سه شنبه، 13 خرداد 1399 08:38:51
آخرین اخبار
وحيد معتمدنژاد:

جامعه بی‌اعتماد است!

کشور ما طبق آمار جهانی در زمره کشورهایی است که بیشترین شایعه در آن جابه‌جا شده و جالب‌تر آنکه بیشترین تاثیر را از این زاویه درکشف حقایق داشته است.

به گزارش عطنا، وحید معتمدنژاد فعال فرهنگی، درباره شایعه و اثرات آن که بی‌اعتمادی در جامعه را به دنبال دارد، یادداشتی در روزنامه اعتماد منتشر کرده که متن آن در پی می‌آید:

زمانی که از لایه‌های درونی جامعه‌ای رخت بربندد، هر گونه شایعه‌ای با استقبال روبه‌رو شده و در سطح جامعه چه به صورت صحیح و چه ناصحیح در افواه می‌چرخد و زمینه‌ای می‌شود بر راست‌آزمایی حقایقی که بعد‌ها واقعیت آن به اثبات می‌رسد.

از همین منظر است که بسیاری از تغییر و تحولات رایج سیاسی و اجتماعی ابتدا در قالب شایعه ظهور کرده و سپس با نظر‌سنجی و برآورد احتمالی آسیب‌های آن به وقوع می‌پیوندد.  شایعه به عنوان یک ابزار، همیشه در اختیار نیروهای ناشناخته‌ای است که قدرت پنهان را در دست داشته و از آن به عنوان مستمسکی در جابه‌جایی عوامل نامریی و تاثیرگذار خویش در بستر اجتماعی و سیاسی در مواقع خاص استفاده می‌کنند و کمتر عامه مردم را هدف می‌گیرد، هرچند در دراز‌مدت این پدیده می‌تواند بر سلامت، تعادل و آرامش جامعه از یک طرف و امنیت ملی از طرف دیگر تاثیرگذار باشد.

پدیده‌ای که در جامعه ما هر روز در حوزه‌های مختلف ظاهر می‌شود و از نتایج آن گاه منافعی خاص نصیب عده‌ای شده و گاه از معایب آن گروهی متضرر می‌شوند.

شایعه در نگاهی دیگر، عدم اعتماد به نفس اجتماعی را گریبانگیر افراد جامعه کرده که این علاوه بر بروز آسیب‌ها درتصمیم‌های جدی و سرنوشت‌ساز، دامن دولت‌ها و حاکمیت را گرفته و نتایج ناگواری ازآن بیرون می‌آید.

موضوع مسمومیت شدید خانواده پزشک جنجالی تبریز با غذای نذری از جمله این پدیده‌های اجتماعی است که شایعه را در ابعاد گوناگون به جامعه یاد‌آوری کرده اما صحت و سقم آن با وجود اظهار نظرهای مسوولان هنوز در پرده ابهام است.

این موضوع گرچه می‌تواند بر پایه درست اطلاع‌رسانی شفاف به جامعه انجام شده باشد اما از آنجایی که اعتماد به گفتار و رفتار دست اندرکاران هر حوزه در سالیان متمادی به پایین‌ترین حد نزول کرده، باور اجتماعی در این خصوص نیز کمرنگ است و شایعه را درباره چگونگی انجام و نتایج آن به بالاترین حد خود می‌رساند. بد نیست بدانیم کشور ما طبق آمار جهانی در زمره کشورهایی است که بیشترین شایعه در آن جابه‌جا شده و جالب‌تر آنکه بیشترین تاثیر را از این زاویه درکشف حقایق داشته است. حال وظیفه و رسالت دولت در این باره تا به کجا به پیش خواهد رفت تا نگرانی را پیرامون سایر شایعات که می‌تواند اعتماد را درجامعه از بین ببرد، کم سازد؟

اصولا در این‌گونه موارد نقش سازنده دولت‌ها به ویژه دولت یازدهم که شعار شفاف‌سازی را سرلوحه خود قرار داده، پرداختن به کنه شایعه است که از دل آن حقایق جلوه کرده، هرچند به ضرر او بینجامد و رسوایی را در هر سطحی به بدنه اجتماع معرفی و از تکرار آن جلو‌گیری کند. در این میان نقش رسانه‌ها و احزاب در اطلاع‌رسانی نیز از اهمیت خاصی بر‌خوردار است و این زمانی محقق خواهد شد که آزادی بیان و عقیده، زمینه‌های لازم در کنترل و تخریب شایعه را فراهم و به مخاطبین خود آگاه‌سازی کنند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *