دوشنبه، 22 مهر 1398 06:37:08
آخرین اخبار
وزیر علوم:

بیش از ۲۵۰ کرسی‌ فارسی‌آموزی در کشورهای مختلف راه‌اندازی شده‌ است

محمد فرهادی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری درباره عملکرد رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در سال‌های اخیر گفت: رئیس این دانشگاه یکی از بهترین رؤسای دانشگاه بوده که در ایجاد دانشگاهی با کیفیت بالا، پربار و پیشرو در بسیاری از امور موفق عمل کرده است.

به گزارش عطنا، محمد فرهادی در حاشیه نخستین گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور در پاسخ به سوال خبرنگار عطنا تاکید کرد: آثار ارزنده فارسی که اکنون در دست داریم مکتوباتی به جامانده از ادیبان کشور پهناور ایران در سال‌های دور است که اکنون به کشورهای فارسی زبان همسایه یکدیگر تبدیل شده‌اند و این ریشه‌داری و قرابت فارسی‌زبانان را می‌رساند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کرسی‌های فارسی‌آموزی برای افراد غیرفارسی‌زبان در ۳۱ کشور دنیا و در دو سطح دانشگاهی و غیردانشگاهی دایر کردیم که تعداد ‌۵۱ کرسی زبان فارسی در سطح دانشگاهی و حدود ۲۰۰ کرسی زبان فارسی غیرآکادمیک هستند و فارسی‌زبانان یا زبان‌شناسان فارسی از ایران و دیگر کشورها به تدریس این زبان می‌پردازند.

فرهادی آموزش زبان فارسی در داخل کشور را نیز حائز اهمیت دانست و گفت: بیش از ۵۰۰ دانشجو در داخل کشور مشغول به آموزش زبان فارسی هستند.

وی افزود: ما برای همه دانشجویان غیرایرانی که جهت تحصیل رشته‌های مختلف به ایران وارد می‌شوند در هشت مرکز آموزشی کشور، طی یک دوره شش‌ماهه زبان فارسی را آموزش می‌دهیم و معمولا این افراد حتی پس از فراغت از تحصیل به آموزش زبان فارسی ادامه می‌دهند و به‌خصوص به یادگیری اشعار فارسی علاقه نشان می‌دهند.

وزیرعلوم همچنین با اشاره به برنامه‌های آینده این وزارتخانه برای گسترش زبان فارسی در کشورهای مختلف اذعان کرد: وزارت علوم در آینده نیز کرسی‌های زبان‌آموزی میان دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور برگزار خواهد کرد که در چارچوب تفاهم‌نامه‌های میان دانشگاه‌ها محل برگزاری این کرسی‌ها در داخل و یا خارج از ایران خواهد بود.

 

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *