعی در این نشست مورد توجه بوده است.

این نشست با اهدافی چون ضرورت بازنگری ملی در مسئله قراردادهای بانکی، ضرورت کیفری کردن تخلفات بانکی در نظام بانکداری اسلامی، تبیین مسئله تسهیلات بانکی و تضییع حقوق مردم، تبیین ارتباط تخلفات بانکی و حقوق شهروندی و بررسی حقوق مشتریان بانکی به عنوان شهروند در تجهیز و تخصیص منابع بانکی برگزار شد.

گزارش کامل این نشست به‌زودی در عطنا منتشر می‌شود. 

عکس: شکیبا شیرازی‌تهرانی- عطنا

اخبار مرتبط با این گزارش

اسدالله مسعودی‌مقام در نشست «معیارهای بانکداری اسلامی»:(1) قاضی‌های‌ متخصص مسائل بانکداری در کشور انگشت شمارند/ عمر جامعه فاسد کوتاه است قاضی امور اقتصادی با بیان اینکه زمانی که ما به بانک‌ها می گوییم اطلاعاتی از قسمت‌های مختلف ارائه دهد برای این است که ما به کشف حقایق برسیم بانک‌ها می گویند این اطلاعات جزء اسرار بانک است گفت: آیا این حریم خصوصی باید سبب ارتقا جامعه شود یا اینکه حریم خصوصی به معنای حمایت از فساد است؟ ارزیابی‌ها باعث می‌شود که جرایم کمتر شود اما بانک‌ها اطلاعات را در اختیار ما قرار نمی‌دهند
مونس کشاورز در نشست «معیارهای بانکداری اسلامی»:(2) نظام بانکداری ما کرامت انسانی را زیر سوال می‌برد دبیر دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی حقوق شهروندی با بیان اینکه دستگاه‌های تابع قوه مجریه ملزمند ظرف شش ماه به اصلاح و توسعه نظام حقوقی خودشان بپردازند گفت: برای تحقق کامل منشور حقوق شهروندی در جامعه مردم و کارمندان باید آموزش ببینند و آگاه شوند.
جواد نوروزی در نشست «معیارهای بانکداری اسلامی»:(3) نام کسانی را که به کشور خیانت کرده‌اند باید گفت/ شمشیر قوه قضائیه به سوی گردن‌کلفت‌ها باشد رئیس شورای سیاست‌گذاری دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی حقوق شهروندی از سخنرانانی که با دلسوزی به طرح مباحث در نشست پرداختند سپاسگزاری کرد و گفت: امیدواریم با تداوم این نشست‌های علمی و جریان‌سازی علمی و فرهنگی منشور حقوق شهروندی در جامعه تحقق پیدا کند. من سنت نام بردن از کسانی که به کشور خیانت می‌کنند ارج می‌نهم و از قوه قضائیه می‌خواهم شمشیر برّانش را فقط سمت ضعیف‌ها نگیرد.
محمد رجایی‌باغ‌سیاهی در نشست «معیارهای بانکداری اسلامی»:(4) بانکداری بدون ربا ضامن حقوق شهروندی است/ باید اصل مشارکت در سود و زیان رعایت شود عضو هیئت علمی گروه مدیریت مالی و بانکداری دانشگاه علامه‌طباطبائی با بیان اینکه اگر نظام بانکی بدون ربا اجرا شود ضمن رعایت حقوق شهروندی، بانک‌ها هم ضرر نمی‌کنند گفت: از سال 94 قرار است دولت لایحه اصلاح نظام بانکداری را به مجلس دهد اما همواره این کار را عقب می‌اندازد، آخرین‌بار هم آقای سیف جلوی تصویب طرح مجلس را گرفت.
جعفر مشکی در نشست «معیارهای بانکداری اسلامی»:(5) سرکوب نرخ ارز به تولید ملی ضربه می‌زند/ پرداخت تسهیلات دیربازده منافی حقوق شهروندی است مشاور مدیر عامل بانک توسعه تعاون با بیان اینکه بانک وکیل سپرده‌گذار است و نظام بانکی به عنوان وکیل مکلف است که این منابع را در بهترین پروژه‌ها با بالاترین سودآوری و کمترین ریسک سرمایه‌گذاری کند گفت: تلفیق و اصلاح قانون پولی و بانکی کشور توسط نخبگان و کارشناسان ضروری است.
امیر فرجی‌کریمی‌پور در نشست «معیارهای بانکداری اسلامی»:(6) بانک‌ها به کیسه پول نظام تبدیل شده‌اند/ وام‌های کلان با تلفن‌های طلایی پرداخت می‌شود معاون مدیر حقوقی بانک پارسیان با بیان اینکه در حال حاضر شرایطی بوجود آمده است اگر بانک وامی با 30درصد هم بدهند به خاطر زیان‌های انباشته و انبوهی که وجود دارد صرف ندارد گفت: ما منکر ضعف‌ها و نقایص بانکداری نیستیم ولی باید در یک نگاه برد-برد به موضوع نگاه کنیم و اگر بانک زمین گیر شود از درون آن یک بحران اجتماعی مانند کاسپین بوجود می‌آید.
ایرج توتونچیان در نشست«معیارهای نظام بانکداری اسلامی»:(7) نظام بانکداری بدون ربا مشکل تورم و بیکاری را حل می‌کند/ رعایت قانون شرط تحقق حقوق شهروندی این استاد بازنشسته اقتصادتوسعه دانشگاه الزهراء گفت: قانون عملیات بانکی بدون ربا اجرا نشده است و این موضوع باید پیگیری حقوقی داشته باشد. نتیجه عدم اجرای قانون، تورم، بیکاری و فاصله طبقاتی است. به دلیل دقت زیاد بانکداری اسلامی بر روی مسائل حقوقی، باید نکات حقوقی را با دقت بررسی کنیم و اشکالات و مرحله‌ای که در آن قرار داریم به صورت واقعی کشف کنیم.
محمدجواد محقق‌نیا در نشست «معیارهای نظام بانکداری اسلامی»:(8) مراجعه مردم به بانک برای کوچکترین نیاز، نقض حقوق شهروندی است عضو هیئت علمی گروه مالی و بانکداری دانشگاه علامه‌طباطبائی گفت: امروزه در بانکداری اسلامی در ایران، مانده حساب‌های جاری نصیب مردم، دولت و بانک نمی‌شود بلکه نصیب گروه‌هایی می‌شود که مطالبات معوق ایجاد کرده‌اند. سیستم بانکی باید در راستای تحقق عدالت به دولت کمک کند و در کنار دولت باشد.
غلام نبی فیضی‌چکاب در نشست «معیارهای نظام بانکداری اسلامی»:(9) شرط حفظ کرامت شهروندان در زمان بحران، تاسیس صندوق است عضو هیئت علمی گروه حقوق خصوصی و اقتصادی دانشگاه علامه‌طباطبائی گفت: در تمام کشورها برای حفظ حقوق شهروندی و کرامت انسان‌ها راهکارهای ثابت وجود دارد. بانک مرکزی و دولت ایران باید صندوقی مشترک برای حل بحران‌های اجتماعی تاسیس کنند تا کرامت شهروندان در زمان بحران حفظ شود.
در قالب نشست‌های کمک به حل مشکلات کشور توسط دانشگاه علامه برگزار شد: نشست معیارهای نظام بانکداری اسلامی و نقض حقوق شهروندان + تصاویر نشست علمی معیارهای نظام بانکداری اسلامی و نقش حقوق شهروندان در قالب نشست‌های کمک به حل مشکلات کشور با همکاری دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی حقوق شهروندی در تالار دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.