شنبه، 14 تیر 1399 14:39:25
آخرین اخبار
ضرغام بروجنی:

طرح تبدیل تشکیلات امور گردشگری ارائه شده است

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری تهران با اشاره به این‌که فضاهای تاریخی کشور مانند تخت جمشید خود یک موزه است، اظهار کرد: حداقل کاری که ما در حد توانمان می‌توانیم انجام دهیم این است که نمادهای اعتقادی موزه‌های تهران را به خوبی معرفی کنیم.

به گزارش عطنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه در این مراسم که به همت انجمن علمی گردشگری دانشگاه، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و نیز سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان تهران برگزار شد، مهندس سید محمد بهشتی رئیس پژوهشکده میراث فرهنگی، دکتر ضرغام رئیس پردیس تحصلات تکمیلی، رجبعلی خسرو آبادی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران و با حضور استادان و دانشجویان برگزار شد.

ضرغام بروجنی رئیس پردیس تحصیلات تکمیلی دانشگاه در ابتدای همایش ضمن خیرمقدم به مهمانان حاضر اظهار کرد: همه تلاشمان را به کار می‌بندیم تا بتوانیم میزبان خوبی برای شما باشیم و این زمان و فضا خالی از اندیشه نباشد.

وی افزود: برنامه را در دو بخش نظری و اجرایی تنظیم کردیم و در نظر داریم تا چگونگی تفسیر نمادهای اعتقادی و ارتباط با توسعه گردشگری را مطرح کنیم.

رئیس پردیس تحصیلات تکمیلی با بیان اینکه طرحی در مجلس برای تبدیل تشکیلات امور گردشگری و میراث فرهنگی به وزات خانه مطرح شده است، بیان کرد: در این نشست تلاشمان این است که در این باره به جمع بندی مناسبی برسیم و از نظرات حضار استفاده کنیم.

بسیاری از افراد نمادها و نشانه‌ها را نمی‌شناسند

در ادامه مراسم، رجبعلی خسرو آبادی در سخنانی بیان کرد: قبل از تفسیر نمادهای اعتقادی پیش فرضی وجود دارد و آن، معرفی نمادها است.خیلی از افراد به این نمادها شناخت پیدا نکرده‌اند و این در حالی است که برای معرفی این نمادها به افراد تاثیرگذار نیاز داریم که در بین فعالان رشته گردشگری این روحیه وجود دارد.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری تهران با اشاره به این‌که فضاهای تاریخی کشور مانند تخت جمشید خود یک موزه است، اظهار کرد: حداقل کاری که ما در حد توانمان می‌توانیم انجام دهیم این است که نمادهای اعتقادی موزه‌های تهران را به خوبی معرفی کنیم.

خسرو آبادی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: امکان بازدید دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی در موزه‌های سطح شهر حضور پیدا کنند تا نمادها را برایشان تشریح کنیم، ما نیز در این زمینه کمک می‌کنیم. باید با معرفی نمادها به اصل و بنیانشان برسیم.

ما خالق واژه‌ها هستیم و فرهنگ را خلق کردیم

در بخش دیگری از مراسم، اکبر پورفرج، دبیر علمی همایش در سخنانی ضمن تشریح برخی نمادها و نشانه‌ها، بیان کرد: نماد محدودیت دارد ولی نشانه محدودیت ندارد. در گذشته انسان را سمبولیک تعریف می‌کردند زیرا تمام رفتارهای انسان نمادگرایانه است.

وی افزود: نمادها در همه جوامع بشری وجود دارد و این در حالی است که بسیاری از نمادها را مردم نمی‌شناسند و یا با چیز دیگری اشتباه می‌گیرند.نمادی که شناخته نشود، هیچ کمکی به جامعه نمی‌کند.

دبیر علمی همایش با بیان این نکته که تنها جایی که ما خالق هستیم در بحث نمادها است، اظهار کرد: ما خالق واژه‌ها هستیم و فرهنگ را خلق کردیم. هیچ صنعتی خالق نیست بلک کاشف است. ما خالق واژگان هستیم.

پورفرج در پایان سخنان خود مطرح کرد: باید وقتی وارد موزه‌ها می‌شویم به این نکته توجه کنیم که فقط یک سری سفال شکسته وجود ندارد بلکه این آثار باستانی در بردارنده نمادهای مختلف است.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *