جمعه، 26 دی 1399 12:02:52
سالارآملی تاکید کرد:

توسعه زبان فارسی برای دیپلماسی علمی، محور برنامه‌های وزارت علوم

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل با اشاره به فعالیت این وزرات‌خانه در زمینه توسعه و گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور، اظهار کرد: یکی از محوری‌ترین برنامه‌های وزرات علوم توجه به دیپلماسی علمی است.

به گزارش عطنا، حسین سالارآملی، صبح امروز در نخستین گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور در تالار آمفی تئاتر دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی، افزود: توجه به زبان و ادبیات فارسی و گسترش آن در دنیا یکی از مهم‌ترین و محوری‌ترین برنامه‌های وزرات علوم برای تحقق بخشیدن به دیپلماسی علمی است.

وی با بیان اینکه زبان فارسی به دل می‌نشیند و دارای لطافت خاصی است که مورد توجه دیگر کشورهای دنیا قرار گرفته است، گفت: تلاش ما نهادهای دولتی و خصوصی فعال در زمینه توسعه و گسترش زبان فارسی در دنیا این است که مهم‌ترین یادگار هویت خود را پایدار نگه داشته و به دنیا معرفی کنیم.

سالارآملی تصریح کرد: در حال حاضر دو گروه در زمینه گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در خارج از کشور فعالیت می‌کنند که شامل وزارت علوم و دیگری هم ایران دوستان و هم‌وطنان خارج از کشور هستند که در زمینه توسعه زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در دنیا فعالیت کرده و البته از خدمات نهادها و بنیاد‌های مختلف در داخل کشور استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه وزرات علوم در زمینه گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی ۵۱ کرسی در ۳۱ کشور دنیا برگزار کرده است، بیان کرد: تاکنون سه هزار و ۶۳۶ دانشجو که ۶۲۰ نفر از آنها دانشجویان دوره دکتری هستند در این بستر آموزشی و تربیتی رشد و تحصیل کرده‌اند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل اضافه کرد: گروه دوم در زمینه توسعه و گسترش ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در دنیا نیز علاقمندان ایرانی خارج از کشور هستند که قدر این گوهر را دانسته و برای حفظ میراث آن تلاش می‌کنند و تاکنون نزدیک به ۲۰۰ کرسی در این حوزه برگزار کرده و هزاران دانشجو نیز در این فضای به وجود آمده تحصیل کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در مرکز آموزشی داخلی نیز ۵۲۲ دانشجوی غیرایرانی در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی تحصیل می‌کنند، افزود: از این تعداد ۹۰ نفر دانشجوی کارشناسی، ۲۷۰ نفر دانشجوی کارشناسی‌ارشد و ۱۶۲ نفر دانشجوی دوره دکتری هستند.

hamayesh modiran gorooh zaban farsi donya (29)

سالارآملی گفت: در نشست امروز مسئولان گروه‌های زبان و ادبیات فارسی که پرچم توسعه و گسترش این زبان در سطح دنیا را برافراشته‌اند در جمع ما حضور دارند که قرار است طی دو روز با هم‌فکری و تعامل زمینه را برای رشد هرچه بیشتر زبان فارسی در جهان فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه از این مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی ۱۶۸ نفر را برای حضور در همایش امروز دعوت کردیم، خاطرنشان کرد: به دلیل ظرفیت‌های محدود و برخی مشکلات ۸۱ نفر توانستند در این نشست حضور پیدا کنند.

سالارآملی یادآور شد: ۱۲۰ نفر از استادانی که قبلا توسط وزرات علوم برای تدریس زبان و ادبیات فارسی به خارج از کشور اعزام شده بودند نیز در این جمع حضور دارند چراکه با تبادل تجربه، اتفاقات بهتری صورت می‌گیرد.

وی به دیگر فعالیت‌ها و برنامه‌های این همایش دو روزه اشاره کرد و گفت: به غیر از ارائه گزارش‌های کشور در این همایش، تلاش می‌شود آزمون استاندارد زبان فارسی نیز مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

سالارآملی در همین زمینه افزود: آزمون استاندارد زبان فارسی برای اولین بار در سال ۹۶ و با عنوان «آمفا» تأیید نهایی شده است که نقطه عطفی در روند استانداردسازی زبان و ادبیات فارسی در گستره گیتی است.

وی بازنگری در سرفصل‌های کرسی‌های خارج از کشور را نیز از دیگر برنامه‌های این همایش دانست و بیان کرد: امیدوارم با تلاش دلسوزان، زمینه توسعه زبان کهن فارسی در دنیا فراهم و این زبان به عنوان یکی از زبان‌های علمی رایج در سطح دنیا شناخته شود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *