جمعه، 20 تیر 1399 17:16:52
آخرین اخبار
از نظر اقتصاددانان اقتصاد ایران از رکود خارج شده و در رونق اقتصادی قرار داریم؛

کسانی که می‌گویند اقتصاد در رکود است، کتاب‌های من را بخوانند

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت:از نظر اقتصاددان ها دولت آقای روحانی اقتصاد را از رکود خارج کرده و به شرایط رونق رسانده است.

به گزارش عطنا، مهدی تقوی در گفت وگو با خبرآنلاین، درپاسخ به منتقدانی که مهمترین ناکامی دولت یازدهم را باقی ماندن در رکود عنوان می کنند، گفت: کسانی که می گویند دولت یازدهم نتوانسته اقتصاد را از رکود خارج کند، سواد ندارند؛ بنده ۳ جلد کتاب ادوار تجاری درباره رونق و رکود و نوسانات اقتصادی را سال‌ها پیش در  ۲۸۰۰ صفحه نوشتم و این کتاب را سال‌هاست در دوره دکترا تدریس می کنم؛ کسانی که این بحث ها را مطرح می کنند بهتر است اول سه جلد کتاب من را بخوانند تا یاد بگیرند که وقتی می گوییم رکود، منظور چه شرایطی است و وقتی می‌گوییم رونق شامل چه شرایطی می شود.

وی افزود: از نظر ما اقتصاددان ها، دولت آقای روحانی اقتصاد را از رکود خارج کرده و شرایط کنونی که درآن به سرمی بریم، رونق اقتصادی است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت آقای روحانی نرخ های منفی رشد اقتصادی باقیمانده از دولت آقای احمدی نژاد را به مثبت تغییر داد،خاطرنشان کرد: البته بخشی ازاین اتفاق مرهون توافق برجام  و زحمات آقای دکتر ظریف و سیاست جدید دیپلماسی اقتصادی بود که سبب شد شوک مثبت به اقتصاد وارد شود و  نرخ رشد را کند.

تقوی اضافه کرد: دولت آقای احمدی نژاد با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تورم را به ۴۰ درصد رساند و نرخ رشد را منفی کرد؛حال آنکه امروز هم نرخ رشد اقتصادی مثبت شده و هم تورم تک رقمی شده است.

استاد دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به عملکرد تیم اقتصادی دولت عنوان کرد: دولت آقای روحانی از وجود اقتصاددانانی مثل آقای دکتر نهاوندیان بهره گرفته و توصیه‌های آنها سبب شده تا همانطور که صندوق بین المللی پول هم گزارش داده، اقتصاد ایران به سربالایی بیفتد و این یعنی وضعیت بهتر می شود.

به گفته وی اگر سال آینده شوک منفی اتفاق نیفتد نرخ رشد اقتصادی پیش بینی شده دولت، محقق می شود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *