سه شنبه، 28 خرداد 1398 20:25:06
آخرین اخبار

افزایش ۱۳ درصدی بودجه وزارت علوم

به گزارش عطنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم ، دراین نشست دکتر امید از حضور پرشور ملت شریف ایران در برگزاری شکوهمند انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری  که حاکی از اعتماد ملت ایران به نظام جمهوری اسلامی  است تشکر و قدردانی کرد و در ادامه با اشاره به مشکلات و دستاوردهای وزارت علوم در سال ۹۴ گفت: بودجه دانشگاه ها در سال ۹۴ نسبت به سال قبل از آن ۲۵ درصد رشد داشت و در بخش تجهیزات و تعمیرات هم رشد ۹۰ درصدی را شاهد بودیم.
وی در ادامه با اشاره به  اینکه در مورد تخصیص اعتبارات جاری شرایط ایده آل نبود گفت: فعلا میانگین تخصیص ۹۰ درصد است که به کمیسیون تلفیق رفته در حالی که مطلوب ما تخصیص صد درصدی است که امیدواریم با بهبود وضعیت دولت بتوانیم به این عدد برسیم .
وی با اشاره به اینکه مشکلاتی در سالهای قبل از ۹۲ داشتیم که در سال ۹۴ بسیار کم شده است گفت: خوشبختانه هدفی که در افزایش درآمدها داشتیم در حال تحقق است و از نظر تامین درآمد دانشگاه ها به عدد بالای ۳۵ درصد رسیده ایم و در این مسیر دانشگاه ها نیز خوب عمل کرده اند و در کسب درآمدها  نسبتاموفق بوده اند و امیدواریم در پایان سال ۹۵ به عدد ۴۰ تا ۴۵ درصد منابع برسیم.
دکتر امید با اشاره به سختی های سال ۹۵ افزود: متاسفانه دولت در زمان تنظیم لایحه بودجه با مشکلاتی رو به رو بود و علی رغم بازگشت مقداری از ذخایر منابع مناسبی قابل پیش بینی نبود در نتیجه ، بودجه ما نسبت به لایحه سال گذشته ۱۶درصد و نسبت به قانون رشد ۱۳ درصدی را دارد و ما بر این اساس  و به ناچار بودجه را به گونه ای تنظیم کردیم که کف رشد اعتبارات دانشگاه ها ۵ درصد و سقف رشد آنها ۲۸ درصد باشد.
mali edari2 (21)
دکتر امید با اشاره به چند اتفاق خوب و امیدبخش در سال ۹۵ گفت: نزدیک به ۲ سال پیگیری برای وضعیت آزمایشگاه ها، کارگاه ها و خرید تجهیزات بالاخره به نتیجه رسید و ما در سال ۹۵، چهارصد میلیون دلار معادل یک هزار و دویست میلیارد تومان اعتبار ویژه برای تعمیر کارگاه ها و آزمایشگاه ها و خرید تجهیزات داریم که از محل صندوق توسعه ملی محقق خواهد شد و در سال آینده اعتبار مربوط به تعمیرات اساسی هم رشد خوبی در حدود میانگین ۵۰ درصد را خواهد داشت و تابستان سال آینده فرصت خوبی برای آماده سازی کلاس ها، خوابگاه ها و سلف سرویس ها خواهد بود.
وی در ادامه به حمایت قاطع مقام معظم رهبری ازتحقق سهم  مناسب تحقیقات اشاره کرد و گفت: سهم تحقیقات از GDP در سال جاری ۴۷/۰درصد بود که باید در پایان برنامه توسعه پنجم به ۲ درصد می رسیدیم که این مسئله محقق نشد ولی حمایت های رهبری و تلاش رئیس جمهور باعث شد به عدد حدود ۰۵/۱  در سال ۹۵برسیم و درواقع ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تحقیقات گذاشته شده که ۹۰۰ میلیارد تومان آن برای طرح های پژوهشی و۵۰۰  میلیارد تومان برای تجهیزات و تعمیرات  و اعتبارات دیگری هم برای سایر امور پژوهشی پیش بینی نشده است.
دکتر امید به سهم آموزش عالی اشاره کرد و افزود: در سال ۹۴ سهم آموزش عالی ۱۰ درصد از ۴۷/۰ درصد  اعتبارات تحقیقاتی بود ۹۰و درصد همین مقدارکم نیز در اختیار ما نبود ولی اتفاق خوب سال ۹۵ این است که این عدد سال آینده به بالای ۳۵ درصد می رسد یعنی از ۷ هزار میلیارد تومان نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان سهم  دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی زیر مجموعه وزارت علوم است. البته حق وزارت علوم از سهم تحقیقات در GDP باید حدود ۵۰ درصد باشد ولی باز رشد از ۱۰ درصد به ۳۵ درصد نیز پیشرفت خوبی محسوب می شود و تداوم این روند به  عملکرد تحقیقاتی ما بستگی دارد .
وی افزود: با این اعتبارات در سال ۹۵ فکر می کنیم از جهت پژوهش و خرید تجهیزات سال خوبی را داشته باشیم ولی برای هزینه های جاری باید صرفه جویی را رعایت کنیم و در شورای معاونان وزارتخانه تصویب شد و جناب وزیر نیز تأکید داشتند که دانشگاه ها به شکل منفرد به دنبال بودجه نباشند و اجازه دهند این کار از سوی ستاد وزارت علوم به صورت متمرکز انجام پذیرد.
دکتر امید در پایان گفت: سال آینده در ستاد وزارت علوم سال دولت الکترونیک نامگذاری شده و در همه حوزه ها از جمله اداری و مالی، رفاهی، IT و پشتیبانی برنامه های خوبی برای تحقق این هدف در دست اقدام دارد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *