جمعه، 26 دی 1399 13:11:37

سه هزار و ۷۶۰ اثر به جشنواره علوم انسانی فارابی ارسال شد

farabi

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: ۳هزار و ۷۶۰ اثر داخلی و خارجی به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی ارسال شده است.

به گزارش عطنا به نقل از مهر، حسین میرزایی امروز در نشست خبری گفت: از ۳ هزار و ۷۶۰ اثر ارسال شده به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی، ۱۵۷۰ اثر در حوزه کتاب، ۹۹۰ اثر در حوزه پایان نامه کارشناسی ارشد، ۵۰۹ اثر در حوزه رساله دکترا و ۶۹۱ اثر مربوط به گزارش‌های پژوهشی خاتمه یافته بوده است. ‌

وی افزود: بیشترین آثار رسیده به دبیرخانه این جشنواره مربوط به حوزه فقه و اصول با ۴۷۴ اثر و حوزه علوم تربیتی و روانشناسی با ۴۴۹ اثر بوده است.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: مهلت ارسال آثار به بخش بین‌الملل این جشنواره تا ۱۱ شهریور ماه ادامه دارد، بنابراین ممکن است آمارهای مربوط به آثار رسیده به این جشنواره افزایش یابد.

میرزایی تاکید کرد: ثبت آثار در دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی برای دوره هشتم از ۲ بخش حقوقی و حقیقی صورت گرفت که بر این اساس از ۱۵۷۰ اثر رسیده مربوط به کتاب، ۵۰ درصد آثار توسط مولفین و مابقی توسط نهادهای حقوقی در دبیرخانه جشنواره ثبت شده است.

وی تاکید کرد: در بخش گزارش پژوهشی نیز از ۶۹۱ اثر، ۶۰۰ اثر توسط افراد حقیقی و ۹۱ اثر توسط افراد حقوقی در دبیرخانه جشنواره به ثبت رسیده است.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: در بخش رساله‌های دکترا نیز از ۵۰۹ اثر، ۴۵۰ اثر از سوی فارغ التحصیلان و مابقی آثار از سوی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ثبت شده است.

وی عنوان کرد: همچنین در بخش پایان نامه‌های کارشناسی ارشد نیز از ۹۹۰ اثر، ۹۰۰ اثر از طریق دانشجویان در دبیرخانه این جشنواره ثبت شده است.

میرزایی گفت: در گذشته نوع برگزاری جشنواره بین‌المللی فارابی با محوریت مشارکت افراد بوده است اما این نگاه کافی نیست و ما برنامه داریم که مشارکت نهادها نیز در این جشنواره توسعه یابد تا بر این اساس بتوانیم بهترین آثار را شناسایی و انتخاب کنیم.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اضافه کرد: در سال آینده با تعاملی که با دانشگاه‌ها خواهیم داشت بستری را فراهم می‌کنیم که دانشگاه‌ها رساله‌های دکترا را به عنوان اثر در دبیرخانه این جشنواره ثبت کنند.

وی با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی فارابی مهمترین جشنواره علوم انسانی کشور است، گفت: برنامه داریم در بخش داخلی، جنبی و بین‌المللی، ۳۵ برگزیده را انتخاب کنیم.

میرزایی در خصوص بخش بین‌الملل جشنواره فارابی گفت: ۶۸ اثر بین‌المللی به این جشنواره ارسال شده که این آثار از کشورهای اروپایی، جهان اسلام و عرب زبان، کشورهای حوزه روسیه و چین و ژاپن هستند.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تاکید کرد: با توجه به اینکه قرار است هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی برگزار شود، بنابراین علاوه بر هدایایی که به برگزیدگان اهدا خواهد شد با حمایت معاونت فرهنگی وزارت علوم نیز تمامی برگزیدگان به سفر مشهد اعزام خواهند شد.

وی گفت: برنامه داریم مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی فارابی را در هفته پژوهش و در آذرماه سال جاری برگزار کنیم.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *