دوشنبه، 22 دی 1399 21:23:19
این کتاب به همت حسن رشیدی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌طباطبائی ترجمه شده است؛

معرفی کتاب «توسعۀ سیستم‌های آموزش آنلاین با استفاده از ابزارهای منبع باز»

در ایام شیوع ویروس کرونا و استفادۀ بیشتر دانشگاه‌های دنیا از کلاس های مجازی و آموزش های آنلاین، معرفی کتاب یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با عنوان «توسعه سیستم‌های آموزش آنلاین با استفاده از ابزارهای منبع باز (به کار گرفتن تکنولوژی لینوکس) » مفید به نظر می رسد.

به گزارش عطنا، این کتاب برای دانشجویان رشته‌های تکنولوژی آموزشی،‌ آموزش از راه دور و همچنین مدیران و مهندسان کامپیوتر و تکنولوژی اطلاعات، پایه ای برای ایجاد آموزش‌های آنلاین و بهره‌برداری فراهم می‌­سازد. در ترجمه کتاب، اغلب اسامی و نام‌های اختصاصی برای مفاهیم، اصطلاحات، تجهیزات، سخت افزارها و نرم افزارها به همان حالت انگلیسی خود آورده شده تا دانشجویان رشته‌های تکنولوژی آموزشی بیشتر با آنها آشنا شوند.

به طور مشخص، دو هدف دوم در این کتاب شامل بررسی نحوه استفاده از ابزار های منبع باز برای توسعه و مدیریت دوره های آموزشی آنلاین و کمک به مدرسان و افراد اهل فن، برای توسعه سیستم های یاددهی/یادگیری و مطالب آموزشی وب محور برای دوره های آنلاین با ابزار های منبع باز است. این هدف حول ارائه اطلاعات فنی در خصوص آموزش آنلاین مربوط به  ابزار های منبع باز به طور کلی و فن آوری لینوکس به طور خاص است.

بر این اساس در راستای هدف اول، این کتاب به بررسی دو نوع ابزار منبع باز می پردازد: اولین نوع شامل ابزارهای منبع باز مورد استفاده برای ارائه دوره های آنلاین است. همان ابزارهای منبع بازی که از آنها می توان برای انجام امور ذیل استفاده کرد:

o ابزار های مورد استفاده برای میزبانی دوره های آموزش آنلاین مانند سرور ها و  ابزار های پایگاه داده ای

o ابزار های مورد استفاده برای مدیریت  دوره های آنلاین ، مانند سیستم های مدیریت یادگیری

o ابزار های مورد استفاده برای ارائه دوره های آنلاین مانند ابزار های شبکه و  دسترسی راه دور

o ابزار های مورد نیاز برای تمرین عملی مانند ابزار های مورد نیاز برای دوره های فن آوری محور

نوع دوم شامل ابزارهایی است که از آنها می توان برای توسعه مواد آموزشی دوره استفاده کرد. این ابزار ها شامل ابزار های وب نویسی، ابزار های چند رسانه ای و ابزار های همکاری هستند.

گفتنی است، نویسنده این کتاب «لی چاو» است که دکتر حسن رشیدی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌طباطبائی ترجمه شده است. کتاب در ۵۴۰ صفحه و به همت مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی منتشر شده است.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *