یکشنبه، 22 تیر 1399 18:03:09
آخرین اخبار
فرشاد مومنی خبر داد؛

سوداگری، دلالی، واسطه‌گری و مفت‌خوارگی آفت اقتصاد ایران است

نخستین جلسه شورای اداری سازمان منطقه آزاد قشم همزمان با سالروز میلاد امیرالمومنین (ع) به ریاست حمیدرضا مومنی مدیرعامل این سازمان و با حضور دکتر فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه طباطبائی و عضو موسسه دین و اقتصاد در سالن مرکز بین امللی رشد قشم با محوریت بررسی ساختارهای اقتصادی و راهبردهای توسعه اقتصادی در کشور برگزار شد.

به گزارش عطنا به نقل از برنا؛  فرشاد مومنی در این جلسه با نگاه به اقتصاد ملی از زوایای مختلف و پیچیدگی آن به دلیل استفاده نکردن منطقی از نیروی انسانی و علم، گفت: برای افزایش اشتغال مولد باید قدر منابع انسانی را به عنوان مهمترین سرمایه هر سازمان بدانیم.

وی ادامه داد: هم اکنون سوداگری، دلالی، واسطه‌گری و مفت‌خوارگی آفت اقتصاد ایران شده و باید با افزایش هزینه مشاغل غیرمولد راه را برای حرکت تولید ملی باز کنیم. 

مومنی بیان کرد: در نظریات اقتصادی دکتر بهشتی می‌خوانیم که براساس نظر اسلام هیچ چیز نگران کننده تر از حاکمیت سرمایه بر انسان‌ها نیست و باید از این موضوع پیشگیری کنیم.

عضو موسسه دین و اقتصاد ادامه داد: در کشورهای توسعه‌یافته اگر کسی بخواهد با سپرده‌گذاری در بانک به اندازه دستمزد حداقلی درآمد داشته باشد و مولد نباشد، باید یک و نیم تا چهار میلیون دلار سپرده‌گذاری کند در حالیکه این مبلغ در ایران تنها ۲۰ هزار دلار است و ما باید هزینه مفت‌خوارگی را افزایش دهیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی، گفت: با ادامه این موضوع نسل اندیشمند و تربیت شده ما سرخورده شده و مهاجرت می‌کنند در نتیجه بهترین منابع انسانی خوش فکر خود را از دست می‌دهیم.

مومنی یادآور شد: در دوره ده ساله گذشته میزان فرصت‌های شغلی پایدار ایجاد شده علی‌رغم هزینه یک هزار میلیارد دلاری نزدیک به صفر بوده است.

او با اعلام اینکه ما از گذشته‌های دور تا کنون فرصت‌های مهمی ‌را در کشور از دست داده‌ایم، افزود: در مقایسه عملکرد خود با چین در می‌یابیم، که چینی‌ها در فاصله سال‌های ١٩٧٨ تا ١٩٩۶ در یک دوره ١۶ ساله با ۳۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ٢٢۶ میلیون فرصت شغلی ایجاد کردند که ٧٠ درصد آن در مناطق روستایی بود.

این استاد اقتصاد کشور ادامه داد: در این رقابت بین‌المللی، ایران در یک دوره هشت ساله (۸۴ تا ۹۲) از محل صادرات نفت، گاز و موارد دیگر با حدود هزار میلیارد دلار هزینه، نتوانست جمعیت شاغل کشور را افزایش دهد.

او بیان داشت: برای اشتغال مولد ۱۷ کارکرد در نظر گرفته شده که تنها سه مورد آن جنبه اقتصادی دارد و وجوه غیر اقتصادی آن به مراتب از وجوه اقتصادی آن مهمتر است.

مومنی با اعلام اینکه باید در زمینه اقتصاد مولد فکر اساسی داشته باشیم و نگاه ما به اولویت‌گذاری‌ها در سطح ملی و منطقه‌ای باشد، ادامه داد: تا زمانی که قبول نکنیم انسان و دانش مهمترین سرمایه تولید است، در حوزه اقتصاد، تولید و اشتغال مولد موفق نخواهیم شد.

به گفته عضو موسسه دین‌و اقتصاد، زمانی که علم و دانایی در فرآیندهای کاری فصل الخطاب نباشند مشکل کار، اشتغال و اقتصاد پویا به نتیجه نمی‌رسد و افراد با رویکرد به واردات کالا، دلالی و درگیر شدن در امور واسطه‌گری سود ۷ تا ۱۱ برابری در مقایسه با تولید و کشاورزی را کسب می‌کنند.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: درهم‌تنیدگی تولید و علم باعث خلاقیت می‌شود و انسان‌ها از دِل تولید و خلاقیت می‌توانند گره از اقتصاد نابسامان کشور باز کنند.

مطالعه ۱۰ هزار سال تاریخ مکتوب بشر توسط دانشمندان علم اقتصاد هم از موضوعاتی بود که وی به آن پرداخت و گفت: دانشمندان با بررسی ۱۰ هزار سال تاریخ مکتوب بشر در یک پهنه جهانی توانسته اند با استفاده از نیروی انسانی و دانش شرایط خوبی را برای زندگی بشریت رقم بزنند.

مومنی ادامه داد: متاسفانه ایران در ۴۰ سال گذشته علی‌رغم بی‌سابقه‌ترین چالش‌ها نتوانسته یک کتاب در این حوزه داشته باشد تا براساس آن به سمت‌و سوی خروج از بحران‌های اقتصادی حرکت کند.

به گفته وی، هیچ کشوری به توسعه نرسیده مگر اینکه ابتدا از ظرفیت‌های حداکثری منابع انسانی خود استفاده کرده باشد و بعد از آن هم با بهره‌مندی از دانش به توسعه کشاورزی خود کمک کرده باشد.

عضو موسسه دین‌و اقتصاد، یادآور شد: کلید نجات کشور تنها در گرو رشد فناوری در بخش کشاورزی و صنعت است و متاسفانه در بخش کشاورزی سرمایه‌گذار ۵ درصد سرمایه مورد نیازش را از کانال رسمی‌و ۹۵ درصد دیگر را از مسیرهای ناسالم باید تامین کند و این بزرگترین مانع برای موفقیت این بخش مهم است.

به گفته او، دنیا به سمت و سوی تولیدات کشاورزی گلخانه‌ای روی آورده و ایران هم با تغییر کشاورزی از روش‌های سنتی به صنعتی می‌تواند در حوزه زمین زیر کِشت تا ۸۵ درصد و در بخش آب مورد نیاز تا ۹۰ درصد صرفه‌جویی کند و در مقابل از بازدهی ۷ برابری آن بهره ببرد.

وی در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد با افزایش نشست‌های تحلیلی‌و نظری و بررسی دقیق علمی‌بتوانیم با کمترین هزینه و بیشترین دستاورد از این شرایط عبور کنیم.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی همچنین به سئوالات مطرح شده از سوی شماری از معاونان، مشاوران و مدیران سازمان منطقه آزاد قشم در زمینه چگونگی نجات کشور از مشکلات اقتصادی و راهکارهای تقویت اقتصاد در مناطق آزاد به ویژه در منطقه آزاد قشم پاسخ داد.

بنا به این گزارش، پیش از ظهر امروز نخستین جلسه شورای اداری منطقه آزاد قشم همزمان با سالروز میلاد امیرالمومنین (ع) با حضور دکتر فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه طباطبائی و عضو موسسه دین و اقتصاد، حمید رضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و معاونان، مشاوران و مدیران این سازمان در سالن مرکز بین امللی رشد قشم برگزار شد.

 

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *