شنبه، 21 تیر 1399 04:57:35
آخرین اخبار
در هفت فصل مختلف؛

کتاب «تروریسم و رسانه» منتشر شد

کتاب «تروریسم و رسانه» در هفت فصل منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش عطنا، کتاب «تروریسم و رسانه» که راهنمای عملی برای روزنامه نگاران است، توسط دکتر عباس اسدی، عضو هیئت علمی گروه روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبائی و امین شهناز، دانشجوی دکتری حقوق جزا و جرم شناسی به زبان فارسی ترجمه و منتشر شده است. این  کتاب که از سوی یونسکو تهیه شده است، یکی معتبرترین منابع آموزشی و راهنمایی روزنامه نگاران در این زمینه به شمار می رود.

در مقدمه مترجمان آمده است که تروریسم امروز یک تهدید جدی جهانی است. مناطق مختلف جهان، همواره آماج پدیده شوم ترور و دیگر جرائم سازمان یافته است. روزی نیست که شاهد اخبار تلخ و ناخوشایندی از کشته، زخمی و ناپدید شدن صدها انسان بى گناه نباشیم. تروریسم به عنوان یکی از انواع جرائم سازمان یافته، به دلیل تهدید امنیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه، مکرر در رسانه های جهان بازتاب پیدا می کند. اعمال تروریستی از قبیل قتــل و کشتار، هواپیماربایی، گــروگانگیری و تخــریب اموال و اماکن عمومی می تواند به نحو محسوسی آرامش و امنیت را از ساکنان جهان، سلب نماید. به طور کلی، ترور با اشکال‌ مختلفش‌ همراه‌ با پیدایش‌ بشر، موجودیت‌ یافته‌ و در طول‌ تاریخ‌، انسان‌های‌ زیادی‌ را از صحنه‌ گیتی‌ حذف‌ و جوامع‌ انسانی‌ را با ناامنی‌ و وحشت‌ روبرو ساخته است‌. شاید محسوس‌ترین‌ فرایند پدیده‌ فوق‌، ایجاد بی‌ ثباتی‌ و تزلزل‌ در روابط‌ میان‌ انسان‌ها و به‌ تبع‌ آن‌ بی‌ اعتمادی‌ آن‌ها نسبت‌ به‌ عواطف‌ و احساسات‌ بشری‌ و نوع‌ دوستانه‌ باشد؛ اما به‌ شهادت‌ تاریخ‌، روی آوردن به تروریسم لزوما از سر ماجراجویی نیست، بلکه ایجاد ارعاب‌ و حذف‌ رقبا از صحنه‌های‌ مختلف اجتماعی‌، سیاسی‌ و اقتصادی و …‌ از عمده‌ترین‌ انگیزه‌های‌ این‌ حرکت‌ ضد انسانی‌ می‌باشد که،‌ تاکنون‌ نیز این‌ گونه‌ بوده‌ است‌.

همچنین مترجمان اظهار داشته اند که پایان جنگ سرد نقطه عطف در تحول تروریسم نوین بود، اما این پدیده در سال هاى ۱۹۹۰ میلادى به صورت یک مسئله جهانی در آمد و از سال ۲۰۰۳ روندی شتابان پیدا کرد. چنان که، اعمال تروریستی سال های اخیر نشان می دهند که تروریست ها هیچ محدودیتى براى اجراى اعمال خشونت آمیز خود نمى شناسند، از کشته شدن مردم بى گناه در جریان اعمال تروریستى باکى ندارند و براى رسیدن به مقاصدشان هر کارى که از دستشان برآید، انجام می دهند، چون که آنها، از ضربه زدن، احساس خوشبختی و رضامندی می کنند. بدین ترتیب باید گفت، تروریسم نیروی اهریمنی است که باعث نابودی حرکت های دموکراتیک و مردمی و تحلیل رفتن فرهنگ ها می شود. از آنجایی­که، تروریست ها هر زمان و هر جا که اراده نمایند، می توانند اقدامات تروریستی خود را ساماندهی کنند و به اجرا بگذارند، خود به خود به چهره رسانه ای تبدیل می شوند. چنان که امروز یکی از مهیج ترین اخبار و تحلیل های رسانه ها مربوط به اقدامات گروه های تروریستی است. با همه این اوصاف، باید گفت امروز، واژه «تروریسم» با واژه «رسانه» عجین است و تروریسم و رسانه از رابطه هم زیستی برخوردارند. همین نگاه بود که باعث شد تا کتاب حاضر برای ترجمه انتخاب شود.

آنان همچنین افزوده اند که، با توجه به اهمیت موضوع در جهان امروز، ضرورت دارد تا اصول درست حرفه ای برای پوشش اخبار رویدادهای تروریستی، در اختیار روزنامه نگاران، قرار گیرد. این کتاب بهترین راهنما برای کسانی است که می خواهند تا اخبار این حوزه را حرفه ای اما، به دور از تعصب ها و وابستگی ها پوشش دهند.

ترجمه  فارسی کتاب تروریسم و رسانه  شامل هفت فصل است که به موضوعات بنیادین در پوشش اخبار تروریسم، شیوه های پوشش خبری یک حمله تروریستی، امنیت خبرنگاران در هنگام پوشش اخبار تروریستی، شیوه های تعامل روزنامه نگاران با تروریست ها و… پرداخته است. این کتاب در ۲۰۰ صفحه  از سوی انتشارات آوای نور راهی بازار نشر شده است.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *