چهارشنبه، 2 مرداد 1398 00:10:23
آخرین اخبار

«یاکوبی» ازمجموعه فلسفه استنفورد منتشرشد

یاکوبی» از مجموعه فلسفه استنفورد با موضوع فلسفه و عرفان، نوشته «جمشید کرشاسپ چوکسی» است. که به همت نشر ققنوس چاپ شد.

به گزارش عطنا به نقل از شبستان ، بسیاری از علاقه‌مندان به فلسفه در ایران که با فضای مجازی بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد را شنیده‌اند و چه بسا از این مجموعه کم نظیر بهره هم برده‌ باشند. این دانشنامه حاصل طرحی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. این مجموعه از مدخل‌های مناسبی برای ورود به گستره‌های متنوع فلسفی برخوردار است و کسی که می‌خواهد برای اولین بار با مسأله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود، یکی از گزینه‌های راهگشایی که پیش ‌رو دارد این است که ابتدا به سراغ مدخل یا مدخل‌های مربوط به آن در این دانشنامه برود.

جمشید گرشاسب چوکسی ،پروفسور ایرانی شناس در بخش مطالعات اوراسیای مرکزی، تاریخ، هندی شناسی و دین شناسی و هیئت علمی خاور میانه و اسلام شناسی و مطالعات بین‌المللی در دانشگاه ایندیانا است، لیسانس خود را از دانشگاه کلمبیا و دکترایش را از دانشگاه هاروارد دریافت کرده است. او رئیس بخش زبان ها و فرهنگ های خاور نزدیک و سرپرست برنامه های مطالعاتی خاورمیانه است.

ترجمه این مجموه را محم مدی اردبیلی بر عهده داشته است  وی (متولد ۱۳۶۱) پژوهشگر، نویسنده و مترجم حوزه فلسفه و دارای مدرک دکترای فلسفهٔ غرب از دانشگاه تبریز است. پژوهش‌های او عمدتاً در حوزه ایدئالیسم آلمانی، به ویژه فلسفه هگل قرار دارد و کتابش تحت عنوان «آگاهی و خودآگاهی در پدیدارشناسی روح هگل» مورد توجه منتقدان قرار گرفته‌است.

 عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد وی «سیر تکوین آگاهی در پدیدارشناسی روح هگل» و عنوان رساله دکترای وی «نظام متافیزیک ینا و تاثیرات آن بر پدیدارشناسی روح هگل» بوده است. اردبیلی اکنون علاوه بر تدریس در دانشگاه‌های علامه طباطبایی، هنر و تهران، در کلاس‌های آزاد موسسه شهر کتاب و انجمن جامعه‌شناسی ایران به تدریس فلسفه می‌پردازد.

 انتشارات ققنوس شماره ۶۶  دانشنامه استنفورد را منشر کرده است.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *