شنبه، 10 خرداد 1399 21:38:53
آخرین اخبار

سومین همایش بین‌المللی «نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران»

hamauesh siasat

سومین همایش بین‌المللی «نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» با حضور معاون عربی و آفریقا وزارت خارجه و حسین امیرعبداللهیان برگزار می‌شود.

به گزارش عطنا، علیرضا کوهکن عضو هیئت علمی گروه روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی، با اعلام این خبر به ایسنا گفت: این همایش ۲۴ و ۲۵ آبان ماه در سرفصل‌هایی با عنوان «رهیافت نظری به سیاست خارجی»، «تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران»، «تحولات جهانی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» و «دولت یازدهم و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» برگزار خواهد شد.

کوهکن با بیان این‌که سه سال است چنین همایشی به میزبانی دانشگاه علامه و با حمایت دستگاه دیپلماسی کشور برگزار می‌شود، ادامه داد: بر اساس راهکارهای اجرایی که از مقالات ارسالی به این همایش استخراج می‌شود راهکارهای اجرایی در مورد مسائل کلان سیاست خارجی به دستگاه‌های ذی‌ربط در این وزارت‌خانه و هم‌چنین مرکز پژوهش‌های مجلس و معاونت علمی ریاست جمهوری ارسال می‌شود.

دبیر این همایش تصریح کرد: طبق ارزیابی‌های انجام شده از دو دوره قبلی این همایش می‌توان گفت که این همایش‌ها در ده سال اخیر جزء بهترین همایش‌ها مربوط به حوزه روابط بین‌الملل و سیاست خارجی در کشور بوده است.

در بخش رهیافت نظری به سیاست خارجی زیرفصل‌هایی چون «اتحادها و ائتلاف‌های نوین در منطقه»، «مفهوم جهان ضد خشونت و افراطی‌گری و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران»، «سیاست خارجی ایران، ‌بازیگران و نظریه‌های بین‌المللی، درگیری‌های منطقه‌یی (غرب آسیا و شمال آفریقا)، امنیت غرب آسیا» و «فرقه‌گرایی سیاسی و تکوین دولت – ملت مدرن در منطقه غرب آسیا» قرار داده شده است.

در بخش تحولات منطقه‌یی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران زیرفصل‌هایی چون «بحران سوریه، نقش مولفه‌های داخلی، منطقه‌یی و بین‌المللی در ادامه بحران»، «نقش و جایگاه ترکیه در معادلات منطقه‌یی»، «روابط ایران و عربستان و تأثیر آن بر تحولات منطقه‌یی»، «آینده محور مقاومت در سایه تحولات منطقه‌یی» و «فرصت‌ها و چالش‌ها در روابط ایران و کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز» گنجانده شده است.

بر اساس این گزارش، در سرفصل تحولات جهانی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران زیرفصل‌هایی چون «ساختار بین‌المللی، بریکس و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران»، «ایران و آمریکا: غرب آسیا پس از توافق هسته‌ای»، «سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از توافق هسته‌ای» و «ژئوپلیتیک منطقه غرب آسیا بعد از توافق هسته‌ای ایران» قرار دارد.

در چهارمین سرفصل این همایش که با عنوان «دولت یازدهم و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران»، نام‌گذاری شده زیرفصل‌هایی با عنوان «گفتمان حاکم بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهم»، «چالش‌های و فرصت‌های ایران در سطح منطقه‌یی و بین‌المللی بعد از توافق هسته‌ای» و «راهبردهای دولت یازدهم در حوزه سیاست خارجی» قرار دارد.

علاقمندان به شرکت در این همایش می‌توانند چکیده مقالات خود را ۱ تا ۱۵ مهرماه به دبیرخانه این همایش که در دانشگاه علامه طباطبایی قرار دارد ارسال کنند.

poster farakhan

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *