سه شنبه، 23 دی 1399 05:16:31
استاد علوم سیاسی دانشگاه رایرسون کانادا:

ترامپ چیزی دربارۀ ایران نمی‌داند

استاد علوم سیاسی دانشگاه رایرسون کانادا گفت: دولت ترامپ از نظر من کاملاً ناتوان است یا تمایلی به درک شرایط ایران ندارد. من فکر نمی‌کنم که ترامپ و «مشاوران» وی درباره سیاست جهانی، فرهنگ‌، تاریخ و غیره ایران چیز زیادی بدانند.

به گزارش عطنا، آرنه کیسلنکو، استاد روابط بین‌الملل با تاکید بر بی‌کفایتی ترامپ، وی را کسی دانست که خواهان بهبود رابطه با ایران نیست.

وی در مورد برجام گفت: این توافق ممکن است از دیدگاه آمریکا مرده باشد، اما لزوماً برای سایر کشورها زنده است. این به این دلیل است که اعضای برجام به کارآیی این توافق اعتقاد دارند و بخشی از آن هم به این دلیل است که آنها فکر می‌کنند نابودی این توافق می‌تواند ایران را به تولید سلاح هسته‌ای ترغیب کند. از طرفی هم برخی از کشورهای اروپایی نگران هستند که خشم ترامپ را برانگیزانند.

کیسلنکو در ادامه افزود: در مورد جنگ فکر می‌کنم هنگامی ‌که شما رهبران غیرقابل پیش‌بینی و غیرقابل اعتماد مانند ترامپ در حکومت دارید، جنگ همیشه یک امکان است. با این حال، بسیار بعید است. من فکر می‌کنم اکثر مقام‌های آمریکایی درک می‌کنند که یک جنگ «بزرگ» با ایران بسیار پرهزینه و طولانی خواهد بود و امیدوارم دو طرف هیچ کاری برای تحریک یکدیگر نکنند. این جنگ برای آمریکا فاجعه خواهد بود.

استاد علوم سیاسی دانشگاه رایرسون کانادا هم چنین در مورد تحریم‌ها گفت: تحریم‌های مربوط به ایران به طور جدی بر اقتصاد کشور ایران موثر است و به مردم آن آسیب می‌رساند. همیشه بحث در مورد اثربخشی تحریم‌ها وجود دارد، تحریم‌ها به آسیب‌پذیرترین افراد جامعه آسیب می‌رساند. این تحریم‌ها به ادعای آمریکا عمدتاً به دلیل سیاست‌های دولت ایران اعمال می‌شود، اما بی‌رحمانه به نظر می‌رسند و باعث شده که نارضایتی زیادی نسبت به آمریکا در جامعه ایران وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: دولت ترامپ از نظر من کاملاً ناتوان است یا تمایلی به درک شرایط ایران ندارد. من فکر نمی‌کنم که ترامپ و «مشاوران» وی درباره سیاست جهانی، فرهنگ‌، تاریخ و غیره ایران چیز زیادی بدانند. او هنگام صحبت در زمینه امور خارجه کاملاً بی‌کفایت است و من شک دارم که او چیزی را در مورد ایران بداند، چه رسد به اینکه بخواهد به ایران کمک کند.

کیسلنکو یادآور شد: بدتر این است که او به بسیاری از آمریکایی‌ها که چیزهای زیادی می‌دانند، گوش نمی‌دهد؛ آنها که زندگی خود را صرف مطالعه و فهم سیاست، فرهنگ، تاریخ و غیره کرده‌اند. برای بهتر شدن روابط باید بگویم دقیقاً یقین دارم که ایرانیان چنین می‌خواهند. خبر بد این است که ترامپ خواهان بهبود روابط با ایران نیست. تا زمانی که او در قدرت باشد، من شک دارم که حرکتی در روابط به وجود بیاید. او از هر تلاشی برای تغییر امور جلوگیری می‌کند، با حضور جمهوری‌خواهان در مجلس سنا نمی‌توانم تصور کنم بهبودی صورت گیرد. من تصور می‌کنم همه چیز مانند گذشته ادامه خواهد یافت. البته همه چیز خیلی به انتخابات آمریکا بستگی دارد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *