شنبه، 21 تیر 1399 12:33:01
آخرین اخبار
با تالیف شیرین رشیدی؛

کتاب «آموزه‌های تربیت عقلانی بر اساس معرفت‌شناسی قرآنی» کتاب برتر جشنواره پروفسور حسابی شد

کتاب آموزه های تربیت عقلانی بر اساس معرفت شناسی قرآنی تالیف دکتر شیرین رشیدی، عضو هیئت علمی گروه فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه‌طباطبائی به عنوان «کتاب برتر» این جشنواره معرفی شد.

به گزارش عطنا، جایزه ویژه پروفسور حسابی در انتهای هر ترم تحصیلی دانشگاهی با حمایت طیف وسیعی از دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی ایران اسلامی برگزار می شود. هدف این جشنواره انعکاس دستاوردهای جامعه علمی، آموزشی و صنعتی سراسر کشور، داوری، بررسی و درجه‌بندی پایان‌نامه ها، پروپوزال‌ها، مقالات، طرح های پژوهشی و کتاب های علمی تالیف شده در دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی و در نهایت گردآوری و انتشار برترین آثار در یک مجموعه واحد است.

بر این اساس کتاب آموزه های تربیت عقلانی بر اساس معرفت شناسی قرآنی تالیف دکتر شیرین رشیدی، عضو هیئت علمی گروه فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه‌طباطبائی به عنوان «کتاب برتر» این جشنواره معرفی شد.

هدف اصلی این جشنواره هدفمند کردن تحقیقات و پژوهش های علمی انجام گرفته در دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی ایران از قبیل پایان نامه ها، پروپوزال ها، مقالات، کتاب ها و طرح های پژوهشی می باشد تا پژوهش های علمی انجام شده توسط دانشجویان و دانشگاه ها در مسیر حل مشکلات اصلی و اساسی کشور تعریف شوند.

در بخشی از مقدمه کتاب دکتر رشیدی آمده است: تکیه بر عقل و تأیید وجهۀ عقلانى از ویژگى های تربیت اسلامى است. همانطور که مى دانیم، مسلمان باید اصول و مبانى اعتقادات خود را از طریق تعقل بپذیرد. در میان مذاهب و مسلک‌های اجتماعى به کمتر مکتبى بر مى‌خوریم که با صراحت از پیروان خود بخواهد که مبانى مکتب را از طریق بررسى عقلانى بپذیرند. یکى از دلایل پویایى اسلام همین امر است. این نوشته به دنبال آن است که قرآن کریم برای این که متربیان را به عالِمانى عامِل تبدیل کند، چه ساز و کارها، تدابیر، دستورالعمل ها و راهکارهایى ارائه کرده و در واقع چه اهداف، اصول و روش هایى برای پرورش عقل در دو بُعد نظری و عملى در فرآیند آموختن و کشف حقیقت قابل استنتاج است.

گفتنی است، دکتر رشیدی در این جشنواره علاوه بر کسب عنوان کتاب برتر، موفق شده است عنوان «پژوهشگر برتر» جشنواره را نیز کسب کند.

 

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *