جمعه، 20 تیر 1399 15:11:19
آخرین اخبار
سیدضیاء هاشمی در اختتامیه جشنواره رویش:

رئیس جمهوری دیدگاه دانشجویان را به رسمیت می‌شناسد/ عده‌ای رشد فرهنگی دانشگاه را نادیده می‌گیرند

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تاکید بر رشد حداکثری فعالیت‌های فرهنگی گفت: شاهد رشد روزافزون در عرصه‌های فرهنگی دانشگاه‌ها بوده‌ایم، اما نمی‌دانم بعضی از مخالفت‌ها و دغدغه‌ها از کجا نشأت می‌گیرد. اگر دغدغه دیگری غیر از دغدغه فرهنگی و هنری داریم، بهتر است در عرصه سیاسی دعوا کنیم.

به گزارش عطنا، اختتامیه ششمین جشنواره ملی رویش با حضور کانونهای فرهنگی دانشگاه‌های سراسر کشور دیروز، ۲۴ آذرماه با اعلام برگزیدگان و اهدای جوایز برگزار شد. در این مراسم سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ارائه سخنرانی پرداخته و بر حمایت دولت از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی تاکید کرد.

عده‌ای چگونه رشد فرهنگی دانشگاه‌ها را نمی‌بینند؟

در این مراسم دکتر سیدضیاء هاشمی، معاون وزارت علوم، فناوری و تحقیقات با بیان اینکه این جشنواره بدون مشارکت دانشجویان و کانون فرهنگی هنری در دانشگاه‌های سراسر کشور راه به جایی نمی‌برد، اظهار کرد: در طول سه سال گذشته شاهد سه برابر شدن برنامه‌های فرهنگی بودیم. ما از پیشینه غنی تمدنی برخوردار هستیم، از این رو برای بهتر ایفا کردن نقش خود باید این پیشینه و فرهنگ را بشناسیم و برای ترسیم آینده‌ای بهتر برنامه داشته باشیم. البته این شناخت مستلزم اعتماد و همدلی است. از طرف ما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سیاست‌گذاری، حمایت و پشتیبانی صورت می‌گیرد و در حد توان خود این وظیفه را انجام می‌دهیم.

هاشمی افزود: نمی‌توانیم هر روز شاهد بی اعتمادی به عرصه فرهنگ و هنر دانشگاه ها باشیم، فعالیت های فرهنگی و هنری دانشگاه ها در حال رشد است اما برخی آمار برعکس میدهند.

وی با بیان اینکه نیاز به فهم مشترک در عرصه فرهنگی دانشگاه‌ها داریم، ادامه داد: عده‌ای چگونه رشد فرهنگی دانشگاه‌ها را نمی‌بینند. کانون‌های فرهنگی نهادهای خودجوش، مستقل و متنوع هستند و ما استقلال و تنوع این مجموعه‌ها را به رسمیت می‌شناسیم و ارج می‌نهیم. این مجموعه از اعضای خانواده بزرگ دانشگاهی است و دانشگاه‌ها پیشران رشد علمی و فرهنگی محسوب می‌شوند. اگر رشد فرهنگی و هیجان و خلاقیت و انگیزه و امید در دانشگاهیان به منصه ظهور ننشیند، نمی‌توانیم توقع رشد علمی را داشته باشیم. مگر می‌توان به استاد و دانشجو اعتماد نداشت و هر روز به‌گونه‌ای آنها را بازخواست کرد و بعد توقع رشد داشته باشیم؟

معاون وزیر علوم با بیان اینکه این جشنواره مطالبه اعتماد به دانشگاه و دانشگاهیان است، گفت: اگر چنین اعتماد و همدلی‌ صورت گیرد، روز به روز شاهد رشد ارتقای علم و فرهنگ در دانشگاه‌ها خواهیم بود. همه آمارها نشانگر این تحولات است، چراکه امروز بیش از سه هزار و ۱۰۰ کانون فرهنگی در عرصه‌های مختلف فعالند.

هاشمی افزود: همچنین شاهد رشد ۵۰ درصدی در حوزه نشریات، رشد بیش از ۶۰ درصد در حوزه تشکلات دانشجویی و رشد ۴۰ درصدی در کانون بوده‌ایم. در واقع از نظر کمی همه شاخص‌های ما یک و نیم تا دو برابر رشد داشته است و برنامه‌ها نیز بیش از سه برابر با رشد مواجه شده‌اند.

عده‌ای چوب لای چرخ فرهنگ می‌گذارند

zia-hashemi-3

معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن انتقاد از بی‌اعتمادی به اساتید و دانشجویان گفت: شاهد رشد روزافزون در عرصه‌های فرهنگی دانشگاه‌ها بوده‌ایم، اما نمی‌دانم بعضی از مخالفت‌ها و دغدغه‌ها از کجا نشأت می‌گیرد. اگر دغدغه دیگری غیر از دغدغه فرهنگی و هنری داریم، بهتر است در عرصه سیاسی دعوا کنیم.

وی اضافه کرد: در حوزه بسیار حساس و ظریف فرهنگی بدون همدلی و فهم و نگاه مشترک و هم‌افزایی به وضعیت مطلوبی نخواهیم رسید. مطمئنم در دانشگاه‌های ما ظرفیت‌های فرهنگی و هنری بسیاری نهفته است و اگر زمینه فراهم باشد، می‌توانیم به افق‌های خوبی در این زمینه برسیم. البته پیچ و خم‌هایی فراروی ما ایجاد شده و می‌شود، از این رو ما نیاز داریم با فهم درستی از فرهنگ این موانع را برداریم.

سید ضیاء هاشمی هاشمی ادامه داد: وقتی چنین جمع‌هایی در دانشگاه‌ها وجود دارد، عده‌ای بدون فهم درست از فرهنگ چوب لای چرخ می‌گذارند. ما حق داریم که توقع داشته باشیم همه دست‌اندرکاران فرهنگ فهم درست و عالمانه از فرهنگ داشته باشند و از دانشگاه و دانشگاهیان به نیکی یاد و به آنها اعتماد کنند. در دانشگاه های ما ظرفیت فرهنگی و هنری بالایی وجود دارد که ما باید زمینه را برای آن فراهم کنیم البته در این راه موانعی وجود دارد که باید با فهم درست از فرهنگ این موانع را از سر راه برداریم. ما توقع داریم به دانشگاهیان اعتماد شود، نمی توانیم هر روز شاهد بی اعتمادی به عرصه فرهنگ و هنر در دانشگاه ها باشیم و بعد توقع رشد نیز داشته باشیم.

او با انتقاد از اینکه نمی‌توانیم هر روز شاهد ابراز بی‌اعتمادی به فرهنگ و هنر در دانشگاه‌ها باشیم و بعد توقع رشد داشته باشیم، توضیح داد: محورهای فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها ناشی از فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری است. زمانی که رؤسای دانشگاه‌ها و کارشناسان فرهنگی تاکید می‌کنند که فرهنگ در دانشگاه‌ها در حال رشد است، عده‌ای چگونه عکس این موضوع را اعلام می‌کنند. این افراد این اطلاعات را از کجا می‌آورند که اظهار ددمنشانه‌ای نسبت به فرهنگ دانشگاه دارند. دانشجویان از ما توقع حمایت بیشتری دارند که البته این حمایت فقط مادی نیست، بلکه شامل اظهار و اثبات اعتماد به دانشگاهیان است.

مطالبات فرهنگی دانشجویان را ارج می‌نهیم

zia-hashemi-4

معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه به عنوان نهاد فرهنگی خواه و ناخواه شاهد سلایق و ایده‌های متفاوت است، گفت: گمان می‌کنم که اگر گروه‌های مختلف دست‌اندرکار با فهم واحد نسبت به فرهنگ هنر و جامعه بنگرند، قطعاً شاهد جهش و انقلاب موثری در عرصه فرهنگ و هنر دانشگاه خواهیم بود.

وی در ادامه با بیان اینکه به عنوان یک مدیر فرهنگی، خدا را شاکرم که شاهد تحول فرهنگی در عرصه دانشگاه هستم، اظهار کرد: خوشحالیم که شاهد فعالیت کانون فرهنگی، دینی، مذهبی، خیریه، هنری و اجتماعی در دانشگاه‌ها هستیم و در طول این دو سال پیاپی توانستیم جشنواره رویش را برگزار کنیم، البته امیدوارم در سال ۹۶ نیز هفتمین جشنواره رویش برگزار شود. امروز ما شاهد مطالبات فرهنگی و هنری دانشجویان هستیم که این مطالبات را ارج می‌نهیم و حق دانشجویان می‌دانیم. وظیفه وزارت علوم، دولت و نهادهای مختلف حمایت از ظرفیت‌های دانشگاهیان است.

هاشمی افزود: حمایت‌ها با شیوه‌های متفاوتی همچون حمایت‌های مادی، قانونی و تبلیغاتی انجام می‌شود. ما نمی‌توانیم از دانشجویان توقع داشته باشیم که دانشگاهی خلاق و معطوف به آینده‌ای بهتر داشته باشند، اما از طرف دیگر خودمان در این مسیر ایفای نقش نکنیم، توقع داریم دانشجویان با انگیزه بالا در مسیر رشد علمی حرکت کنند که این زمانی می‌تواند به حق باشد که توقع دانشجویان را جهت به رسمیت شناختن سلایق مختلف ارج بنهیم.

حوزه فرهنگی را سیاست‌زده نکنیم

zia-hashemi

وی ادامه داد: دانشجویان در حوزه فرهنگی و هنری علاقه ندارند سیاست‌زده شوند. ما از مجلس و دولت توقع حمایت داریم. خوشبختانه بیشترین حمایت از مطالبات دانشجویی در عرصه فرهنگی، هنری و سیاسی از سوی شخص رئیس‌جمهوری است. حضور بسیار چشمگیر رئیس‌جمهوری در عرصه‌های مختلف بخصوص در ۱۶ آذر سال‌های ۹۲، ۹۳، ۹۴ و ۹۵ به تقویت روحیه و فضای باز دانشگاه‌ها کمک کرده است. به ویژه حضور رییس‌جمهور طی هفته گذشته در دانشگاه تهران به منزله بها دادن به دانشجویان و به رسمیت شناختن دیدگاه‌های دانشجویان بود که می‌تواند الگویی از تعامل مسؤولان با دانشجویان باشد.

معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه با بیان اینکه دانشگاه توقع دارد سایر مسئولان از قوا و سطوح مختلف در دانشگاه‌ها حضور یابند، گفت: اتفاق امروز دانشگاه‌ها پیامی را القاء می‌کند که دانشگاه نهادی مطالبه‌گر و پرسشگر است و در همین راستا توقع دارد که مسؤولان از سه قوه و نهادهای مختلف نیز پاسخگو باشند. در واقع مسؤولان پاسخگو نیاز امروز جامعه هستند و ما در دانشگاه‌ها این آمادگی را اعلام می‌کنیم که میزبان مسؤولان از رده‌های مختلف باشیم.

وی تاکید کرد: مطمئنم تعامل، ارتباط، پیوند و اعتماد متقابل راه رشد و حرکت به سمت وضعیت مطلوب را هموار می‌کند و اطمینان دارم که دانشگاه‌های ما آینده‌ای درخشان پیش روی خود دارند که با اتکا به دانشگاه‌ها و دانشگاهیان به شرط اعتماد و هم‌افزایی می‌توانیم آینده‌ای درخشان برای کشور ترسیم کنیم.

عکس : نیکو تاجداری

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *