جمعه، 26 مرداد 1397 09:35:25
در دفتر مطالعات برنامه‌ریزی رسانه‌ها برگزار شد؛

نخستین نشست تخصصی «بررسی پیش نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری»

«پیش‌نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری» با حضور معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، مشاور کمیسیون فرهنگی مجلس، اصحاب رسانه و مطبوعات و اساتید ارتباطات و حقوق در نشستی تخصصی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش عطنا، نخستین نشست تخصصی «بررسی پیش‌نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری» با حضور محمد سلطانی‌فر، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید ضیایی‌پرور، مدیر دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، مهدی محسنیان‌راد، استاد ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع)، باقر انصاری، استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی، امیرعباس فتاح‌زاده، مدیرمسئول روزنامه سپید و هفته‌نامه رسانه، محمدرضا راه‌چمنی، صاحب امتیاز روزنامه اسرار، شهره ماهی‌صفت، روزنامه‌نگار، سیدمحسن بنی‌هاشمی، عضو هیئت علمی مدیریت رسانه دانشگاه صدا و سیما و مهدی اسلامی، مشاور کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دوشنبه، 20 فروردین‌ماه در دفتر مطالعات برنامه‌ریزی رسانه‌ها برگزار شد.

اخبار مرتبط با این گزارش

بنی‌‌هاشمی در نشست «بررسی پیش‌نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری»: (1) مفاهیم لایحه نظام روزنامه‌نگاری به روشنی تعریف نشده است عضو هیئت علمی مدیریت رسانه دانشگاه صدا و سیما با بیان اینکه مفاهیم پیش‌نویس لایحه به روشنی تعریف نشده است، گفت: ممکن است «پیش‌نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری» به همین شکل و با این ابهامات و نواقص تصویب و وارد ساختار نظام رسانه‌ای شود اما امکان دارد در عمل جواب ندهد.
فتاح‌زاده در نشست «بررسی پیش‌نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری»: (2) میزان استقلال سازمان نظام روزنامه‌نگاری از دادسرا چقدر است؟ مدیر مسئول روزنامه سپید و هفته نامه سلامت با بیان اینکه جایگاه، عضویت و حق و تکلیف صاحبان رسانه‌ها در لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری مشخص نیست، گفت: جایگاه هیئت نظارت بر مطبوعات در برابر دادسرا نیز در این لایحه نامشخص است.
راه‌چمنی در نشست «بررسی پیش‌نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری»: (3) 15 ماده قانون برای «لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری» کافی است صاحب امتیاز روزنامه اسرار «لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری» را از منظر قانونی بررسی کرد و گفت: هر چه مواد این لایحه کمتر باشد، تصویب آن آسان‌تر خواهد بود. لزومی‌ ندارد تمامی ‌ماده‌های این لایحه که بعضاً کار تصویب آن را به تاخیر می‌اندازد را بیاوریم. باید با ظرافت خاصی بندها و ماده‌های اصلی را در لایحه بگنجانیم و بعد‌ها آیین‌نامه‌های مختلف که نیازی به تصویب مجلس هم نیست به آن اضافه کنیم.
محسنیان‌راد در نشست «بررسی پیش‌نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری»: (4) هر ماده‌ای که جلوی دیده‌بانی رسانه‌ها را می‌گیرد باید حذف شود استاد ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه هر ماده‌ای از این لایحه که جلوی وظیفه دیده‌بانی رسانه‌ها را می‌گیرد، باید حذف شود، گفت: بدون هیچ ظرافتی و به صراحت بگویید یا این یا هیچ و محکم بایستید. یکی از مهمترین کارکردهای رسانه‌ها دیده‌بانی قدرت است و رسانه باید آینه تمام‌نمای مشکلات جامعه باشد.
شهره ماهی‌صفت در نشست «بررسی پیش‌نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری»: (5) لایحه را به خودِ «خویشتن رسانه‌ها» واگذار کنید/ رسانه‌ها باید از دولت مستقل شوند مدیرمسئول هفته‌نامه خورشید وطن با تاکید بر لزوم مستقل شدن رسانه‌ها از دولت و اهمیت لایحه در این امر گفت: هر دولتی که عوض می‌شود سیاست‌های رسانه‌ها هم عوض می‌شود و به رنگ دولت منتخب در می‌آیند. از دولت خواهش می‌کنم لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری را به «خودِ خویشتن رسانه‌ها» واگذار کند.
اسلامی در نشست «بررسی پیش‌نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری»: (6) انتشار اسناد رشوه «هتک حرمت» محسوب می‌شود؟ مشاور کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌ یکی از مهمترین مسائل «لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری» را ابهام تعاریف آن دانست و گفت: برای مثال در مورد مفهوم «هتک حرمت»، آیا در این لایحه، انتشار اسامی به هر طریقی هتک حرمت محسوب می‌شود یا نه؟! و اگر روزنامه‌نگاری به اسناد رشوه گرفتن کسی دسترسی پیدا کند، آیا انتشار این اسناد هتک حرمت محسوب می‌شود یا نه؟
انصاری در نشست «بررسی پیش‌نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری»: (7) نسبت حقوقی «هیئت نظارت بر مطبوعات» با سازمان نظام روزنامه‌نگاری مشخص نیست عضو هیئت علمی گروه حقوق بشر‌ دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه طبق قانون مطبوعات، هیئت نظارت بر مطبوعات داریم که در حال حاضر هم به تخلفات و هم به جرایم رسیدگی می‌کند، گفت: نسبت حقوقی هیئت نظارت بر مطبوعات با سازمان نظام روزنامه‌نگاری مشخص نیست.
گزارش تصویری/ نخستین نشست تخصصی «بررسی پیش نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری» «پیش‌نویس لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری» با حضور معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، مشاور کمیسیون فرهنگی مجلس، اصحاب رسانه و مطبوعات و اساتید ارتباطات و حقوق در نشستی تخصصی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.