دوشنبه، 22 مهر 1398 06:55:31
آخرین اخبار
شفیعی کدکنی:

از ظهور شاعران و نویسندگان بزرگ ناامید نیستم

محمدرضا شفیعی کدکنی استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی گفت: ما ناامید نیستیم از اینکه در عصر حاضر و در آینده نیز شاعران و نویسندگان ممتاز و بزرگی در قلمرو زبان فارسی دری ظهور کنند.

به گزارش عطنا به نقل از آرمان، استادان دانشگاه‌های افغانستان که برای گذراندن دوره دانش‌افزایی زبان فارسی مهمان بنیاد سعدی بودند، با استاد محمدرضا شفیعی کدکنی در دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه تهران دیدار کردند.

در این دیدار صمیمانه، دکتر شفیعی کدکنی ضمن خوشامدگویی و استقبال از حضور مهمانان بنیاد سعدی، مردم فارسی زبان منطقه را متعلق به یک واحد فرهنگی مشترک و از یک خانواده دانست و گفت: اقوامی که در طول تاریخ با شعر فارسی دری زندگی کرده‌اند، همچون جویبارهایی هستند که به رودخانه زبان فارسی وارد شده‌اند و شط پر شکوه شعر فارسی را به وجود آورده‌اند و ظرف همدلی اقوام منطقه، همواره شعر فارسی بوده و هست.

شفیعی کدکنی ادامه داد: من معتقدم امروزه نیز فرزندان سنایی و مولانا و فردوسی و سعدی و حافظ و نظامی و خیام، قطعا وارث نبوغ نیاکان خود هستند و ما ناامید نیستیم از اینکه در عصر حاضر و در آینده نیز شاعران و نویسندگان ممتاز و بزرگی در قلمرو زبان فارسی دری ظهور کنند.

این استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی ضمن آرزوی توفیق برای مهمانان بنیاد سعدی یادآور شد: ما همه به عنوان معلمان زبان و ادب فارسی دری، مسئول پاسداری از این فرهنگ و زبان هستیم و هرچیزی را که به ارتقای آن کمک برساند، باید مورد حمایت قرار دهیم و با هرآنچه که باعث افت و ابتذال آن شود، برخورد انتقادی داشته باشیم.

وی افزود: موهبتی که خداوند به اقوام منطقه عطا کرده است به هیچ قومی در روی کره زمین نداده و آن این است که آنان وارث بزرگانی همچون مولانا جلال‌الدین بلخی هستند؛ شاعری که امروز تازه بشریت دارد او را کشف می‌کند.

بر اساس این گزارش، در ادامه این دیدار، استادان دانشگاه‌های افغانستان نیز ضمن معرفی خود و فعالیت‌های علمی شان پرسش‌هایی را با استاد شفیعی کدکنی مطرح کردند که استاد نیز با سعه‌صدر و اشراف کامل علمی به سوالات ایشان پاسخ داد.

مطابق همین گزارش، دوره ۱۰ روزه دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی ویژه استادان دانشگاه‌های کشور افغانستان با حضور ۱۹ استاد از دانشگاه‌های کابل، البیرونی کاپیسا، پروان، بامیان و جلال‌آباد افغانستان، در محل بنیاد سعدی برگزار شد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *