دوشنبه، 22 دی 1399 02:41:43
حسین راغفر در گفت‌وگو با عطنا تاکید کرد:

نامزدها از استیصال مردم سوءاستفاده نکنند/ دانشجویان نقش مهمی در شناخت مردم دارند

حسین راغفر، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا اذعان کرد: برخی از ثبت‌نام‌کنندگان بر روی استیصال مردم و فقری که خود ساخته‌اند، سرمایه‌گذاری کرده‌اند که این خود ظلمی ‌بزرگ در حق مردم است.

به گزارش عطنا، حسین راغفر، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا در حاشیه نشست «ریشه‌های فساد اقتصادی در ایران» که به همت انجمن علمی دانشجویی گروه مدیریت دولتی که یکشنبه ۲۷ فروردین ماه در دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار عطنا اظهار کرد: شعار‌های اقتصادی که ثبت‌نام‌کنندگان ریاست جمهوری مبنی بر افرایش چندبرابری یارانه‌ها می‌دهند، به هیچ وجه ممکن نیست.

وی افزود: این صحبت‌ها در واقع نوعی «شارلاتانیسم» است که در حوزه سیاست وجود دارد و این نوعی کلاهبرداری محسوب ‌می‌شود.
این اقتصاد‌دان ادامه داد: این افراد بر روی استیصال مردم و فقری که خود ساخته‌اند، سرمایه‌گذاری کرده‌اند که این خود ظلمی ‌بزرگ در حق مردم است و در این بین انتظار ‌می‌رود که دستگاه‌های نظارتی جلوی این سوءاستفاده‌ها از احساسات و عواطف مردم را بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: این افراد از آنجایی که روی استیصال مردم سرمایه‌گذاری ‌می‌کنند به این قبیل اعمال دست ‌می‌زنند، در حالی‌که خود به خوبی ‌می‌دانند این امر شدنی نیست.

راغفر افزود: اکنون دولت می‌گوید که ما غم این را داریم که وقتی آخر ماه ‌می‌شود، سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را که باید ماهانه به اسم یارانه به حساب مردم بریزیم از کجا تامین کنیم. اما سوال اینجاست که چطور با وجود آگهی از این امر، فردی می‌خواهد این یارانه را چندبرابر کند؟

این استاد دانشگاه در پاسخ به سوال خبرنگار عطنا مبنی بر اینکه مردم باید کدام یک از این صحبت‌ها را باور کنند و توصیه شما درباره این شعارها چیست، بیان کرد: در این میان دانشجویان دارای نقشی کلیدی هستند، زیرا آنها گروهی مرجع برای مردم محسوب می‌شوند. مردم روی دانشجوها خیلی حساب می‌کنند و معتقدند، از آنجایی که این قشر هنوز دارای منافع نیستند، صحبت‌هایشان از روی احساس مسئولیت است.

وی تصریح کرد: از این نظر نقش دانشجو بسیار حائز اهمیت است. مردم عادی نیز در تمام دنیا به یک صورت هستند و به همین دلیل آنها معمولا تحت تاثیر شرایط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی که در آن قرار دارند واکنش نشان می‌دهند.

این استاد دانشگاه افزود: در اینجا منظور ما از مردم تمام افراد است، چه افرادی که در بالای جامعه قرار دارند و چه افراد فلاکت‌زده‌ای که در جامعه قرار دارند.

راغفر با طرح این سوال که ما باید کدام قشر از این مردم را مورد توجه قرار دهیم، گفت: مسولیت ما حمایت از  گروه‌هایی است که دارای صدا و حا‌می ‌نیستند و هیچ‌کس نیز نماینده منافع آنها نیست.

وی در پایان اذعان کرد: اینکه مردم در برابر این شعار‌ها به چه شکل واکنش نشان می‌دهند، بستگی به این دارد که گروه‌های مرجع در جامعه به چه شکل عمل ‌می‌کنند و در این میان یکی از این گروه‌های مرجع دانشجویان، دانشگاهیان هنرمندان و مواردی از این دست هستند که دارای نقش کلیدی بوده و ‌می‌توانند به مردم در شناخت بهتر نسبت به مسئله کمک کنند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *