دوشنبه، 2 مهر 1397 23:37:42
آخرین اخبار
فرشاد مومنی:

دولت «روحانی» در شفاف‌سازی آنچه که تحویل گرفته بود کوتاهی کرد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی، گفت: دولت روحانی یک کوتاهی کرد و آن در زمینه شفاف سازی آنچه که تحویل گرفت بود، دولت روحانی معتقد بود اکنون که سرکار هستیم باید کار کنیم از این رو شفاف سازی نکرد. چون این سکوت را کرد اکنون باید قربانی و پاسخگوی آن چیزهایی شود که تحویل گرفت.

به گزارش عطنا به نقل از کردپرس، فرشاد مومنی در همایش حامیان روحانی که در تالار شهید بهشتی کرمانشاه برگزارشد، با بیان اینکه طی ۱۱۰ سال گذشته، هروقت به هر دلیل علم، عقل و اخلاق تحت‌الشعاع هیجان، زور و عدم شفافیت قرار گرفته ایران دچار ضرر شده است، اظهارداشت: در این دوران سه جنبش اجتماعی و مردمی بی‌سابقه در ایران اتفاق افتاد؛ مشروطیت، ملی شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامی. عنصر گوهری و مشترک مخالفان عدالت و آزادی در ایران این بود که فضا را به سمت هیجان‌های کور و دور کردن همه از مسیر استدلال و منطق ببرند.

وی ادامه داد: در این میدان، توسعه ایران بازنده است اما اگر میدان باز باشد برای توسعه عقل، خرد و اخلاق جریان توسعه در ایران رو به جلو می رود.

این اقتصاددان افزود: ما زمانی بازنده هستیم که مناسبات به سمت امنیتی‌شدن برود و سلطه سرنیزه به جای منطق اتفاق افتد.

وی خود را منتقد بخشی از سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی خواند و تصریح داشت: با  این حال جامعه امروز ما به این بلوغ رسیده است که از حالت همه یا هیچ هم بیرون بیاید. ما فهمیده‌ایم که ماجرای توسعه چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. یک کوشش مشارکت‌جویانه خلاق و خرد ورزانه مستمر و ذره ذره بستر را برای توسعه فراهم می‌کند.

مومنی اضافه کرد: در این مسیر به اقتضای اقتصاد ایران که یک اقتصاد رانتی است ما آمیزه‌های غیر متعارفی از برخورد‌های فرصت‌طلبانه و عوام‌فریبانه مشاهده می کنیم.

وی خطاب به جوانان حاضر در همایش گفت: انتظار من از نسل شما این است که راه را بر این فرصت طلبی‌ها با علم، عقل و اخلاق ببنیدید.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی، تاکید کرد: در اسناد برنامه ششم توسعه ایران آمده از سال ۹۶ تا پایان برنامه ششم توسعه ۹۲ درصد کسانی که جدیدا وارد بازارکار می شوند کسانی هستند که حداقل تحصیلات لیسانس دارند.

وی با بیان اینکه جامعه ما این پتانسیل را دارد که از دعواهایی که از دل آن توسعه‌نیافتگی بیرون می آید احتذار کنند، خاطرنشان ساخت: آن فرصت‌طلبی‌ها و عوام‌فریبی‌ها باید با استدلال پاسخ گفته شود و به نظر من این ظرفیت در جامعه ما وجود دارد، کافی است در آن مسیر حرکت کنیم.

مومنی با اشاره به اینکه در یک فضای غیر شفاف معلوم نیست که چه کسانی باید پاسخگوی چه مسائلی باشند، ابراز داشت: دولت روحانی یک کوتاهی کرد و آن در زمینه شفاف‌سازی آنچه که تحویل گرفت بود، دولت روحانی معتقد بود اکنون که سرکار هستیم باید کار کنیم از این رو شفاف سازی نکرد. چون این سکوت را کرد اکنون باید قربانی آن چیزهایی شود که تحویل گرفت. وظیفه دانشگاهیان است که بر مبنای مستندات در این زمینه صحبت کنند.

وی تشریح کرد: در اقتصاد سیاسی یک مفهوم تحت عنوان گروگان‌گیری دولت بعدی داریم که طبق آن می گویم آینده ایران تا ۲۵ سال پس از سال ۹۲ گروگان تخریب‌های دولت نهم و دهم است که به این کشور تحمیل شده است.

این صاحب‌نظر حوزه اقتصاد با بیان اینکه دولت قبل هرجا به بحران می‌رسید تقصیر را برگردن مجلس می‌انداخت، متذکر شد: در سند لایحه بودجه سال ۹۱ که در سال ۹۰ تدوین شده بود و مجلس هنوز هیچ دخل و تصرفی در آن نکرده بود، هنوز خبری از تحریم‌های تشدید یافته نبود و ایران از محل فروش نفت خام  در این سال ۱۰۰ میلیارد تومان کسب کرده بود، دولت برای اینکه ظاهری و سوری بین منابع درآمدی دولت و مصارف آن تراز نشان دهد در قسمت بودجه سه گروه پیش بینی کرده بود؛ وام‌گیری داخلی، وام‌گیری خارجی و انتشار اوراق مشارکت.

به زعم حتی متحدین سیاسی این دولت، بزرگترین ظلم دولت نهم این بود که بی‌سابقه‌ترین وابستگی به نفت را در اقتصاد و بودجه کشور ایجاد کرد که ایجاد این همه بدهی برای کشور در همه ابعاد تاریخی بی‌سابقه بود.

وی عنوان داشت: در سال ۹۲، اقتصاد ایران برای دست‌یابی به هر یک واحد رشد اقتصادی نسبت به دولت قبل از خود، ۵ برابر دلار نفتی بیشتر استفاده کرد که از نظر تاریخی بیشترین سطح ناکارآمدی، فساد و تحمیل وابستگی به اقتصاد ایران را در ۵۰ سال اخیر داشت. شعار آن ضد امپریالیستی بود اما کشور را ۴۰۰ برابر به همین امپریالیست‌ها بیشتر وابسته کرد.

مومنی در بحث یارانه نیز گفت: در همه پرسی دولت سوئیس برای پرداخت یارانه به مردم ۷۵ درصد مردم مخالفت کردند که نشان بلوغ فکری است. زیرا وقتی دولت وعده پرداخت این پول را می‌دهد منابع آن از حلقوم فقرا و از طریق سیاست‌های تورم‌زا و رکود آفرین ایجاد می‌شود.

وی اعلام کرد: در ایران دولت از سال ۱۳۳۸ تا کنون قادر نشده کانال‌های کسب درآمد ثروتمندان را بفهمد بنابراین فقط به دو گروه حقوق بگیران و تولیدکنندگان فشار می آورد و از آنها چندین برابر می‌گیرد و این ماجرایی است که اقتصاد ایران را در یک ورطه انداخته است.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی در پایان خطاب به حاضرین یادآورشد: اگر شما می خواهید به حسن روحانی و آینده کشور خدمت کنید بیش از آنچه که ذهن خود را درگیر زنده باد و مرده باد کنید، ذهن خود را درگیر ارتقاء و اعتلای ظرفیت‌های اخلاقی جامعه قرار دهید اگر اینگونه شود کشور از گروگان اقدامات دولت قبلی بیرون می‌آید.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *