دوشنبه، 22 دی 1399 07:50:49

نشست علمى سعدى در ادبیات جهان برگزار شد + عکس

نشست علمى سعدى در ادبیات جهان با رویکردى به بوستان، گلستان، غزلیات و قصاید او در سالن مطهرى دانشکده ادبیات دانشگاه علامه طباطبایى برگزار شد.
به گزارش عطنا، این نشست به مناسبت بزرگداشت سعدى؛ استاد یکه تاز عرصه سخنورى برگزار شد و به همت انجمن علمى زبان و ادبیات فارسى و با مشارکت زبان هاى خارجى برگزار شد و در آن با محوریت قرار دادن سعدى و آثارش، به مطالعه ادبیات تطبیقى در کشورهاى روسیه، آلمان، فرانسه و اسپانیا پرداخته شد.

این مراسم شامل دو بخش سخنرانى اساتید و شعرخوانى پنج زبانه توسط دانشجویان بود. در بخش ابتدایى، اساتید مدعو هریک به اختصار از تاثیر سعدى و آثارش بر ادبیات جهان سخنرانى کردند و در بخش دوم، دانشجویان از پنج گروه زبانى، هریک غزلى از سعدى را به پنج زبان متفاوت اجرا کردند.

دکتر محمد امیر جلالى، مشاور انجمن علمى زبان و ادبیات فارسى ویژگى هاى ممتاز سعدى و دلایل افصح المتکلمین خواندن وى را برشمرد. دکتر مهنوش اسکندرزاده از اساتید گروه روسى، از جایگاه والاى سعدى و آثارش در کشور روسیه و تاثیر آثار سعدى بر ادبیات پوشکین سخن گفت. دکتر مهرگان نظامى زاده از اساتید گروه مترجمى فرانسه اهمیت دادن فرهنگ غرب بالأخص ادبیات فرانسه، به آثار سعدى و نقش آن در روند صعودى ادبیات فرانسه بعد از قرون وسطى و دوران نوزایى را بررسى کرد.

دکتر فرانک هاشمى، به نمایندگى از گروه زبان آلمانى، آثار گوته-این شاعر پرآوازه آلمانى زبان-را تماماً متأثر از آثار سعدى و حافظ خواند. استاد سودابه باشى زاده از گروه زبان اسپانیایى، سعدى در ادبیات فارسى را با سروانتس در ادبیات اسپانیا مقایسه نمود و در آخر دکتر معصومه موسایى باغستانى از گروه زبان و ادبیات فارسى نیز نمونه هایى از وصف حال عاشق و معشوق را در آثار سعدى عنوان کرد و آنها را با توصیفات سایر شعراى پارسى زبان از مقایسه کرد.

در بخش شعر خوانى پنج زبانه، محمد رضا آرام به نمایندگى از گروه روسى، مهشاد اشراقى از گروه مترجمى فرانسه، امیرحسین اطهرى از گروه آلمانى، ملیکا مهدوى از گروه اسپانیایى و مرضیه وحدانى نژاد از گروه زبان و ادبیات فارسى هریک غزلى از سعدى را قرائت کردند که این بخش بسیار مورد توجه واقع شد.

این نشست ادبى با تقدیر از اساتید مدعو و دانشجویان بخش شعرخوانى به پایان رسید و در آخر از تمامى حضار پذیرایى به عمل آمد.

 

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *