چهارشنبه، 25 مهر 1397 18:32:22
آخرین اخبار
در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه برگزار شد؛

نشست «افغانستان؛ سرزمینی برای همکاری‌های منطقه‌ای»

به گزارش عطنا، اندیشمندان در این نشست، که دوشنبه، ۲۷ شهریور ۹۶ در سالن نشست‌های دانشکده حقوق و علوم‌ سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد، تحولات موجود در افغانستان را تحلیل کرده و به بررسی اهداف و سیاست های قدرت‌های بزرگ در افغانستان، طرح ها و راه کارها برای گسترش همکاری میان دو کشور پرداختند.

در این نشست، سید رسول موسوی، مشاور وزیر امور خارجه ایران، فائز دین‌پرست، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی، مهدی سبحانی، پژوهشگر حوزه سیاست و جهانگیر کرمی، مدیر گروه مطالعات روسیه دانشگاه تهران به سخنرانی پرداختند.

اخبار مرتبط با این گزارش

سیدرسول موسوی در نشست «افغانستان؛ سرزمینی برای همکاری‌های منطقه‌ای»: (1) چالش اصلی امروز ایران مسائل منطقه­ است نه برجام/ نشست بعدی دهم مهرماه مشاور وزیر امور خارجه ایران گفت: سه نشست با موضوع «همکاری های منطقه ای درباره افغانستان، نشست دوم درباره آسیای مرکزی و نشست سوم درباره خلیج فارس و آسیای غربی است که نشست آسیای مرکزی» در دهم مهر و نشست «خلیج فارس و آسیای غربی» در هفدهم مهرماه در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار خواهد شد.
دین‌پرست، در نشست «افغانستان؛ سرزمینی برای همکاری‌های منطقه‌ای»: (2) نگاه ایران به افغانستان فرهنگی باشد نه سیاسی/ باید زمین بازی را به آسیای مرکزی بکشانیم استاد دانشگاه علامه طباطبائی در این نشست گفت: نگاه ایران به افغانستان باید به عنوان کلیت واحد باشد و نباید مثل پاکستان در امتداد قومی- مذهبی خاص و در جهت تقویت آن باشد، باید افغانستان را یک کلیت واحد و یکپارچه ببینیم.
مهدی سبحانی در نشست «افغانستان؛ سرزمینی برای همکاری‌های منطقه‌ای»: (3) بی‌ثباتی افغانستان را باید در اقتصاد جنگ‌محور آمریکا جست/ هزینه 741 میلیارد دلاری ایالات متحده در افغانستان یک پژوهشگر حوزه سیاست با بیان اینکه حضور آمریکا در افغانستان  از منظر اقتصاد سیاسی نظامی‌گری باید نگاه کرد، اظهار کرد: بحث اقتصاد جنگ در اقتصاد آمریکا جا خوش کرده است و آنها بحث اصلی‌شان مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در افغانستان نیست.
جهانگیر کرمی نشست «افغانستان؛ سرزمینی برای همکاری‌های منطقه‌ای»: (4) اولویت کشورهای منطقه به مسائل افغانستان «اقتصادی» باشد/ اشتباه استراتژیک ایران و پاکستان بعد از خروج شوروی مدیر گروه مطالعات روسیه دانشگاه تهران گفت: اگر مسائل ژئوپلتیکی و امنیتی حاشیه‌ای‌‌تر شود، مسائل امنیتی و ایدئولوژیکی ذیل عنصر توسعه اقتصادی و همکاری منطقه ‌ای تعریف شود در این صورت می ‌توان امیدوار بود که افغانستان در منطقه شرایط مساعدتری پیدا کند.
گزارش تصویری/ نشست «افغانستان؛ سرزمینی برای همکاری‌های منطقه‌ای» در دانشگاه علامه نشست تخصصی «افغانستان؛ سرزمینی برای همکاری‌های منطقه‌ای» با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی دوشنبه، 27 شهریور در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.