دوشنبه، 22 دی 1399 06:05:25
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌طباطبائی:

با هدایت نقدینگی در کشور به سمت تولید، دیگر نیازی به درآمدهای نفتی نخواهیم داشت

استاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد منابع بانکی کشور وارد چرخه تولید نمی شود، اظهار کرد: مسئولان اقتصادی باید برای حضور جدی تر سیستم بانکی کشور در حوزه تولید چاره اندیشی کنند.

به گزارش عطنا، حجت‌الاسلام محمدجواد محقق نیا در مصاحبه با ویژه برنامه شعار سال «فردای روشن» که از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «جهش تولید» تصریح کرد: این شعار بر اساس نیاز کشور انتخاب شده است و در واقع نامگذاری حکیمانه و دقیقی است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تحریم ها و مسائل ارزی از ورود مقداری از کالاهای مصرفی به کشور منع شدیم و تولید اندکی در کشور رونق گرفت و برخی از کارخانه ها بار دیگر به چرخه تولید بازگشتند، ادامه داد: البته باید به این موضوع توجه داشت مشکلات در کشور در راه تولید کنندگان کمرشکن و خانمان سوز است و امروز وقتی گفته می شود کسی در حوزه تولید کار می کند ، می گویند به خاطر عشق یا از سر دیوانگی در این حوزه همچنان مشغول به فعالیت است.

این استاد دانشگاه علامه طباطبائی با تاکید بر اینکه مسئولان باید برای برداشتن موانع تولید در کشور چاره اندیشی کنند و در جلوی راه تولیدکنندگان فرش قرمز پهن کنند، تصریح کرد : مسوولان باید مشکلات تولیدکنندگان را مشکلات خودشان بدانند و با تمام وجود نسبت به رفع این مشکلات اهتمام کنند .

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات در راه تولید مسائل بانکی و ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان است، تصریح کرد: حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد منابع بانکی وارد چرخه تولید نمی شود و خارج از این چرخه هزینه می شود در حالی که باید کاری کنیم که عمده منابع بانکی به سمت تولید سوق پیدا کند .

محقق نیا با تاکید بر اینکه رفتار سیستم بانکی کشور نسبت به موضوع تولید باید عوض شود، ادامه داد: در این چارچوب ضروری است مسئولان اقتصادی برای حضور جدی تر سیستم بانکی کشور در امر تولید امتیازاتی را قائل شوند.

این دکترای اقتصاد همچنین با تاکید بر اینکه تولید کشور باید سودآور و کم هزینه باشد، گفت: در این راستا باید جلوی بازارهای غیرمولد گرفته شود ، راه های بدست آوردن سود به غیر از راه تولید مسدود شود ، جلوی دلالی گرفته شود و فکری برای سرمایه‌های سرگردان در بازار شود تا با برنامه‌ریزی به سمت تولید سوق پیدا کند.

این استاد دانشگاه در پایان صحبت های خود در این چارچوب گفت: اگر نقدینگی موجود در کشور را به سمت تولید سوق دهیم، دیگر نیازی به منابع خارجی و درآمد نفتی نخواهیم داشت.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *