شنبه، 30 آذر 1398 20:03:14
آخرین اخبار
به مناسبت درگذشت محمدرضا رستمی؛

وداع جامعه مطبوعاتی با روزنامه‌نگاری شریف

مجید رضائیان درمراسم خاکسپاری رستمی گفت: رضا رستمی‌هر چند دارای دیدگاه بود و زاویه نگاه داشت، اما روزنامه‌نگار منصفی بود و این انصاف را همیشه حفظ می‌کرد. رضا رستمی‌در ماه‌های اخیر خون‌دل‌های بسیاری خورد، اما هرگز این رفتارها را فاش نکرد. او روزنامه‌نگاری شریف و بی‌ریا بود و با رفتن وی، جامعه مطبوعاتی بسیار آسیب دید و امروز من نمی‌دانم باید به چه کسی تسلیت بگویم.

به گزارش عطنا به نقل از خبرآنلاین، محمدرضا رستمی‌از فعالان رسانه‌ای شناخته شده در حوزه هنر و سینما، پس از آنکه یکشنبه هفته گذشته مورد عمل جراحی مغز قرار گرفت، شبانگاه چهارشنبه گذشته ۲۸ مهر درگذشت. این خبرنگار باسابقه، هفته گذشته با سردرد شدید به اورژانس بیمارستان شهدای تجریش مراجعه کرد که به دلیل تشخیص تومور مغزی بستری شد. او سپس با تشخیص پزشکان، یکشنبه این هفته تحت جراحی مغز قرار‌گرفت که متاسفانه نتیجه عمل رضایت‌بخش نبود و محمدرضا رستمی‌به کما رفت و شامگاه چهارشنبه درگذشت.

محمدرضا رستمی، متولد اسدآباد همدان، کار خود در عرصه مطبوعات را از دهه ۷۰ آغاز کرد. از سال ۷۹ به تحریریه روزنامه جام‌جم پیوست و در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری از جمله تئاتر، موسیقی، سینما، میراث فرهنگی، ادبیات و… قلم زد. پس از پذیرش مسئولیت انتشار چند ضمیمه جام جم و دبیری سرویس شهرستان‌های آن روزنامه، دو سال هم به عنوان دبیر سرویس فرهنگ و هنر جام جم مشغول به‌فعالیت شد. در سال ۱۳۸۹، رستمی‌به عنوان دبیر سرویس فرهنگ و هنر، به تحریریه خبرآنلاین پیوست و تا تابستان امسال به همکاری‌اش با این رسانه ادامه داد. محمدرضا رستمی‌علاوه بر فعالیت روزنامه‌نگاری، در ادبیات داستانی و شعر و تئاتر هم توانایی چشمگیری داشت و همزمان با ناشران و فعالان فرهنگی بسیاری همکاری می‌کرد. علاقه و هنر دیگر این فعال رسانه‌ای، عکاسی بود. او رویدادهای اطرافش را از راه لنز دوربین تلفن همراهش ضبط و در حساب کاربری خود در اینستاگرام به اشتراک می‌گذاشت.

جدای از توانایی‌های حرفه‌ای این چهره رسانه‌ای که در نگاه متفاوت و تیزبین او به سوژه‌ها و حوزه‌های خبری، قلم روان و زیبایش و مدیریت سرویس‌های فرهنگ و هنر در رسانه‌های مختلف تجلی پیدا می‌کرد، خُلق خوش، رفتار نجیبانه و سیمای همیشه خندانش از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی‌اش به شمار می‌آمد.

آسیب جدی جامعه مطبوعاتی با رفتن محمدرضارستمی‌

مراسم خاکسپاری پیکر زنده‌یاد محمدرضا رستمی، دبیر سابق سرویس فرهنگی خبرگزاری خبرآنلاین و خبرنگار با سابقه حوزه هنر، ادبیات و سینما در امامزاده عبدالله اسدآباد همدان با حضور جمع گسترده‌ای از دوستان، همکاران و اهالی شهر برگزار شد و پیکر این روزنامه‌نگار و نویسنده هنری و سینمایی، در امامزاده عبدالله اسد‌آباد همدان آرام گرفت. دکتر مجید رضائیان از روزنامه نگاران پیشکسوت کشورمان در این مراسم در سخنانی گفت: «تصویرگرایی در قلم مرحوم رستمی‌عالی بود. او بسیار منصف بود و این انصاف در نوشتن بسیار کم دیده می‌شود که او دارای این ویژگی بود. من به عنوان سردبیرش می‌توانم بگویم بسیار ناب بود. نوشته‌اش کم از شعر و داستان نداشت.» او افزود: «رضا رستمی‌هر چند دارای دیدگاه بود و زاویه نگاه داشت، اما روزنامه‌نگار منصفی بود و این انصاف را همیشه حفظ می‌کرد.» رضائیان با انتقاد از برخی رفتارهایی که با رضا رستمی‌در این اواخر شده بود، افزود: «رضا رستمی‌در ماه‌های اخیر خون‌دل‌های بسیاری خورد، اما هرگز این رفتارها را فاش نکرد. او روزنامه‌نگاری شریف و بی‌ریا بود و با رفتن وی، جامعه مطبوعاتی بسیار آسیب دید و امروز من نمی‌دانم باید به چه کسی تسلیت بگویم.» این مدرس روزنامه‌نگاری که بسیار متاثر شده بود، گفت: «شنیدم دوستانش قصد دارند داستان‌ها و اشعار وی را منتشر کنند. این کاری خوب است و من از آنان تقدیر می‌کنم، البته بهتر می‌شود اگر گزارش‌ها، مطالب و مقاله‌های رضا رستمی‌نیز منتشر شوند، زیرا ارزش آنها کمتر از شعرها و داستان‌هایش نیست.» در ادامه مراسم خاکسپاری این نویسنده و روزنامه‌نگار، الهه خسروی یگانه، همسر آن مرحوم نیز به بیان جملاتی پرداخت. خسروی که خود روزنامه نگار است، ضمن تشکر از دکتر صالحی، دکتر انتظامی، حجت الله ایوبی و دکتر تابش گفت: «امروز کسی را زیر خاک کردیم که اسوه شرف و آزادگی بود. نمونه حریت بود. پاره تن من بود. او را برگرداندم اینجا چون اینجا را دوست داشت. جناب محمدرضا رستمی‌بزرگ‌ترین آدمی‌بود که دیدم. غصه فرهنگ را خورد، غم همه مردم را داشت، به خاطر خونی که در جگرش شد، حرمت این خاک را نگه داشت.» همسر زنده یاد رستمی‌با بیان اینکه همسرش عاشق سعدی بود این شعر را قرائت کرد: «ای یار جفا کرده پیوند بریده!/ این بود وفاداری و عهد تو ندیده» مراسم ختم این فعال رسانه‌ای نیز روز گذشته ۳۰مهر ماه در مسجد صاحب‌الزمان شهر اسدآباد برگزار شد. شایان ذکر است، بسیاری از مسئولان وزارت ارشاد و حوزه سینما از جمله سیدعباس صالحی سرپرست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، محمد حیدری دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، محمدرضا تابش رئیس بنیاد سینمایی فارابی، حسین انتظامی‌معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و بسیاری از هنرمندان سینما مانند بهاره رهنما، مجید صالحی، اشکان خطیبی و فریبا نادری درگذشت این خبرنگار باسابقه سینمای ایران را تسلیت گفتند.

** الهه خسروی یگانه: امروز کسی را زیر خاک کردیم که اسوه شرف و آزادگی بود. نمونه حریت بود. پاره تن من بود. او را برگرداندم اینجا چون اینجا را دوست داشت. جناب محمدرضا رستمی‌بزرگ‌ترین آدمی‌بود که دیدم. غصه فرهنگ را خورد، غم همه مردم را داشت، به خاطر خونی که در جگرش شد، حرمت این خاک را نگه داشت

**مجید رضائیان: رضا رستمی‌ در ماه‌های اخیر خون‌دل‌های بسیاری خورد، اما هرگز این رفتارها را فاش نکرد. او روزنامه‌نگاری شریف و بی‌ریا بود و با رفتن وی جامعه مطبوعاتی بسیار آسیب دید و امروز من نمی‌دانم باید به چه کسی تسلیت بگویم

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *