جمعه، 20 تیر 1399 14:09:41
آخرین اخبار
مجيد رضاييان:

رفتاری که تغییر می‌کند

رسانه‌های امریکا بعد از جنگ جهانی دوم روال تازه‌ای از فعالیت را آغازکردند؛ روالی که آغازگر مسیر امروزی آنها بود و از حضور رسانه‌هایی قدرتمند در کشورهای توسعه‌یافته خبر می‌داد. رسانه‌هایی که مبنای اصلی آنها حرکت در چارچوب قانون و منافع ملی است و خط‌قرمزها هم سانسور، حذف و مخالفت با آزادی بیان.

به گزارش عطنا، مجید رضاییان از بنیان‌گذاران روزنامه‌نگاری پس از جنگ، یادداشتی درباره ارتباط رسانه‌های امریکایی و ترامپ در روزنامه اعتماد نوشته و به چاپ رسانده است که متن کامل آن را می‌خوانیم:

رسانه‌های امریکا بعد از جنگ جهانی دوم روال تازه‌ای از فعالیت را آغازکردند؛ روالی که آغازگر مسیر امروزی آنها بود و از حضور رسانه‌هایی قدرتمند در کشورهای توسعه‌یافته خبر می‌داد. رسانه‌هایی که مبنای اصلی آنها حرکت در چارچوب قانون و منافع ملی است و خط‌قرمزها هم سانسور، حذف و مخالفت با آزادی بیان. این روال آرام آرام در فرانسه و کل اروپا هم جاری شد و این‌طور شد که تا سال ١٩٨٢ میلادی فضا برای اوج‌گیری دوران انتقادی رسانه‌ای آماده شد و از سال ١٩٩٠ میلادی با آمدن دوران وب و بعدتر در سال ٢٠٠۵ با رسیدن وب ٢ این مسیر انتقادی و شفاف‌سازی ادامه پیدا کرد و پیش‌بینی می‌شود تا سال ٢٠٢٠ میلادی و آغاز دوران وب ٣ که دوران هوش مصنوعی است، این روال قوی‌تر و پررنگ‌تر هم شود. در چنین شرایطی از شروع همین دوران، اسپانسرهایی در این فضای توسعه‌یافته و همراه با آزادی بیان پیدا شدند که برای بازگو کردن واقعیت‌ها به خواست خود، رسانه‌ها را در اختیار می‌گرفتند. اما به دلیل توسعه‌یافتگی، همیشه و همواره اسپانسرهای دیگری هم بودند که در جبهه رقیب می‌ایستادند و به این ترتیب رقبا با بیان کردن بخش‌هایی از واقعیت همدیگر را تکمیل می‌کردند و مردم هم به واقعیت‌ها دسترسی داشتند. حالا و در چنین شرایطی رئیس‌جمهوری در امریکا به قدرت رسیده که رسانه‌ها را «دشمن مردم» می‌خواند و دشنام می‌دهد. ترامپ اما متوجه این رفتار نیست و نمی‌داند که چنین رفتاری تنها باعث می‌شود که در منظرعمومی رسانه‌های جهان، چهره‌ای کاریکاتوری پیدا کند. رفتار ترامپ برای رسانه‌های امریکایی قابل قبول نیست، آنها دارند تجربه‌ای تازه با مدیری که از سیاست چیزی نمی‌داند را به دست می‌آورند. اما آزادی عمل رسانه‌ها و انعکاس رفتار ترامپ در جهان باعث می‌شود تا این چهره که چیزی از سیاست نمی‌داند تا مدتی احساس دیده شدن کند و کمی بعد و آرام آرام متوجه رفتار کاریکاتوری خود ‌شود. احتمالا ترامپ تا یک‌سال آینده تمام این مقابله‌ها و دشمنی‌ها را تعدیل می‌کند و با شرایط خود را وفق می‌دهد. به این ترتیب این رسانه‌ها هستند که ترامپ را مجبور به تغییر رویه می‌کنند و رویه رسانه‌ها در مواجهه با ترامپ تغییر نخواهد کرد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *