یکشنبه، 21 دی 1399 13:18:25
با حضور دانشگاه علامه طباطبائی برگزارشد؛

نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه های برتر کشور

دوازدهمین جلسه معاونان پژوهش و فناوری ۱۳ دانشگاه بزرگ و برتر کشور در دانشگاه تبریز برگزار شد.

به گزارش عطنا به نقل از ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، رئیس دانشگاه تبریز در این آیین گفت: این جلسات به منظور هم اندیشی و همفکری و استفاده از تجربیات، نظرات و دیدگاه‌های همدیگر برای ارتقا، توسعه و حل مشکلات با حضور دانشگاه‌های برتر و بزرگ برگزار می‌شود که نظرات کارشناسی این دانشگاه ها برای توسعه همه جانبه آینده دانشگاه ها و به خصوص در حوزه پژوهش حتما موثر خواهد بود.

محمدرضا پورمحمدی افزود: در حال حاضر ۷۰ درصد تولید علم کشور بر عهده دانشگاه‌های بزرگ و برتر کشور بوده و ضروری است به خاطر رسالتی که این دانشگاه‌ها در قبال توسعه و پیشرفت ایران اسلامی در حوزه های مختلف داشته و دارند، اهتمام ویژه ای به این مجموعه بشود تا بهتر به وظیفه خویش عمل بکنند؛ زیرا مسائل این دانشگاهها بسیار متفاوت از دانشگاههای کوچک و تازه تاسیس است.

رئیس دانشگاه تبریز یادآور شد: این دانشگاه ها باید در مرز دانش حرکت نمایند و لذا باید تجهیزات و آزمایشگاه های دانشگاه ها برای تولید علم و فناوری که بتواند بخشی از نیاز جامعه را برطرف نمایند، به روز رسانی شوند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در سال های اخیر روند رشد علمی کشور مناسب بوده است؛ به طوری‌که در گذشته اسمی از دانشگاه های ایران در دنیا مطرح نبود ولی امروزه ۱۳ دانشگاه ایرانی که دانشگاه تبریز نیز یکی از این دانشگاه ها است، در جمع دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا قرار گرفته اند.

محمد رحیمیان، دبیر این نشست و معاون پژوهشی دانشگاه تهران نیز در این آیین گفت: دانشگاه ها مشکلات مشترک زیادی دارند و با برگزاری چنین نشست ها و استفاده از تجربیات همدیگر می توان ضمن کمک به حل مسائل دانشگاه ها، به عنوان مشاوری برای وزارت علوم نیز انجام وظیفه نمود.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران افزود: تشکیل کنسرسیوم پژوهشی دانشگاه‌های بزرگ و برتر برای اجرای طرح های کلان ملی، تدوین وظایف و تعهدات اعضای هیئت علمی دانشگاه ها با توجه به تجربه موجود و استاندارد دانشگاه های معتبر دنیا، بررسی روش اختصاص بودجه پژوهشی وزارت علوم به دانشگاه ها، پایش عملکرد و سیاست گذاری در مورد مجلات، یکسان سازی سقف حمایت از پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی، افزایش حجم پژوهش های بین الملل اعضای هیئت علمی، ایجاد مشوق های مادی و معنوی برای حضور فعال تر در نمایشگاه های ملی و بین المللی، یکسان سازی شاخص های پژوهش های فناوری در وزارت عتف به منظور یکسان سازی گزارش های عملکرد و … از جمله محورهای اصلی این نشست است.

محمد مقدم واحد، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این نشست با گرامیداشت مقدم میهمانان در شهر تبریز، شهر اولین‌ها، گفت: دانشگاه ها سیر تکاملی را طی کرده و روند رو به رشدی را تجربه می کنند ولی به هر حال باید از سوی دولت حمایت‌های لازم انجام گیرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه امروزه جامعه‌ای پیشرفته خوانده می شود که به امر پژوهش و تولید علم و فناوری توجه کرده و نیروی انسانی فرهیخته داشته باشد، افزود: دانشگاهیان نیز در قبال این حمایت ها، باید تلاش لازم را داشته و به سمت تأمین منابع خود از صنعت و جامعه باشند.

یادآور می شود؛ این نشست به مدت دو روز و با شرکت دانشگاه‌های تهران، فردوسی مشهد، صنعتی شریف، تبریز، علامه طباطبایی، تربیت مدرس، امیرکبیر، شهید بهشتی، علم و صنعت، صنعتی اصفهان، اصفهان، شیراز و خواجه نصیر در دانشگاه تبریز برگزار شد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *