دوشنبه، 23 تیر 1399 00:17:02
آخرین اخبار

ماموریت گرایی باید در دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد

82034535-70649919به گزارش عطنا به نقل از ایرنا، محمد فرهادی در همایش کنگره آموزش عالی اظهارداشت: سال گذشته ساماندهی رشته ها در دستور کار وزارت علوم بوده و بر همین اساس رشته های فنی و مهندسی کارشان تمام شده، کشاورزی رو به اتمام بوده و علوم انسانی در میانه کار است.

وی با بیان این که کلیات آمایش آموزش عالی نیز انجام شده است گفت: سال گذشته با جدیت در پی این امر بودیم و در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به تصویب رسید.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: توسعه و ارتباط با صنعت باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و دانشگاه ها صرفا مرکز تولید علم نبوده بلکه باید در پی رفع نیازهای جامعه و کارآفرینی باشند.

وی ادامه داد: سال گذشته تفاهم نامه هایی با وزارتخانه های بهداشت، جهاد کشاورزی، محیط زیست ، ارتباطات و نیرو منعقد شده است.

فرهادی یادآور شد: همچنین سال گذشته آیین نامه های پسادکتری و موقعیت داخلی نیز ابلاغ شد و عملا کارشان از سال ۹۴ انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: باید افزایش توسعه تعاملات را در دستور کار قرار دهیم و تقویت اعتباری و زیرساخت های پژوهش و فناوری نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر علوم ادامه داد: قرار است در برنامه ششم توسعه بین ۳ تا ۴ درصد تولید ناخالص داخلی برای تحقیق و فناوری تخصیص داده شود اما هم اکنون فقط این رقم ۴۷ صدم درصد است.

وی در ادامه با اشاره به شمار دانشجویان علوم انسانی اظهارداشت: هم اکنون ۵۴ درصد دانشجویان در رشته علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند و در محیط های کاری هم اخلاق، فرهنگ، مدیریت و حسابداری وجود دارد و بر همین اساس باید توجه ویژه ای به رشته های علوم انسانی کرد.

وزیر علوم اظهارداشت: تشکیل شورای توسعه فناوری علوم انسانی مدنظر ما است و در صدد تاسیس پژوهشگاه و مراکز رشد علوم انسانی هستیم.

فرهادی خاطرنشان کرد: تا کنون دانشگاه های علامه، اصفهان و شیراز این مراکز را تاسیس کرده اند.

وی در ادامه با اشاره به سند گفتمان توسعه ای آموزش عالی گفت: برای این امر با چهار چالش اساسی پیشرفت آموزش عالی، تبدیل دانش به محصول، ارتقای کیفیت و بین المللی شدن آموزش عالی مواجه هستیم.

وی افزود: باید اقدامات ویژه ای برای ساماندهی آموزش عالی انجام شود.

وی با بیان این که سرانه نسبت استاد به دانشجو پایین است گفت: باید برای این امر توجه ویژه ای شود و به همین منظور ستاد اجرایی با دو کارگروه برای این امر تشکیل شده است.

فرهادی در خاتمه یادآور شد: طرح های زیادی از کمیته های مختلف وزارت علوم به ستاد اقتصاد مقاومتی پیشنهاد شده تا در سال جاری عملیاتی شود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *