شنبه، 31 شهریور 1397 19:24:15
در سالن شورای دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد؛

نشست استادان ارتباطات دانشگاه علامه و رئیس مرکز ملی فضای مجازی

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور و رئیس مرکز ملی فضای مجازی با محمدمهدی فرقانی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی و برخی از استادان این دانشکده دیدار کرد و در نشستی به گفت‌و‌گو پرداختند.

به گزارش عطنا، این نشست 19 فروردین‌ در سالن شورای دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد و برخی از مدیران مرکز ملی فضای مجازی و اعضای هیئت علمی دانشکده علوم ارتباطات با هم به تبادل نظر و گفت‌و‌گو در زمینه فضای مجازی کشور و شبکه‌های اجتماعی پرداختند.

در این نشست، عباس آسوشه، سرپرست معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی و سرپرست پژوهشکده فضای مجازی و عبدالحسین کلانتری، مشاور رئیس مرکز ملی فضای مجازی در امور فرهنگی حضور داشتند.

همچنین در این نشست، هادی خانیکی، مدیرگروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی و رئیس انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات، علی‌اصغر کیا، مدیرگروه روزنامه‌نگاری این دانشگاه، سید جمال‌الدین اکبرزاده ‌جهرمی،‌ عضو هیئت علمی گروه مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات و لیدا کاوسی کلاشمی، عضو هیئت علمی گروه روزنامه‌نگاری به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود در زمینه فضای مجازی پرداختند.

اخبار مرتبط با این گزارش

خانیکی در نشست استادان علوم ارتباطات علامه با رئیس مرکز ملی فضای مجازی؛ (1)‌ تلگرام باید به مسئله اجتماعی بدل شود/ آیا با سروش می‌توان انحصار تلگرام را شکست؟ مدیرگروه علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در نشست با ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور و برخی از مسئولان این مرکز، گفت: تا زمانی که مسئله فضای مجازی و تلگرام به مسئله ملی و اجتماعی تبدیل نشود به نظر می‌رسد چاره‌اندیشی درباره آن بسیار سخت و ناممکن است و با سیاست‌هایی مانند فیلترینگ، نمی‌توان رشد روندهای ارتباطی اجتماع را کنترل کرد.
کیا در نشست با رئیس مرکز ملی فضای مجازی؛ (2) فیلتر کردن شبکه‌ها و پیام‌رسان‌ها به غیر از تلگرام اشتباه بزرگی بود مدیرگروه روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های موبایلی به غیر از تلگرام اشتباه بزرگی بود، بیان کرد: اگر این شبکه‌ها و پیام‌رسان‌ها متعدد بودند، عوارض کمتری برای جامعه و مخاطبان به وجود می‌آمد، البته انتظار اینکه در چنین شرایطی مردم از تلگرام استفاده نکنند هم غیرطبیعی است.
فرقانی با اشاره به برگزاری نشست با رئیس مرکز ملی فضای مجازی؛ (3) مسئله اساسی آینده‌نگری در زمینه کلیت فضای مجازی است/ سیاست‌گذاری‌ها نباید پشت در‌های بسته باشد رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی به همکاری مشترک این دانشکده و مرکز ملی فضای مجازی در زمینه سیاست‌گذاری‌ها بر اساس انتظارات و شرایط افکار عمومی جامعه و نه تصمیم‌گیری پشت درهای بسته، اشاره کرد و گفت: با انجام مطالعات تطبیقی می‌توان به راه‌حل‌های بومی نه برای مقابله بلکه برای مواجهه با فضای مجازی دست یافت.
اکبرزاده‌‌جهرمی در نشست استادان ارتباطات علامه با رئیس مرکز ملی فضای مجازی: (4)‌ شورای عالی فضای مجازی روی حفظ حریم خصوصی تأکید بیشتری کند عضو هیئت علمی گروه مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه در کشورهایی مانند کره ‌جنوبی اغلب مردم از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده می‌کنند و این نتیجه سیاست‌های مناسبی است که این کشور‌ها در حوزه فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها پیش گرفته‌اند، اظهار کرد: شورای عالی فضای مجازی باید نسبت به حفظ حریم خصوصی مردم حساس باشد.
گزارش تصویری/ نشست دبیر شورای عالی فضای مجازی با رئیس دانشکده علوم ارتباطات علامه ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور و رئیس مرکز ملی فضای مجازی با محمدمهدی فرقانی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی و برخی از استادان این دانشکده دیدار کرد. در این نشست برخی از معاونان مرکز ملی فضای مجازی و اعضای هیئت علمی دانشکده علوم ارتباطات با هم به تبادل نظر و گفت‌و‌گو در زمینه فضای مجازی کشور و شبکه‌های اجتماعی پرداختند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی در گفت‌و‌گوی اختصاصی با عطنا خبر داد: عقد تفاهم‌نامه بین دانشگاه علامه طباطبائی و مرکز ملی فضای مجازی/ «ابلاغیه کتبی» رئیس‌جمهور برای رفع انحصار از پیام‌رسان خارجی رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه در طرح بومی‌سازی فضای مجازی، ۵ پیام‌رسان از میان ۱۲ پیام‌رسان داخلی انتخاب شده‌اند تا انحصار را از دست تلگرام خارج کنند، گفت: «رئیس‌جمهور با ارسال «ابلاغیه کتبی» به مرکز ملی فضای مجازی درخواست کرد که کشور از انحصار پیام‌رسان خارجی بیرون بیاید».
گزارش تصویری/ بازدید رئیس مرکز ملی فضای مجازی از دانشکده علوم ارتباطات علامه ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی و دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور از بخش‌های مختلف دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی، ازجمله پایگاه خبری این دانشگاه (عطنا) بازدید کرد.