یکشنبه، 21 دی 1399 19:30:08
استاد اقتصاد دانشگاه علامه:

محدودیت‌ها باعث کاهش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی شد

یک استاد دانشگاه عنوان کرد: با نهایی شدن برجام مسلما میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی افزایش خواهد یافت.

به گزارش عطنا به نقل از ایلنا، مهدی‌ تقوی، اقتصاددان، استاد دانشگاه علامه طباطبائی در مورد علت کاهش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی اظهار داشت: علت اصلی کاهش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی تحریم‌ها بود که در آن مدت با توجه به محدودیت‌هایی که کشور با آن مواجه بود میزان دارایی‌های خارجی کاسته شد.

وی افزود: اما با نهایی شدن برجام مسلما میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی افزایش خواهد یافت.

تقوی ادامه داد: در زمان تحریم‌ها، اجازه دریافت ارز نداشتیم و نه تنها میزان صادرات نفت کم شد بلکه قیمت جهانی آن هم کاهش یافت.

این اقتصاددان تصریح کرد: در این مدت میزان صادرات ۲.۵ بشکه‌ای نفت در روز با ۱۵۰ درصد کاهش به ۱ میلیون بشکه در روز رسید و بهای نفت از ۴۸ دلار به ۱۰ دلار رسید.

تقوی گفت: ضمن آن که با آزاد شدن ۲۵ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران ذخایر بانک مرکزی افزایش خواهد یافت.

در این راستا کامران ندری مدیر گروه بانکداری اسلامی گفت: بانک مرکزی تنها در داخل کشور حساب ندارد بلکه منابع خارجی نیز در خارج از کشور دارد البته در گذشته نیز این منابع بود اما به دلیل تحریم‌ها امکان استفاده از آن وجود نداشت.

وی افزود: در زمان تحریم‌های نفتی نیز عملا نفت را از ما نمی خریدند و این منابع در حال کم شدن بود.

ندری خاطر نشان کرد: اما عملا با برطرف شدن تحریم‌ها قاعدتا باید ذخایر ارزی بانک مرکزی بیش از گذشته شده باشد و استفاده از این ذخایر با رفع تحریم‌ها فراهم شده باشد و انتظار می‌رفت میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی بیشتر شده باشد نه کمتر.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *