جمعه، 27 مهر 1397 04:52:15
آخرین اخبار
در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد؛

سمپوزیوم علمی «اکنون، ما و شریعتی»

به گزارش عطنا، این همایش صبح چهارشنبه، 1 آذرماه با سخنرانی عباس منوچهری و سوسن شریعتی آغاز و در ادامه چهار پنل با محوریت «خود، دیگری و هویت‌های چندگانه» با سخنرانی محمدجواد غلامرضا کاشی، مجتبی امیری و حسین مصباحیان، «آزادی و دموکراسی‌خواهی» با سخنرانی مجتبی مهدوی، هادی خانیکی و فرید خاتمی، «عرفان رهایی‌بخش» با سخنرانی حبیب‌الله پیمان، امیر رضایی و عباس منوچهری و «اصلاح دینی» با سخنرانی حسن محدثی، علی‌اکبر احمدی، کمال رضوی و احسان شریعتی برگزار شد.

همچنین روز دوم این همایش نیز دوم آذرماه و با چهار پنل با محوریت‌های «تحول دوران» با سخنرانی سوسن شریعتی، مقصود فراستخواه و علی قاسمی، «بازسازی سوسیالیسم و نقد نئولیبرالیسم» با سخنرانی یوسف اباذری، حسین راغفر و آرمان ذاکری، «امر اجتماعی» با سخنرانی محمدامین قانعی‌راد و آیدین ابراهیمی و «بنیادگرایی، اسلامیسم و پسااسلامیسم» با سخنرانی سارا شریعتی و هاشم آقاجری به کار خود پایان داد.

اخبار مرتبط با این گزارش

سوسن شریعتی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (1) اگرچه مجهول می‌مانم اما شادم که مفیدم روزنامه‌نگار، پژوهشگر و فرزند دوم دکتر شریعتی گفت: مرحوم علی شریعتی حب و بغض و خشم ایجاد می‌کند، برمی‌انگیزاند و به این ترتیب طی این چهل سال به رغم همه این احوالات دگرگونی که ایجاد می‌کند، اجتناب‌ناپذیر باقی می‌ماند و به این معنا هنوز به نوستالژیک بدل نشده است.
عباس منوچهری در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (2) آیا امکان اندیشه نوشریعتی وجود دارد؟ دبیر علمی سمپوزیوم «اکنون، ما و شریعتی» گفت: برنامه‌ریزی‌های این همایش حدود یک سال پیش در پاسخ شریعتی‌پژوهان کشور به دعوت بنیاد فرهنگی شریعتی آغاز و با بحث و گفت‌و‌گو میان پژوهشگران، موضوعاتی مشخص و نشست‌هایی تعریف شد تا به پرسش‌های مطرح درباره فکر شریعتی و نیز به نظرسنجی افکار عموم برای پاسخ به معضلات زمانه بپردازند.
هادی خانیکی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (3) قدرت دیالوژیک شریعتی در هم‌نشینی با سنت‌های فکری گوناگون مدیرگروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه مهم‌ترین مفاهیم اساسی در تفکر و تجربه شریعتی، موضوعیت داشتن گفت‌و‌گو در فکر و مشی او است، گفت: گفت‌و‌گوی شریعتی در جهان واقعی و با مخاطبان واقعی است، با خود، با دیگری‌های مختلف، از خویشان، فرزندان، دوستان، هم‌فکران، با تاریخ، خداوند، با بیرون‌ایستادگان از نظم رسمی، با بردگان مصری و به تعبیر خود با مخاطب‌های آشنا صحبت می‌کند.
محمدجواد غلامرضا کاشی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (4) میراث شریعتی راه‌حل نجات از به محاق رفتن حیات جمعی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: امروز با شریعتی می‌توانیم جامعه و خویشتن را به منزله یک هویت فرهنگی که قادر باشد ما را به یک الگوی زندگی قابل احترام برای وجدان‌های انسانی رهنمود سازد، بازیابی کنیم. اگر بشریت این الگوی خاص ما را هم انتخاب نکند اما آن را به عنوان یک بدیل ارزشمند انسانی برگزیند و این رویه خوبی برای دوباره زنده کردن میراث دکتر شریعتی است.
کمال رضوی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (5) «خاص‌گرایی جمعی» جامعه ایران را تهدید می‌کند/ برای اصلاح دین ناگزیر به انحصارزدایی هستیم پژوهشگر حوزه جامعه‌شناسی اظهار کرد: شریعتی با اتکا به بازخوانی سرچشمه‌های اسلام مطرح می‌کند که ما در فرآیند اصلاح دینی، ناگزیر هستیم این پروسه که گروه عالمان دین تبدیل به گروه منزلتی شدند را انحصارزدایی کنیم و حقوق و انحصار ویژه تثبیت شده را متکثر و از انحصار گروه عالمان خارج کنیم چون انحصار در بحث علمی منجر به جمود می‌شود.
داوری‌اردکانی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (6) اندیشه شریعتی به جهت عمق آن پویاست/ توسعه نیافتگی بیرون بودن از زمان تاریخ است رضا داوری‌اردکانی با بیان اینکه دلیل ماندگاری اندیشه شریعتی دغدغه‌مندی اجتماعی او بود، اظهار کرد: یکی از نشانه‌های تفکر، ماندگاری آن است و هیچ چیز سطحی دوام ندارد، اگر چیزی ماندگار شد، بدانید که عمق و اهمیت داشت و در جایی رسوخ کرده است و تفکر شریعتی نیز چنین است، شریعتی کسی است که در تاریخ و فکر معاصر ما پایدار و زنده است.
احسان شریعتی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (7) فهم ما ایرانیان از تاریخ دچار بیماری است/ میراث شریعتی در یک جمله «تمام جوهر اندیشه من مبارزه با زر و زور و تزویر بود» خلاصه می‌شود مدرس دانشگاه تهران و مؤسسه پرسش در مورد فهم مردم ایران از مفهوم آینده، گفت: ما ایرانیان متأسفانه در فهم تاریخ دچار یک بیماری هستیم، تاریخ را یا ملی (باستان) یا مذهبی (اسلام) می‌فهمیم که ما باید به این گذشته بازگردیم، اما در نگاه شریعتی آینده به مفهوم ازسرگیری بوده است، برای خود من میراث شریعتی در یک جمله خلاصه می‌شود، همان طور که خود شریعتی گفت؛ «تمام جوهر اندیشه من مبارزه با زر و زور و تزویر بود».
علی‌اکبر احمدی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (8) شریعتی بین خدا و انسان آشتی برقرار کرد استادیار گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی گفت: شریعتی به نظر من نه تنها می‌تواند از آشتی بین خود و خدا حرف بزند بلکه از هم‌عنانی این دو نیز سخن می‌گوید، یعنی وجود خداوند او را به سمت خلق انسان ‌می‌برد و وجود انسان، انسان را متوجه وجود خدا می‌کند و این در آغوش هم‌رفتن، می‌تواند آرزوی بزرگ بشریت و فلاسفه را تحقق ببخشد.
بیژن عبدالکریمی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (9) برخورد شریعتی با دنیای غرب منفعلانه نیست/ چه بسا آینده‌ ترسیمی ما گذشته غرب باشد عضو هئیت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران واحد شمال گفت: این «گشودگی هستی» است که دین و مذهب فردای تاریخ بشر خواهد بود و یک چنین گشودگی به هستی، یعنی نگاه به همه سنن تاریخی که هر یک حکایت‌گر فهمی از هستی هستند، در اندیشه شریعتی دیده می‌شود.
مقصود فراستخواه در همایش «اکنون، ما و شریعتی»:  (10) شریعتی هم «مولف» و هم «تالیف» اجتماعی است/ در زمانه شریعتی دست‌کم 10 تیپ اجتماعی وجود داشت جامعه‌شناس و استاد دانشگاه علامه طباطبائی با رد فرضیه اراده‌گرایانه گفت: امر تاریخی و اجتماعی یک‌سره و به صورت یک‌جانبه حاصل احوال نخبگان و اراده‌های آنها نیست. هرچند که عاملیت انسانی در سر جای خود وجود دارد اما باید دستگاه شناخت آدمی در نقش خودآگاهی، اراده و عمل اجتماعی را در محاسبات خود لحاظ کنیم، لذا نخبگان ما قهرمان یا ضدقهرمان نیستند بلکه حاصل زمینه گفتمانی خود هستند.
حسین راغفر در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (11) شریعتی انسان‌ها را «کارساز» می‌خواست نه «کارپذیر»/ خشم شاعرانه به مظالم هستی اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا با اشاره به شخصیت‌هایی که شریعتی از آنها الهام گرفته است، گفت: «ابوذر» برای شریعتی سمبل مبارزه با استضعاف اقتصادی یا استثمار، استضعاف سیاسی یا استبداد و استضعاف منابع ملی یا استعمار است. علاوه براین، خشمی ملایم و مقتدرانه عاری از غضب، تلخی و کینه در آموزه‌های شریعتی نسبت به مظالمی که به انسان‌های مظلوم روا رفته و می‌رود، وجود دارد.
حسن محدثی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (12) شریعتی هیچ‌گاه به حذف سیاسی یا فیزیکی روحانیت توصیه نکرده است/ منظور شریعتی از اسلام منهای روحانیت به معنای حذف آنان نیست مدیرگروه جامعه‌شناسی دین انجمن جامعه‌شناسی ایران با بیان اینکه شریعتی هیچ‌گاه به حذف سیاسی یا فیزیکی روحانیت توصیه نکرده است، اظهار کرد: در مجموع 27 سند وجود دارد که نشانگر آن است منظور شریعتی از اسلام منهای روحانیت اصلاً به معنای حذف صنف روحانیت نیست بلکه تعبیری اشتباه از سخنان او است که باید اصلاح شود.
یوسف اباذری در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (13) جنگ شیعه و سنی خواست شریعتی نبود/ سوریه نیازمند نگاه شریعتی‌وار است/ بعد از انقلاب گفتمان کربن ادامه پیدا کرد نه گفتمان شریعتی استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه ما باید در جهت عدالت و آزادی همه محرومان منطقه عمل کنیم، خاطرنشان کرد: این راه حب شریعتی بوده و در این صورت شیعه برنده است، اینکه شیعه و سنی باید با هم بجنگند خواست شریعتی نیست، این چیزی است که عربستان، اسرئیل و آمریکا به دنبال آن است که باید از آن اجتناب کرد.
آرمان ذاکری در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (14) نظام سرمایه‌داری جامعه را فرا گرفته است/ سیاست کشور از آرمان تهی است منطق شکل دهنده نظام سرمایه‌داری همه جامعه را فرا گرفته و ما در سیطره رقابت بی‌پایان مصرف، رها شده‌ایم.
سارا شریعتی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (15) سیاست و دین جزء لاینفک زیست ما است/ روشنفکران به بطن جامعه بیایند استادیار جامعه‌شناسی دانشگاه تهران به ضرورت بازگشت بر الگوی شریعتی تأکید کرد و گفت: روش شریعتی آگاهی‌بخشی و فرهنگ‌سازی است، شریعتی تلاش می‌کرد بین مردم عامی و تفکر روشنفکران رابطه برقرار کند.
سوسن شریعتی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (16) تنها فرق ما با زمان شریعتی «امیدواری» او و «ناامیدی» ماست/ به همه دردهای «قرن بیستمی» دچار شده‌‌ایم پژوهشگر و روزنامه‌نگار حوزه تاریخ و فرزند دکتر علی شریعتی، گفت: کاپیتالیسم جهانی و دولت‌ها تضعیف شده‌اند، الیگارشی جدید ظهور کرده و سرمایه در دست 10 درصد جهان تمرکز پیدا کرده است، ۵۰ درصد از جمعیت جهان در فقر مطلق به سر می‌برند و شریعتی از این وضعیت با عنوان «الیگارشی جهانی» یاد کرده است.
گزارش تصویری/ روز اول سمپوزیوم علمی «اکنون، ما و شریعتی» با حضور استادان دانشگاه سمپوزیوم علمی «اکنون، ما و شریعتی» در دانشگاه تربیت مدرس در روز‌های یکم و دوم آذرماه با حضور استادان دانشگاه برگزار می‌شود.
گزارش تصویری/ روز دوم سمپوزیوم علمی «اکنون، ما و شریعتی» با حضور استادان دانشگاه روز دوم سمپوزیوم علمی «اکنون، ما و شریعتی» در دانشگاه تربیت مدرس دوم آذرماه با حضور استادان دانشگاه برگزار شد.