جمعه، 20 تیر 1399 21:39:45
آخرین اخبار
وزیر علوم در مراسم مجازی نکوداشت مقام استاد دانشگاه علامه‌طباطبائی:

آموزش‌های مجازی همچنان به عنوان یک سرمایه در فضای آموزش عالی کشور به کار گرفته شود

مراسم مجازی نکوداشت «مقام استاد» دانشگاه علامه‌طباطبائی با حضور استادان این دانشگاه برگزار شد. 

به گزارش عطنا، در بخشی از این مراسم، سخنان دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پخش شد که در آن غلامی با تبریک ایام ماه مبارک رمضان گفت: ما هر ساله از استادان پیشکسوت، اعضای هیئت علمی نمونه و شایسته که با فرآیند خاصی از طریق دانشگاه ها و در نهایت در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب می شوند قدردانی و تقدیر به عمل می آوریم. امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، در شرایط متفاوتی نسبت به سال های گذشته روز معلم را جشن می گیریم و نمی توانیم همانند سال‌های گذشته در مراسم حضوری در خدمت استادان و فرهیختگان حوزه آموزش عالی باشیم.

وی تاکید کرد: ما در شرایط سخت، کارایی و اثربخشی مجموعه‌های مختلف از جمله مجموعۀ علمی و آموزشی کشور را می توانیم به محک بگذاریم. بحران پیش آمده نشان داد آموزش عالی کشور، به یک بلوغ و توانمندی ویژه‌ای دست یافته است که در شرایط سخت به راحتی با گذر از شرایط ناشی از بحران های کوچک و بزرگ به وظایف و ماموریت‌های خود به خوبی عمل می کند.

غلامی ادامه داد: عبور و گذر از شرایط عادی آموزشی در دانشگاه های کشور به ارائۀ آموزش به صورت مطالب و متون در فضای مجازی، یکی از اتفاقات بسیار خوبی بود که در حوزه آموزش عالی کشور رخ داد. اتفاقی که برای آن برنامه‌ریزی کافی و مدونی صورت نگرفته بود و توانمندی‌ها و چابکی اعضای هیئت علمی و دانش و مهارت دانشجویان این فرصت را ایجاد  کرد که ما با حداقل کاهش در وظایف آموزشی بتوانیم به آموزش دانشجویان خود ادامه دهیم.

وی گفت: بدیهی است مقایسه آنچه که در کشور ما اتفاق افتاد با کشورهای جهان که به طور سراسری دچار بحران ناشی از این بیماری شده بودند نشان می دهد ظرفیت ها به خوبی بیش از انتظاری که می رفت به فعلیت رسیده است و امیداریم آموزش های مجازی همچنان به عنوان یک سرمایه در فضای آموزش عالی کشور به کار گرفته شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: دانشگاه ها و عرصۀ علم و فناوری ما در سال آموزشی جاری و از ابتدای ورود، با مشکلات ناشی از تحریم ها و نهایتاً مسائل و مشکلات پیش‌روی جامعۀ ما در اثر شیوع این بیماری اخیر، نشان دادند توانمندی های بسیار بالا  و ظرفیت های علمی و فناوری  کافی را در اختیار دارند تا بنا به ضرورت و بر حسب نیاز آن را در اختیار جامعه و مردم قرار دهند. موفقیت هایی که در تامین و تهیه مواد و تجهیزات مبتنی بر فناوری های جدید در دانشگاه ها و مراکز علمی صورت گرفته است نمونه و بخشی از این ظرفیت هاست.

وی در پایان گفت: امیدواریم  مدیران، اعضای هیئت علمی و دانشجویان با فکر، اندیشه، نوآوری و خلاقیت خود بتوانند در سال جاری که سال جهش تولید است به این مطلب خاص نیز نگاه ویژه داشته باشند و تغییر رویکردها از یک دانشگاه آموزش محور، به سمت یک دانشگاه مهارت آموز، کارآفرین و مجموعه علمی فن‌آور و مبتنی بر نیازهای جامعه و دانشگاه جامعه محور، حرکت کند. این حرکت در زمینه های مختلف شروع شده و  استمرار در این حرکت جزو وظایف دانشگاه ها و انتظاری است که جامعه از مراکز علم و فن آوری خود دارد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *