پنجشنبه، 2 خرداد 1398 08:39:48
آخرین اخبار

حضور در ایران مهم‌ترین اتفاق زندگیم بود

مقیس احمد در شهر دهلی هند زندگی می‌کند. او دانشجوی دکترای رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه جمعیت ملی اسلامی دهلی است و عنوان رساله‌ی دکترایش «مطالعه انتقادی ترجمه‌های زبان اردویی بر مثنوی و معنوی مولانا» است.

صابرنصیب‌علی- عطنا؛ فارسی‌آموز هشتاد و سومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات ‌فارسی درباره حضور در این دوره می‌گوید: برای افزایش دانش در زبان‌فارسی در ایران حضور یافتم و حضور در این دوره با وجود اساتید فارسی زبان و کیفیت بالای دروس ارائه شده و کلاس‌های آموزشی، دانش و مهارت من در زبان فارسی را بیشتر کرده است و تجربه حضور در این دوره می تواند به افزایش دانشم نسبت به زبان و ادبیات فارسی شود.

مقیس احمد درباره مردم و فرهنگ ایران، می‌گوید: ایران کشوری با تاریخ کهن است، مردم ایران خیلی مهمان دوست و مهربان هستند و فرهنگ زیبایی دارند. دوست دارم دوباره به ایران سفر کنم چون هنوز فرصت بازدید خیلی از مکان‌های تاریخی و دیدنی ایران را نیافته‌ام.

فارسی‌آموز هشتاد و سومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات ‌فارسی با اشاره به میزبانی رضایت‌بخش دانشگاه علامه طباطبائی، اظهار می‌دارد: دانشگاه جمعیت ملی و اسلامی دهلی با اینکه دانشگاه اسلامی است، همه مذاهب در آن تحصیل می‌کنند و این دانشگاه از دانشگاه علامه گسترده‌تر است و همه رشته‌ها و تخصص‌های گوناگون تقریبا تدریس می‌شود؛ از رشته‌های پزشکی تا رشته‌های انسانی در آن ارائه می‌شود. ولی دانشگاه علامه حوزه تخصصش در علوم انسانی است و به لحاظ ظاهری محوطه تمیز و مرتبی دارد. فکر می‌کنم یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های در حوزه علوم انسانی در خاورمیانه است.

گاندی پدر ملت هند است

او درباره هند و گاندی می گوید: هند دارای تاریخ و فرهنگ بسیار کهن و پرباری است. همچنین هند از نظر جمعیت دومین کشور دنیا است. گاندی پدر ملت هند است. گاندی، محمدعلی جناح و جواهر لعل نهرو همگی برای استقلال و آزادی مردم هند زحمات بسیار انجام داده‌اند. گاندی بانی هند است و به خاطر همین به او پدر ملت هند می‌گویند او کلید آزادی و دموکراسی کشور هند است.

مقیس احمد درباره زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره هند اظهار می‌دارد: در بین دانشجویان هندی، زبان و ادبیات فارسی رایج است و تحصیل در این رشته‌، متقاضی زیادی در هند دارد. در بیشتردانشگاه‌های هند، رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی برای دانشجویان ارائه می‌شود و می‌توان گفت در مهم‌ترین دانشگاه‌های هند زبان و ادبیات فارسی تدریس می‌شود.

شایان ذکر است هشتاد و سومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی توسط بنیاد سعدی و دانشگاه علامه طباطبائی، از تاریخ ۱۲ مرداد تا ۸ شهریور سال جاری، با حضور بیش از ۲۰۰ فارسی‌آموز از ۴۱ کشور جهان در حال برگزاری است.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *