دوشنبه، 22 دی 1399 08:05:14
معاون شورای فرهنگی و اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی:

نباید جایگاه زنان در جامعه را صرفا به قهرمانی در المپیک تقلیل داد

فرشته روح‌افزا در جمع دانشجویان دانشگاه علامه، اظهار کرد: هم­‌اکنون نگاه جنسیتی عرضه ارزان زن در کشور در حال حاکم ­­شدن است. ارزش­‌گذاری­‌ها را تغییر داده‌ایم و انتظار داریم با این حد از اختلاط بدون کنترل در جامعه و سینما و سریال­‌ها و … فساد نداشته باشیم.

به گزارش عطنا، فرشته روح­‌افزا، معاون شورای فرهنگی و اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشستی به همت بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی، در بین دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی گفت: مشکلی که در حوزه زنان و خانواده داریم و بسیار مهم است، این است که مشکل غرب در حوزه خانواده را مشکل کل جهان دانسته و آن را به جامعه خود تعمیم می­‌دهیم.

 روح‌­افزا افزود: فقط ۵۰ سال است که زنان در اروپا حق رای دارند، مشکل اروپا مشکل ما نیست، زنان در اروپا باید فمنیست باشند زیرا در آنجا به حقوق زنان اجحاف می­‌شود.

وی ادامه داد: غرب نیاز دارد هر دهه نگاه خود را به زنان بر اساس نحله­‌های جدید فمنیستی تغییر دهد، زیرا هیچ رویکردی که از جانب آنان شکل می‌­گیرد کامل نیست و اگر قرار باشد با دنباله­­‌روی از آنان و با جاری کردن نظرات آنان در کشور دنبال پیشرفت زنان باشیم و هر دهه ببینیم اشتباه کرده‌­­‌ایم، راه برگشتی نخواهیم داشت.

این پژوهشگر حوزه زنان و خانواده گفت: جامعه غرب جامعه آزمایشگاهی است و هر دهه یک رویکرد را آزمایش می‌­‌کند و ما نباید این راه را برویم.

زنان پناهگاه عاطفی ندارند، و حاضرند با هر مردی به خاطر عاطفه همراه کتک خوردن زندگی کنند، حال آنکه این پناهگاه عاطفی، شوهر و خانواده است.

وی خاطرنشان کرد: باید یک آسیب­‌شناسی جدی و منصفانه از سبک زندگی زنان در غرب داشته باشیم، سپس باید روش درست زندگی را انتخاب کنیم و اگر آن به نفعمان است همان را پی بگیریم.

استاد دانشگاه امیرکبیر اضافه کرد: در استفاده از سبک زندگی غربی که زن یک ابزار پرجاذبه است، ارزش روی جنسیت استوار خواهد بود و بنابراین در این جامعه نمی­‌توان گفت به زن به صورت یک کالا نگاه نشود، در این سبک زندگی باید زنان برای عمل­‌های زیبایی صف ببندند و برای زیبایی با هم مسابقه دهند و این اجتناب­‌ناپذیر است.

وی با تاکید بر اینکه در نگاه جامعه غربی زن باید بمیرد تا مرد ببیند و وقتی این الگو وارد زندگی ما شود نباید انتظار داشته باشیم سن ازدواج بالا نرود، افزود: هم‌­اکنون نگاه جنسیتی عرضه ارزان زن در کشور در حال حاکم­­‌شدن است. ارزش­گذاری‌­ها را تغییر داده­‌ایم و انتظار داریم با این حد از اختلاط بدون کنترل در جامعه و سینما و سریال‌­ها و … فساد نداشته باشیم.‌

روح‌­افزا همچنین گفت: وقتی مادر، مادر نمی‌­شود، باید به جامعه اروپا و آمریکا حق بدهیم کودکان خود را به قتل برسانند، زیرا با گسترش روابط ناهنجار زن و مرد، مردی حاضر نیست با فرزند یک مرد دیگر زندگی کند، ۶۰ درصد کودکانی که به قتل می‌­رسند توسط والدین خود به قتل رسید‌ه‌­‌اند!

وی ابراز کرد: قوانین حمایتی غرب از زنان و خانواده در حد عالی است و قانون از وی تا نهایت ممکن حمایت می­‌کند، اما زنان اروپایی از زنان عربستان سعودی کمتر از جانب شوهرانشان مورد ضرب و شتم قرار نمی‌­گیرند.

معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان افزود: دلیل این مسئله این است که این زنان پناهگاه عاطفی ندارند، و حاضرند با هر مردی به خاطر عاطفه همراه کتک خوردن زندگی کنند، حال آنکه این پناهگاه عاطفی، شوهر و خانواده است.

استاد دانشگاه امیرکبیر یادآور شد: با تجربه سال­‌ها زندگی در غرب می­‌گویم در ایران نیز الگوبرداری از همین فرهنگ و با گسترش روابط غیرموجه بین دختر و پسر، موجب شده است برخی زنان امروزی جامعه ما با قیاس شوهران خود با دوستانی که در گذشته داشته‌­اند، نتوانند پای­بند زندگی مشترک چارچوب­‌مند خود باشند و همین عامل باعث شده است، پژوهش­‌ها نشان دهند ۹۰ درصد زنان تهرانی موبایل همسران خود را چک می­‌کنند.

وی با بیان اینکه سیاست‌گذاری حوزه زنان هم‌­اکنون خلاف جهت حل معضلات فوق است، و دقیقا برعکس آن عمل می­‌شود، افزود: مثلا به دنبال وجهه‌­بخشی به تن­‌فروشی زنان هستند و آنان را «کارگر جنسی» می­‌نامند و یکی از مسئولان همین دیروز زنان را مورد خطاب قرار داد که اکنون زنان ایرانی با قهرمانی در المپیک پیشرفت کرده­‌اند، ورزش کردن زنان خوب است اما صرف قهرمانی پیشرفت نیست، دولت دنبال برابری جنسیتی است و اینکه خانم راننده کامیون باشد را حسن تلقی می­‌کند.

این دانش‌­آموخته دانشگاه منچستر در پایان به دانشجویان حاضر چنین توصیه کرد: زن باید آن­قدر به همسر خود عشق‌­ورزی کند تا مرد سراسیمه به خانه بیاید و طوری باید فرزندان خود را مورد محبت قرار دهد تا در هر شرایطی و هر مشکلی برایشان به وجود آمد به آغوش خانواده و مادر برگردند.

 روح‌افزا افزود: فمنیسم اگر درست و واقعی تبیین شود، هیچکس در ایران سراغ آن نخواهد رفت.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *