جمعه، 24 آبان 1398 13:52:10
آخرین اخبار
وزیر علوم خبر داد:

پایش سالانه علوم انسانی در کشور/ حمایت مالی از نشریات علوم انسانی

وزیر علوم گفت: برنامه داریم بر اساس نتایج آثار ارسالی به جشنواره فارابی علوم انسانی را به صورت سالانه پایش و ارزیابی کنیم.

به گزارش عطنا به نقل از مهر، محمد فرهادی صبح امروز در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی در سالن اجلاس سران گفت: با همکاری دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی شبکه نخبگان علوم انسانی شکل گرفته است و برنامه داریم بر اساس نتایج و دستاوردهای این جشنواره به صورت سالیانه علوم انسانی را در کشور پایش و ارزیابی کنیم.

وی با بیان اینکه جشنواره فارابی با هدف دستیابی به رشد علوم انسانی برگزار می‌شود، افزود: دبیرخانه این جشنواره می‌تواند بر اساس ارزیابی‌ها برآوردی از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در کشور ارائه کند.

وزیر علوم با بیان اینکه ۴۷ تا ۵۰ درصد ظرفیت آموزش عالی کشور به علوم انسانی اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر از نظر کمیت در حوزه علوم انسانی دستاوردهای خوبی داریم و برنامه داریم با استفاده از ظرفیت‌های کمی در این حوزه به هدفمندسازی علوم انسانی کمک کنیم.

فرهادی با اشاره به برنامه‌های وزارت علوم برای بومی سازی علوم انسانی تاکید کرد: از سال ۹۴ شورای پژوهش و فناوری علوم انسانی در این وزارتخانه با هدف تولید علم نظریه پردازی حرکت در مرزهای دانش و ورود فناوری به علوم انسانی آغاز به کار کرده است.

وزیر علوم اظهار داشت: این شورا آیین نامه هدفمندسازی رساله‌ها و پایان نامه‌های دانشجویان را تدوین کرده است تا بر اساس آن بتوانیم به کاربردی سازی و هدفمندسازی علوم انسانی دست یابیم.

فرهادی با بیان اینکه ۶۶۱ نشریه علمی کشور در حوزه علوم انسانی موجود است، خاطرنشان کرد: ۵ نشریه علمی فارسی زبان علوم انسانی کشور در پایگاه اس کوپوس نمایه شده است.

وی عنوان کرد: شیوه نامه حمایت مالی از نشریات علوم انسانی نیز تدوین شده است.

وزیر علوم اظهار داشت: در حال حاضر ۷ مرکز رشد علوم انسانی در کشور مجوز دریافت کرده اند که این مراکز در حوزه‌های صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط زیست، گردشگری، زیارت و هنر قرآنی است.

فرهادی تاکید کرد: ۴۰ واحد پژوهشی نیز در کشور با محوریت علوم انسانی مجوز دریافت کرده‌اند.

هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی ۴ هزار و ۱۰۰ اثر ارسال شده بود که پس از داوری های صورت گرفته ۳۲ نفر در این جشنواره برگزیده شدند.

از مجموع برگزیدگان هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی هفت برگزیده خارجی از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، لبنان، هلند و روسیه حضور دارند.

در این جشنواره سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، محمد فرهادی وزیر علوم و نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور نیز حضور داشتند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *