یکشنبه، 21 دی 1399 11:51:43

داوود فیرحی،استاد گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران، صبح امروز بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

حجت الاسلام داوود فِیرَحی، پژوهشگر حوزه اندیشه سیاسی اسلام متولد سال ۱۳۴۳ ه.ش در زنجان، صبح امروز به دلیل ابتلا به بیماری کرونا درگذشت. فیرحی همزمان با تحصیلات حوزوی تا سطح عالی، دکترای علوم سیاسی خود را از دانشگاه تهران گرفت و استاد گروه علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد. فیرحی همچنین عضو شورای مرکزی مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم بود.
رساله کارشناسی ارشد وی با عنوان «اندیشه سیاسی شیعه در دوره قاجاریه» بود که در آن به اندیشه سیاسی فقیهان مشهور شیعه دوره قاجار و مکاتب مهم فقهی-سیاسی‌ای که در دوره قاجاریه بسط یافته و در تحولاتی چون نهضت مشروطه و انقلاب اسلامی تأثیرگذار بودند، پرداخته‌است. رسالهٔ دکترای وی هم «دانش، قدرت و مشروعیت در اسلام» نام داشت که با الهام از روش‌شناسی فوکو و هرمنوتیک گادامر تنظیم شد. وی مؤلف ۱۰ کتاب و همچنین دارای حدود ۶۰ مقاله منتشرشده در مجلات و کنفرانس‌های علمی در حیطه اندیشه سیاسی اسلام است.

هیئت رئیسه دانشگاه علامه طباطبائی در پیامی این ضایعه را به جامعه علوم انسانی کشور تسلیت گفت:

از شمار دو چشم یک تن کم

و ز شمار خرد هزاران بیش

در کمال ناباوری، جامعه علوم انسانی کشور استاد و پژوهشگری برجسته و دانشمند را در اوج شکوفایی‌اش از دست داد. درگذشت حجت الاسلام و المسلمین دکتر داوود فیرحی استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران خسرانی بزرگ برای اندیشه‌ورزی سیاست دینی است. هیئت رئیسه دانشگاه علامه طباطبائی فقدان این اندیشمند متخلق را به جامعه علمی علوم سیاسی و خانواده گرامی ایشان تسلیت می‌گوید و از درگاه خداوند مهربان، غفران و آرامش ابدی برای آن استاد ارجمند مسألت می‌کند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *