جمعه، 20 تیر 1399 20:32:58
آخرین اخبار
محمدقلی یوسفی کارشناس اقتصادی؛

رشد اقتصادی در زندگی مردم احساس نمی شود/ برنامه دولت باید تمرکز بر رشد کشاورزی و صنعت باشد

کارشناس اقتصادی گفت: اگر رشداقتصادی آنطور که بانک مرکزی و مرکز آمار اعلام کرده، چرا سطح رفاه مردم تغییر نکرده است و رشد اقتصادی را در زندگی خود احساس نمی‌کنند؟

به گزارش عطنا، محمدقلی یوسفی در گفت‌وگو با بولتن نیوز اظهارداشت: به هر حال این سوال کماکان وجود دارد که آیا این رشد ابداع دولت است، یعنی دولت از چنان قدرت مانوری برخوردار است که به اقتصاد دستور بدهد ظرف مدت کوتاهی پنج درصد رشد کند و یا خود به خود اتفاق افتاده است؟ اگر ارتباط به سیاست‌های دولت نداشته باشد در این صورت دولت نمی‌تواند نسبت به آن ادعا و افتخاری داشته باشد و اگر مربوط به سیاست‌های خود دولت باشد در این صورت بهتر است این نسخه را به کشور‌های دیگر هم پیشنهاد کنیم تا بتوانند ظرف مدت کوتاهی به رونق برسند.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه این رقم هیچ وقت نمی‌تواند در عمل به عنوان یک معیار رفاه و پیشرفت تکنولوژی برای نشان دادن پیشرفت یک کشور باشد،خاطرنشان کرد: اگر بانکداران بین‌المللی نظیر صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی اصرار به تمرکز روی این شاخص دارند به این علت است که می‌خواهند ارتباط خود را با کشور‌ها از نظر حجم داد‌و‌ستد، پول و ظرفیت پرداخت کشور‌ها بسنجند اما از نظر کارکرد این شاخص به عنوان یک هدف تلقی نمی‌شود.

وی افزود:کسانی که واقعا می‌خواهند برای پیشرفت کشور برنامه‌ریزی کنند باید به این فکر کنند که صنعت، کشاورزی و بخش‌های مولد نیاز به رسیدگی و پیشرفت دارند، کمااینکه هیچ کشوری بدون صنعت و کشاورزی پیشرفت نکرده است.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: ما نیاز به رشد با کیفیت داریم که ناشی از افزایش اشتغال، مشارکت مردمی، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، ارتقای کارآوری و بهره‌وری باشد. تنها در این صورت است که می‌توان به این رشد افتخار کرد و همچنین آن را در زندگی روزمره نیز لمس کرد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *