جمعه، 12 اردیبهشت 1399 20:53:13
آخرین اخبار

معیشت خوب، اسکان مناسب و یک غذای مغذی جزو حقوق دانشجویان است

7073

به گزارش عطنا به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا فراهانی با تاکید بر اینکه ما مسئولیت داریم فضای پیشرفت و رشد را برای همه جوان‌های مملکت به طور یکسان فراهم کنیم، افزود: باید شرایط را برای ورزش کردن آنها فراهم کنیم و معیشت شایسته‌ای در نظر بگیریم. معیشت خوب، اسکان مناسب به لحاظ بهداشت و آرامش روانی، اقتضائات و پیوست‌های فرهنگی خوابگاه‌ها و یک غذای مغذی جزو حقوق دانشجویان است.

فراهانی در هشتمین اجلاس سراسری معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که روز گذشته در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، با اشاره به اینکه هفتمین جشنواره فرهنگی حاصل تجارب انباشته شده همه دانشگاه‌ها بود که در اختتامیه تهران به بهره‌برداری رسید، از زحمات و مساعی مسؤلان و دست اندرکاران جشنواره‌هایی که در تبریز، ساری، زنجان، تهران، ارومیه و شیرازبرگزار شد، قدردانی و ابراز امیدواری کرد که ظرفیت‌های دانشگاه‌ علوم پزشکی شیراز در برگزاری جشنواره هفتم، تکمیل کننده تلاش‌ها و موفقیت‌های دانشگاه‌های دیگر باشد.
وی در این جلسه که به منظور بررسی برنامه عملیاتی دانشگاه‌ها در حوزه فرهنگی و دانشجویی برگزار شد، خطاب به حاضران در جلسه گفت: اگر نقدی به این برنامه دارید، مطرح کنید تا در چند روز آینده برنامه را تکمیل کنیم، این برنامه در هیات امنای دانشگاه‌ها به تصویب خواهد رسید و باعث می‌شود یک برنامه منسجم ملی داشته باشیم که در ستاد و در دانشگاه‌ها به صورت تنیده در هم اجرا شود. این برنامه فرصتی است تا برای اجرای آن از هیات امنای دانشگاه منابع لازم را مطالبه کنید.
معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت با اشاره به بحث تامین منابع ساخت خوابگاه‌های دانشجویی اظهار کرد: خوابگاه‌های دانشگاه‌های مناطق محروم با کمک خیری که داوطلب ساخت خوابگاه‌های ۱۵۰ نفری برای دانشجویان دختر است، ساخته می‌شوند. تعدادی فاینانسر نیز اعلام آمادگی کرده‌اند که برای ساخت خوابگاه منابع را تامین کنند، برای این امر موافقت وزیر بهداشت گرفته شده و برای ساخت خوابگاه در دانشگاه‌های متوسط از این امکان استفاده می‌کنیم. دانشگاه‌های قوی نیز دو سوم هزینه ساخت خوابگاه را خودشان تامین می‌کنند.

مولفه‌های ساختن فرهنگ متعالی در فرهنگ اسلامی و ملی ما وجود دارد
دکتر فراهانی در ادامه در توضیح فرهنگ معمولی و فرهنگ متعالی گفت: فرهنگ معمولی اتمسفری است که وجود دارد و الزاما متعالی نیست و ممکن است همه مولفه‌های آن بر اساس جهان بینی اسلامی نباشد. اما فرهنگ متعالی بر اساس اعمال بایسته و شایسته است و هدف آن کمال انسان‌هاست. مولفه‌های ساختن این فرهنگ متعالی در فرهنگ اسلامی و ملی ما وجود دارد.
معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت همچنین اضافه کرد: نسخه‌ای از فرهنگ از سوی علامه محمدتقی جعفری ارائه شده که آن حرکت از سمت فرهنگ موجود و عزیمت به سمت فرهنگ متعالی و مطلوب از معبر خردورزی و اندیشه‌ورزی است.
وی افزود: در همه برنامه‌های ما این روح حاکم وجود دارد، اساس برنامه‌های ما این است که سال آینده دانشجویان ما درفضاهای که برایشان ایجاد می‌کنیم، معرفتشان عمق بیشتری پیدا کرده باشد. اگر چنین روحی بر برنامه‌های ما حاکم نباشد به نتیجه نمی‌رسیم.
رئیس جشنواره هفتم فرهنگی در ادامه گفت: بعد از یک سال و هشت ماه که برای برگزاری هفتمین جشنواره فرهنگی تلاش شده، در اختتامیه بخش اول جشنواره احساس کردم گام بزرگی برداشته شده و شور و نشاط لازم در دانشگاه‌ها ایجاد شده است. این امر نشان می‌دهد که از حالت ایستا درآمده‌ایم و در حال حرکت به جلو هستیم.
به گزارش وبدا، وی با تقدیر از زحمات کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌ها تاکید کرد: کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌ها زحمات زیادی برای انجام امور جشنواره‌ها و المپیادها متحمل می‎شود و جا دارد از آنها به طور شایسته‌ای تقدیر به عمل آید.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *